Przejdź do głównej zawartości

5 spółek WIG20 o najwyższej rekomendacji - miesiąc później

Równo miesiąc temu zaprezentowałem 5 spółek należących do indeksu WIG20, które dostały najwyższe rekomendacje od analityków od początku 2011 roku. Czas więc na sprawdzenie jak tym spółkom wiedzie się obecnie na giełdzie.

To był mały eksperyment, który miał służyć... sam nie wiem czemu. Z ciekawości chciałem sprawdzić, czy któraś z rekomendowanych spółek w ciągu miesiąca poradzi sobie lepiej niż WIG20, który w tym czasie wzrósł o 5,25%.

5. KGHM Polska Miedź - wzrost w ciągu miesiąca o 10,35%.
4. Polimex Mostostal - wzrost w ciągu miesiąca o 1,45%.
3. Polski Koncern Naftowy ORLEN - wzrost w ciągu miesiąca o 17,72%.
2. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski - wzrost w ciągu miesiąca o 6,53%.
1. Tauron Polska Energia - wzrost w ciągu miesiąca o 1,80%.

Uwagi:

a)Średnia arytmetyczna z tych 5 spółek - wzrost o 7,57%. Portfel zbudowany o te spółki wzrósłby o tyle w ciągu miesiąca.

b) 5 najwyżej rekomendowanych spółek w ciągu ostatniego miesiąca zaprezentowało się lepiej o 2,32 p.p. od indeksu WIG20. Przypadek?

c) Rozczarował Tauron, który mógłby pochwalić się dużo lepszym wynikiem, gdyby nie wyprzedaż akcji przez Skarb Państwa, który szuka na siłę środków w związku z rosnącym zadłużeniem państwa.

d) Najlepiej poradziły sobie spółki surowcowe/paliwowe, których kurs akcji jest uzależniony od cen surowców (w tym przypadku miedzi i ropy naftowej).

e) Miesiąc temu WIG20 był w dołku, teraz jest na granicy rekordu od czasów kryzysu.

f) Kurs żadnej z tych 5 spółek nie spadł.

g) Strategia oparta na rekomendacjach może okazać się całkiem skuteczna (zresztą tak jak każda inna). Rekomendacje to pomocne narzędzie, jednak nie powinno się kierować tylko i wyłącznie nimi, bo może to skończyć się kiepsko nie tylko dla inwestorów, ale też dla analityków wydających rekomendacje.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n