Ranking kont maklerskich: AKCJE (zima 2011)

Jest to mój drugi post na blogu i tym właśnie postem chciałbym zapoczątkować regularne prezentowanie rankingu kont maklerskich. Ranking będzie publikowany co kwartał. Na początku będzie dotyczył wyłącznie AKCJI na postawie porównania:
 • stawki prowizji od transakcji kupna i sprzedaży, 
 • stawki prowizji od transakcji odwrotnej w ramach day tradingu,
 • minimalnej kwoty prowizji od transakcji kupna i sprzedaży,
 • opłaty rocznej za prowadzenie rachunku maklerskiego.

Ranking kont maklerskich na dzień 15 lutego 2011 roku:

W każdej z kategorii można było uzyskać maksymalnie 25 punktów, co daje łączną maksymalną liczbę punktów do zdobycia równą 100. Na podstawie średnich ważonych każdy z parametrów otrzymał punktację, a po zsumowaniu punktów ze wszystkich parametrów, powstała punktacja dla poszczególnych kont maklerskich.

Wnioski z tabeli nasuwają się same. W tej chwili najtańszym kontem maklerskim jest konto XTB. Oferuje ono najniższą prowizję na rynku wynoszącą 0,25 % od transakcji, a także prowadzenie rachunku jest za friko. Sam korzystam z tego brokera, wyznając zasadę minimalizacji kosztów transakcyjnych za wszelką cenę (no prawie).

Najgorzej w rankingu wypadło Biuro Maklerskie BGŻ. Każdy z parametrów tego konta wypada w rankingu blado. Prowizja w wysokości 0,42 % (są też inne, mniej atrakcyjne opcje do wyboru) z minimalną kwotą 7 zł nie zachwyca. Brak obniżonej stawki dla day tradingu raczej nie przyciągnie krótkoterminowych graczy. Na dodatek opłata roczna w wysokości 50 zł skutecznie odstrasza.

PS: W przyszłości prawdopodobnie powstanie porównanie rachunków Forex.

Komentarze

 1. Bardzo przydatne zestawienie, szczególnie dla chcących dopiero wybrać rachunek

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za pierwszy komentarz na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  z zaciekawieniem zacząłem śledzić Pana blog.
  Życzę wytrwałości w jego prowadzeniu. Po tym wpisie dodałem do RSS.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za zainteresowanie. To z pewnością motywuje do dalszej działalności :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne zestawienie, sam myślałem o takim.
  Ale już nie ma sensu drugi raz pisać o tym samym.

  Mam pytanie dla posiadaczy rachunku w XTB i znających temat. Warto zmienić rachunek z BRE?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem jak wygląda rachunek w BRE pod kontem funkcjonalności, pod względem opłacalności na pewno opłaca się zmienić na XTB.

  Konto maklerskie w XTB i platforma Sidoma mają swoje udziwnienia, w których trzeba się "połapać", ale też nieprzecenione możliwości, np. wiadomości live. Dla osób chcących zminimalizować koszty ponoszone na prowizje jest to najlepsza oferta na polskim rynku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć,
  Sprawdziłem właśnie ofertę BDM - opłata za transakcję wynosi 5,95 zł(ważne od 21 lutego 2011 r.). Może warto uzupełniać tabelę raz na miesiąc/kwartał? Pozdrawiam. Jarek

  OdpowiedzUsuń
 8. "Ranking będzie publikowany co kwartał". Czyli następny opublikuję w maju. Nie ma sensu publikować co miesiąc, bo na rynku kont maklerskich niewiele się zmienia w porównaniu np. do kont bankowych.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll