Przejdź do głównej zawartości

Jakie konto maklerskie do mikroinwestycji?

W lutym zaprezentowałem ranking kont maklerskich dla osób inwestujących w akcje, który pokazał, że najtańszym rachunkiem maklerskim jest konto w XTB. Dziś chciałbym przedstawić podobny ranking z nastawieniem na osoby kupujące papiery na niewielkie kwoty do 1000 zł.

Takimi mogą być osoby zaczynające przygodę na rynku giełdowym z kapitałem kilkuset złotych (dlaczego nie?).

Kolejną kategorią mogą być osoby chcący mocno zdywersyfikować portfel akcji, lecz nie posiadający jeszcze odpowiednio dużej sumy w portfelu. Dla przykładu: suma portfela - 3000 zł, ilość papierów - 5 sztuk, z tego otrzymujemy średnią wartość poszczególnych papierów na poziomie 3000/5=600 zł.

Ranking opiera się na danych na dzień 15 lutego tego roku:

Przedostatnia kolumna przedstawia wyliczenia dla kwot kupna lub sprzedaży przy progu prowizji. Przykładowo, prowizja zwycięzcy, czyli BDM, wynosi 0,39% od transakcji przy minimalnej prowizji 1,95%. Daje próg prowizji wynoszący 1,95/0,39%=500 zł.

Istnienie minimalnych prowizji powoduje, że dla kwot transakcji poniżej progu prowizji procentowa stopa prowizji rośnie wraz ze spadkiem kwoty transakcji. Znowu przykład: w ING prowizja dla transakcji 2000 zł wynosi 0,39%, ale już dla transakcji 1000 zł wynosi 5/1000=0,5%.

Ostatnia kolumna prezentuje obliczenia kwot kupna lub sprzedaży, przy których prowizja wynosi 0,39%, dla poszczególnych kont maklerskich. Przyjąłem prowizję w wysokości 0,39% jako standard, gdyż jest to najczęściej występująca prowizja na rynku.

Przede wszystkim wniosek nasuwa się taki: bez żadnych obliczeń można przyjąć założenie, że im niższa wysokość minimalnej prowizji, tym konto jest atrakcyjniejsze dla mikroinwestora.

Najatrakcyjniejsza jest pierwsza czwórka, czyli BDM, AmerBrokers, PKO BP i Millenium. Pozwalają na inwestowanie kwotami 500-600 zł przy standardowych kosztach. Najgorzej wypada Noble, ale trudno się nie dziwić przy minimalnej prowizji tego maklera na poziomie 10 zł.

Ja osobiście nie będę kierował się przedstawionym rankingiem, bo po prostu nie lubię zbytniej dywersyfikacji. Ale każdy inwestor ma swoją własną strategię, więc mam nadzieję, że dla niektórych to zestawienie okaże się pomocne przy wyborze biura maklerskiego.

Komentarze

 1. Dobry artykuł. Widzę że BDM zmienił ofertę, bo jak patrzyłem rok temu to tragedia tam była.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mają roczną opłatę w wysokości 49 zł. Dlatego radzę też zajrzeć do linka w pierwszym zdaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet dla mikroinwestora te parę zł nie ma znaczenia, podobnie jak to ile na tym mikrokapitale zarobi, liczy się głównie to, czego się nauczy na tym kapitale.

  Dlatego sądzę, że lepiej otworzyć konto patrząc od razu w perspektywie kilku lat, kiedy kapitał się zwiększy a wówczas to prowizja procentowa będzie najważniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Blofi, dwie rzeczy. Kiedyś miałem konto w DM PKO BP - niby tani itd. Teraz przeniosłem się do XTB i jest mega różnica.

  Konto w XTB jest bezpłatne, w PKO 50zł za rok.

  Prowizje w PKO 2zł? OK, ale jeśli dasz zlecenie kupna np. ABPL 30 sztuk, a kupi to w częściach, czyli najpierw kupi 25 sztuk a potem dokupi pozostałe 5, to od każdej transakcji jest prowizja 2zł, czyli razem 4zł. W XTB liczą jedną prowizję, a nie rozbijają tak tego.

  O (nie)zawodności emaklera z Pko już nie chce mi się pisać.

  Tak jak pisał wcześniej Zdzisław, lepiej patrzeć w perspektywie kilku lat, bo chęć oszczędzenia złotówki może nas więcej kosztować niż porządne, droższe konto.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ wolfe

  Jak już wspominałem: sam mam rachunek w XTB i jestem z niego bardzo zadowolony :)

  Post jest tylko pewną propozycją dla rozpatrzenia dla osób, które kupują akcje za małe kwoty. Nie uwzględniłem opłat rocznych, ale podałem link, gdzie można to znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Napisałem to pod postem: http://www.blofi.pl/2011/02/ranking-kont-maklerskich-akcje-i-kwarta.html.

  Cześć,
  Sprawdziłem właśnie ofertę BDM - opłata za transakcję wynosi 5,95 zł (ważne od 21 lutego 2011 r.). Może warto uzupełniać tabelę raz na miesiąc/kwartał? Pozdrawiam. Jarek

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpisałem pod tymże linkiem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n