Jakie konto maklerskie do mikroinwestycji?

W lutym zaprezentowałem ranking kont maklerskich dla osób inwestujących w akcje, który pokazał, że najtańszym rachunkiem maklerskim jest konto w XTB. Dziś chciałbym przedstawić podobny ranking z nastawieniem na osoby kupujące papiery na niewielkie kwoty do 1000 zł.

Takimi mogą być osoby zaczynające przygodę na rynku giełdowym z kapitałem kilkuset złotych (dlaczego nie?).

Kolejną kategorią mogą być osoby chcący mocno zdywersyfikować portfel akcji, lecz nie posiadający jeszcze odpowiednio dużej sumy w portfelu. Dla przykładu: suma portfela - 3000 zł, ilość papierów - 5 sztuk, z tego otrzymujemy średnią wartość poszczególnych papierów na poziomie 3000/5=600 zł.

Ranking opiera się na danych na dzień 15 lutego tego roku:

Przedostatnia kolumna przedstawia wyliczenia dla kwot kupna lub sprzedaży przy progu prowizji. Przykładowo, prowizja zwycięzcy, czyli BDM, wynosi 0,39% od transakcji przy minimalnej prowizji 1,95%. Daje próg prowizji wynoszący 1,95/0,39%=500 zł.

Istnienie minimalnych prowizji powoduje, że dla kwot transakcji poniżej progu prowizji procentowa stopa prowizji rośnie wraz ze spadkiem kwoty transakcji. Znowu przykład: w ING prowizja dla transakcji 2000 zł wynosi 0,39%, ale już dla transakcji 1000 zł wynosi 5/1000=0,5%.

Ostatnia kolumna prezentuje obliczenia kwot kupna lub sprzedaży, przy których prowizja wynosi 0,39%, dla poszczególnych kont maklerskich. Przyjąłem prowizję w wysokości 0,39% jako standard, gdyż jest to najczęściej występująca prowizja na rynku.

Przede wszystkim wniosek nasuwa się taki: bez żadnych obliczeń można przyjąć założenie, że im niższa wysokość minimalnej prowizji, tym konto jest atrakcyjniejsze dla mikroinwestora.

Najatrakcyjniejsza jest pierwsza czwórka, czyli BDM, AmerBrokers, PKO BP i Millenium. Pozwalają na inwestowanie kwotami 500-600 zł przy standardowych kosztach. Najgorzej wypada Noble, ale trudno się nie dziwić przy minimalnej prowizji tego maklera na poziomie 10 zł.

Ja osobiście nie będę kierował się przedstawionym rankingiem, bo po prostu nie lubię zbytniej dywersyfikacji. Ale każdy inwestor ma swoją własną strategię, więc mam nadzieję, że dla niektórych to zestawienie okaże się pomocne przy wyborze biura maklerskiego.

Komentarze

 1. Dobry artykuł. Widzę że BDM zmienił ofertę, bo jak patrzyłem rok temu to tragedia tam była.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mają roczną opłatę w wysokości 49 zł. Dlatego radzę też zajrzeć do linka w pierwszym zdaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet dla mikroinwestora te parę zł nie ma znaczenia, podobnie jak to ile na tym mikrokapitale zarobi, liczy się głównie to, czego się nauczy na tym kapitale.

  Dlatego sądzę, że lepiej otworzyć konto patrząc od razu w perspektywie kilku lat, kiedy kapitał się zwiększy a wówczas to prowizja procentowa będzie najważniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Blofi, dwie rzeczy. Kiedyś miałem konto w DM PKO BP - niby tani itd. Teraz przeniosłem się do XTB i jest mega różnica.

  Konto w XTB jest bezpłatne, w PKO 50zł za rok.

  Prowizje w PKO 2zł? OK, ale jeśli dasz zlecenie kupna np. ABPL 30 sztuk, a kupi to w częściach, czyli najpierw kupi 25 sztuk a potem dokupi pozostałe 5, to od każdej transakcji jest prowizja 2zł, czyli razem 4zł. W XTB liczą jedną prowizję, a nie rozbijają tak tego.

  O (nie)zawodności emaklera z Pko już nie chce mi się pisać.

  Tak jak pisał wcześniej Zdzisław, lepiej patrzeć w perspektywie kilku lat, bo chęć oszczędzenia złotówki może nas więcej kosztować niż porządne, droższe konto.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ wolfe

  Jak już wspominałem: sam mam rachunek w XTB i jestem z niego bardzo zadowolony :)

  Post jest tylko pewną propozycją dla rozpatrzenia dla osób, które kupują akcje za małe kwoty. Nie uwzględniłem opłat rocznych, ale podałem link, gdzie można to znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Napisałem to pod postem: http://www.blofi.pl/2011/02/ranking-kont-maklerskich-akcje-i-kwarta.html.

  Cześć,
  Sprawdziłem właśnie ofertę BDM - opłata za transakcję wynosi 5,95 zł (ważne od 21 lutego 2011 r.). Może warto uzupełniać tabelę raz na miesiąc/kwartał? Pozdrawiam. Jarek

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpisałem pod tymże linkiem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll