Przejdź do głównej zawartości

Klin podatkowy - pojęcie

Klin podatkowy to różnica między kosztami ponoszonymi przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracownika a wynagrodzeniem, które pracownik otrzymuje na rękę. Państwo zabiera tę różnicę w formie podatków i składek za pracę na pełnym etacie.

Graficznie prezentuje się to następująco:

Źrodło: Wikipedia (pewnie robione w Paint, ale oddaje postać rzeczy).
Na rynku pracy, tak jak na każdym rynku, występują popyt i podaż. Na wielkość bezrobocia wpływa wiele czynników, a jednym z ważniejszych jest wielkość klina podatkowego.

Wyższy klin podatkowy przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Pracodawca ponosi wtedy wyższe koszty związane z zatrudnieniem pracownika, a więc nie stać go na zatrudnienie większej liczby pracowników, przez co spada popyt na pracę z jego strony. Natomiast niższe wynagrodzenie jest mniej zachęcające dla szukających pracy, dlatego spada podaż pracy z ich strony. W związku z tym rozrasta się też szara strefa, bo każdnej ze stron w coraz mniejszym stopniu opłaca się rozliczać z urzędem podatkowym i powstaje większa motywacja oraz większa awersja na ryzyko, aby uniknąć zapłacenia podatku.

Wynagrodzenie brutto nie jest całkowitym kosztem, jaki ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika. Do tego dochodzą jeszcze składki po stronie pracodawcy.

W 2009 roku klin podatkowy wyniósł 34%. Więcej o wielkości klina podatkowego w 2011 roku i jego sposobie liczenia w jednym z następnych postów.

Komentarze

 1. Dodam jeszcze od siebie, że oprócz klina podatkowego, jest jeszcze problem z przepisami.
  Obecne unormowania prawne dot. zatrudnienia na umowę o pracę są tak przerośnięte i czasem zupełnie idiotyczne, że doprawdy - dziwi mnie jako przedsiębiorcę - że są odważni, którzy zatrudniają na umowę o pracę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz, o tym jaka umowa została zawarta nie decyduje nazwa, lecz jej treść. Można mieć niezłe kłopoty za zatrudnianie pracowników na umowę zlecenia, jeśli wykonują obowiązki jak na umowę o pracę. Polecam Art. 22 Kodeksu Pracy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem. Ale są tacy, którzy zatrudniają na umowę o pracę nie fałszując rzeczywistości papierologią - sama byłam długo zatrudniona na etacie. Ale dopiero zajmując się podatkami i przepisami kadrowymi pojęłam ile - oprócz pieniędzy - wysiłku i ryzyka wymaga zatrudnianie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n