Przejdź do głównej zawartości

Optimus: sprzedaj do 7,60

Przepowiadałem na blogu przebicie dyszki przez papiery Optimusa, tymczasem po rekomendacji DM BZ WBK, zalecającej sprzedaż akcji, kurs spadł poniżej 9 zł, by ostatecznie zamknąć dzień na poziomie 9,09 zł.

Czyżby mamy do czynienia z odwróceniem trendu wzrostowego?

Na początek warto spojrzeć na roczny wykres notowań Optimusa:

I jak widać z wykresu, na razie brak jest sygnałów odwrócenia długoterminowego trendu wzrostowego, który wywindował kurs akcji o kilkaset procent w ciągu roku. Co ciekawe, docelowa cena akcji wg rekomendacji pokrywa się z poziomem wsparcia, czyli 7,60. Na razie nie znamy szczegółów tejże rekomendacji, bo DM BZ WBK udostępnia ją najpierw dla swoich klientów. A takim nie jestem z prostego powodu: konto maklerskie jest zdecydowanie za drogie.

Warto też przeanalizować sobie skuteczność rekomendacji omawianego biura maklerskiego. Była ona taka sobie, a czasami wręcz fatalna (np. KGHM), ale tak jest z każdym biurem (pamiętna zerowa rekomendacja). Podobno rekomendacje sprawdzają się w niewiele ponad 50% przypadków, więc nie warto sobie nimi zaprzątać za bardzo głowy. Wierzmy przede wszystkim samym sobie (w granicach zdrowego rozsądku, oczywiście).

Ja na razie nie pękam i trzymam akcje Optimusa co najmniej do dnia poprzedzającego premierę, licząc cały czas na wspomnianą dyszkę i potencjał Wiedźmina. Może początek maja przyniesie jakieś ciekawe rozstrzygnięcia?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n