5 spółek WIG20 o najwyższej rekomendacji - miesiąc później

Równo miesiąc temu zaprezentowałem 5 spółek należących do indeksu WIG20, które dostały najwyższe rekomendacje od analityków od początku 2011 roku. Czas więc na sprawdzenie jak tym spółkom wiedzie się obecnie na giełdzie.

To był mały eksperyment, który miał służyć... sam nie wiem czemu. Z ciekawości chciałem sprawdzić, czy któraś z rekomendowanych spółek w ciągu miesiąca poradzi sobie lepiej niż WIG20, który w tym czasie wzrósł o 5,25%.

5. KGHM Polska Miedź - wzrost w ciągu miesiąca o 10,35%.
4. Polimex Mostostal - wzrost w ciągu miesiąca o 1,45%.
3. Polski Koncern Naftowy ORLEN - wzrost w ciągu miesiąca o 17,72%.
2. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski - wzrost w ciągu miesiąca o 6,53%.
1. Tauron Polska Energia - wzrost w ciągu miesiąca o 1,80%.

Uwagi:

a)Średnia arytmetyczna z tych 5 spółek - wzrost o 7,57%. Portfel zbudowany o te spółki wzrósłby o tyle w ciągu miesiąca.

b) 5 najwyżej rekomendowanych spółek w ciągu ostatniego miesiąca zaprezentowało się lepiej o 2,32 p.p. od indeksu WIG20. Przypadek?

c) Rozczarował Tauron, który mógłby pochwalić się dużo lepszym wynikiem, gdyby nie wyprzedaż akcji przez Skarb Państwa, który szuka na siłę środków w związku z rosnącym zadłużeniem państwa.

d) Najlepiej poradziły sobie spółki surowcowe/paliwowe, których kurs akcji jest uzależniony od cen surowców (w tym przypadku miedzi i ropy naftowej).

e) Miesiąc temu WIG20 był w dołku, teraz jest na granicy rekordu od czasów kryzysu.

f) Kurs żadnej z tych 5 spółek nie spadł.

g) Strategia oparta na rekomendacjach może okazać się całkiem skuteczna (zresztą tak jak każda inna). Rekomendacje to pomocne narzędzie, jednak nie powinno się kierować tylko i wyłącznie nimi, bo może to skończyć się kiepsko nie tylko dla inwestorów, ale też dla analityków wydających rekomendacje.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll