Przejdź do głównej zawartości

Zarobić i pomóc Japonii

Kataklizm, jaki dotknął Japonię, z pewnością zasługuje na miano jednego z najbardziej dramatycznych w historii tego kraju. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, aby zobaczyć ogrom zniszczeń, jakie wywołały trzęsienie ziemi, a później tsunami.

Pomóżmy więc Japonii i jednocześnie zaróbmy na tym.

Jak to zrobić? Metoda jest bardzo prosta.

Złe wieści z elektrowni Fukushima spowodowały znaczną przecenę japońskich akcji. Indeks Nikkei ostatecznie stracił na zamknięciu 10,55%, co też odbija się na indeksach całego świata. Tygodniowy wykres Nikkei 225 prezentuje się następująco:

Jak widać, nastąpiła znaczna przecena japońskich akcji, którą rynek z pewnością wkrótce odreaguje wzrostami. Japonia jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata i mimo dużego zadłużenia nie grozi jej bankructwo. Co więcej, odbudowa Japonii spowoduje ożywienie koniunktury.

Możemy pomóc Japonii, kupując akcje japońskich spółek i pokazując naszą wiarę w siłę tego kraju. Można grać na kontraktach terminowych, gdzie instrumentem bazowym jest japoński indeks.

Jest więc okazja na zakupy i można nieźle na tym zarobić. Tak jak podczas innych kryzysów - dla przypomnienia sytuacja z podwórka: WIG20 w lutym 2009 roku wynosił nieco ponad 1200 pkt. Dziś waha się w okolicach 2700 pkt.

Dodane:
W Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych w mBanku znalazłem 2 fundusze inwestujące w japońskie akcje: ING Subfundusz Japonia oraz PKO SFIO Akcji Rynku Japońskiego. Być może kogoś to zainteresuje.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n