Przejdź do głównej zawartości

Jak pokonać inflację? cz.3 - sposób na studenta

Wskaźnik inflacji wyniósł w kwietniu 4,5%. Oznacza to, że przed rokiem ceny najważniejszych towarów i usług były o 4,5% niższe. Ceny paliwa wzrosły o 14,2%, żywność podrożała o 7,7%, a energia o 7%. O 1,1% potaniały odzież i obuwie, natomiast o 0,8% łączność.

W czasie wysokiej inflacji warto dbać chociażby o to, aby nasze oszczędności realnie nie traciły na wartości. Ciekawą, minimalistyczną metodą pokonania inflacji jest konto Click w Toyota Bank.

Na początek zła i dobra wiadomość. Zła jest taka, że Click jest kontem młodzieżowym, a więc przeznaczonym do grupy w odpowiednim wieku. W tym wypadku z oferty mogą skorzystać osoby młode w wieku 13-24 lat. Dobrą jest fakt, że nie jest to konto oszczędnościowe, lecz zwykły ROR oprocentowany 5% netto z dziennym naliczaniem odsetek. Dzięki czemu oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku prawie wszystkich kont oszczędnościowych na rynku.

Aby nie było zbyt kolorowo, opłata za kartę do konta (która nie jest obowiązkowa) to 1 zł miesięcznie. Prowadzenie konta jest bezpłatne, tak samo przelewy przez internet i wszystkie bankomaty w Polsce (czwarta i kolejna wypłata w miesiącu z bankomatu kosztuje 4,50 zł).

Uwzględniając opłatę w wysokości 1 zł miesięcznie, dla kwoty przeciętnie 1000 zł zaksięgowanej na rachunku roczne efektywne oprocentowanie netto wyniesie 3,93%. Jak widać, opłata za kartę obniża zyski dość znacznie. Natomiast dla kwoty przeciętnie 10000 zł roczne efektywne oprocentowanie netto wyniesie już 5,01%. Tak od 5000 zł na koncie odsetki są wyższe od inflacji. Przy środkach powyżej 17000 zł należy liczyć się z zapłatą 19-procentowego podatku od odsetek.

Warto podkreślić minimalizm takiego rozwiązania. Nie trzeba posiadać dodatkowego konta oszczędnościowego, tracić dobę na zaksięgowanie przelewu ani też trzymać środków na życie na nieoprocentowanym rachunku. Dla młodych osób, które inwestują przede wszystkim w siebie i których nie interesują inne, bardziej ryzykowne sposoby lokowania kapitału, konto Click jest godne rozważenia.

Ciekawą sprawą jest bonus dla najlepszych uczniów (studenci nie są objęci promocją). Bank przyznaje 100% dodatkowych odsetek za średnią ocen w przedziale 4,75 do 4,99 oraz 200% dodatkowych odsetek za średnią wyższą lub równą 5,00. Ku motywacji.

Komentarze

 1. Trzeba jeszcze dodać, że aby założyć konto Click musimy mieć (lub ktoś bliski) normalny ROR w Toyocie, który jak nie jest używany do tanich nie należy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wczoraj pisałem do banku i okazuje się na przykład, że posiadanie karty do konta młodzieżowego nie jest obowiązkowe. Dziś napisałem w sprawie obowiązku posiadania Konta osobistego dla osób > 18 lat. I jeśli istnieje ten obowiązek, to czy posiadanie karty do Konta osobistego jest konieczne. Zobaczymy co odpiszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dostałem taką odpowiedź: "Przy założeniu konta młodzieżowego Click nie ma warunku posiadania konta osobistego. Wydanie karty do konta osobistego nie jest obowiązkowe".

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba pochwalić bank za błyskawiczne odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n