Jak pokonać inflację? cz.3 - sposób na studenta

Wskaźnik inflacji wyniósł w kwietniu 4,5%. Oznacza to, że przed rokiem ceny najważniejszych towarów i usług były o 4,5% niższe. Ceny paliwa wzrosły o 14,2%, żywność podrożała o 7,7%, a energia o 7%. O 1,1% potaniały odzież i obuwie, natomiast o 0,8% łączność.

W czasie wysokiej inflacji warto dbać chociażby o to, aby nasze oszczędności realnie nie traciły na wartości. Ciekawą, minimalistyczną metodą pokonania inflacji jest konto Click w Toyota Bank.

Na początek zła i dobra wiadomość. Zła jest taka, że Click jest kontem młodzieżowym, a więc przeznaczonym do grupy w odpowiednim wieku. W tym wypadku z oferty mogą skorzystać osoby młode w wieku 13-24 lat. Dobrą jest fakt, że nie jest to konto oszczędnościowe, lecz zwykły ROR oprocentowany 5% netto z dziennym naliczaniem odsetek. Dzięki czemu oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku prawie wszystkich kont oszczędnościowych na rynku.

Aby nie było zbyt kolorowo, opłata za kartę do konta (która nie jest obowiązkowa) to 1 zł miesięcznie. Prowadzenie konta jest bezpłatne, tak samo przelewy przez internet i wszystkie bankomaty w Polsce (czwarta i kolejna wypłata w miesiącu z bankomatu kosztuje 4,50 zł).

Uwzględniając opłatę w wysokości 1 zł miesięcznie, dla kwoty przeciętnie 1000 zł zaksięgowanej na rachunku roczne efektywne oprocentowanie netto wyniesie 3,93%. Jak widać, opłata za kartę obniża zyski dość znacznie. Natomiast dla kwoty przeciętnie 10000 zł roczne efektywne oprocentowanie netto wyniesie już 5,01%. Tak od 5000 zł na koncie odsetki są wyższe od inflacji. Przy środkach powyżej 17000 zł należy liczyć się z zapłatą 19-procentowego podatku od odsetek.

Warto podkreślić minimalizm takiego rozwiązania. Nie trzeba posiadać dodatkowego konta oszczędnościowego, tracić dobę na zaksięgowanie przelewu ani też trzymać środków na życie na nieoprocentowanym rachunku. Dla młodych osób, które inwestują przede wszystkim w siebie i których nie interesują inne, bardziej ryzykowne sposoby lokowania kapitału, konto Click jest godne rozważenia.

Ciekawą sprawą jest bonus dla najlepszych uczniów (studenci nie są objęci promocją). Bank przyznaje 100% dodatkowych odsetek za średnią ocen w przedziale 4,75 do 4,99 oraz 200% dodatkowych odsetek za średnią wyższą lub równą 5,00. Ku motywacji.