Przejdź do głównej zawartości

Ranking kont maklerskich: AKCJE (zima 2011)

Jest to mój drugi post na blogu i tym właśnie postem chciałbym zapoczątkować regularne prezentowanie rankingu kont maklerskich. Ranking będzie publikowany co kwartał. Na początku będzie dotyczył wyłącznie AKCJI na postawie porównania:
 • stawki prowizji od transakcji kupna i sprzedaży, 
 • stawki prowizji od transakcji odwrotnej w ramach day tradingu,
 • minimalnej kwoty prowizji od transakcji kupna i sprzedaży,
 • opłaty rocznej za prowadzenie rachunku maklerskiego.

Ranking kont maklerskich na dzień 15 lutego 2011 roku:

W każdej z kategorii można było uzyskać maksymalnie 25 punktów, co daje łączną maksymalną liczbę punktów do zdobycia równą 100. Na podstawie średnich ważonych każdy z parametrów otrzymał punktację, a po zsumowaniu punktów ze wszystkich parametrów, powstała punktacja dla poszczególnych kont maklerskich.

Wnioski z tabeli nasuwają się same. W tej chwili najtańszym kontem maklerskim jest konto XTB. Oferuje ono najniższą prowizję na rynku wynoszącą 0,25 % od transakcji, a także prowadzenie rachunku jest za friko. Sam korzystam z tego brokera, wyznając zasadę minimalizacji kosztów transakcyjnych za wszelką cenę (no prawie).

Najgorzej w rankingu wypadło Biuro Maklerskie BGŻ. Każdy z parametrów tego konta wypada w rankingu blado. Prowizja w wysokości 0,42 % (są też inne, mniej atrakcyjne opcje do wyboru) z minimalną kwotą 7 zł nie zachwyca. Brak obniżonej stawki dla day tradingu raczej nie przyciągnie krótkoterminowych graczy. Na dodatek opłata roczna w wysokości 50 zł skutecznie odstrasza.

PS: W przyszłości prawdopodobnie powstanie porównanie rachunków Forex.

Komentarze

 1. Bardzo przydatne zestawienie, szczególnie dla chcących dopiero wybrać rachunek

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za pierwszy komentarz na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  z zaciekawieniem zacząłem śledzić Pana blog.
  Życzę wytrwałości w jego prowadzeniu. Po tym wpisie dodałem do RSS.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za zainteresowanie. To z pewnością motywuje do dalszej działalności :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne zestawienie, sam myślałem o takim.
  Ale już nie ma sensu drugi raz pisać o tym samym.

  Mam pytanie dla posiadaczy rachunku w XTB i znających temat. Warto zmienić rachunek z BRE?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem jak wygląda rachunek w BRE pod kontem funkcjonalności, pod względem opłacalności na pewno opłaca się zmienić na XTB.

  Konto maklerskie w XTB i platforma Sidoma mają swoje udziwnienia, w których trzeba się "połapać", ale też nieprzecenione możliwości, np. wiadomości live. Dla osób chcących zminimalizować koszty ponoszone na prowizje jest to najlepsza oferta na polskim rynku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć,
  Sprawdziłem właśnie ofertę BDM - opłata za transakcję wynosi 5,95 zł(ważne od 21 lutego 2011 r.). Może warto uzupełniać tabelę raz na miesiąc/kwartał? Pozdrawiam. Jarek

  OdpowiedzUsuń
 8. "Ranking będzie publikowany co kwartał". Czyli następny opublikuję w maju. Nie ma sensu publikować co miesiąc, bo na rynku kont maklerskich niewiele się zmienia w porównaniu np. do kont bankowych.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n