Przejdź do głównej zawartości

Portugalia bankrutem?

Jak podaje forsal.pl, odwołując się m.in. do The Wall Street Journal: dni Portugalii są policzone. Czy czeka nas osłabienie złotego i euro, jak to miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku? A może będzie to impuls do wyczekiwanej korekty?

Według treści zawartych w artykułach, niemal pewnym jest fakt bankructwa Portugalii, jeśli nie zostanie udzielona pomoc finansowa z zewnątrz. Rentowność 10-letnich obligacji Portugalii wyniosła wczoraj 7,35%. Jest to sytuacja nieciekawa z punktu widzenia doświadczeń innych, prawie zbankrutowanych, europejskich krajów, czyli Grecji i Irlandii. Po przekroczeniu rentowności obligacji wynoszącej 7% Grecja musiała prosić o pomoc już po 13 dniach, natomiast Irlandia - po 15 dniach. Portugalia trzyma się dzielnie już 18 dni, jednak w najbliższych tygodniach zbliżają się terminy zapadalności portugalskich 10-latek:
  • w marcu - na kwotę 3,848 mld euro,
  • w kwietniu - na kwotę 4,342 mld euro,
  • w czerwcu - na kwotę 4,933 mld euro. 
O tym, jak duże są to kwoty, niech świadczy fakt, że PKB Portugalii jest 1,5 razy mniejszy od PKB Polski. Portugalia musi w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy pozyskać kwotę ponad 50 mld zł, aby mieć możliwość dalszego rolowania długu.

Nastawiam się więc na prawdopodobieństwo gwałtownej obniżki kursu euro i złotego. Najbliższe szczyty przywódców UE odbędą się 11 i 24 marca. Warto przyglądać się wydarzeniom.

PS: PKB Szwecji urósł o w IV kwartale 2010 roku o 7,3%. Nic, tylko pogratulować.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n