Przejdź do głównej zawartości

Ranking kont maklerskich: AKCJE (wiosna 2011)

Czas na kolejne zestawienie dotyczące najtańszych rachunków maklerskich na rynku. Moja uwaga ponownie skupiła się wyłącznie na opłatach związanych z inwestowaniem w akcje. Nie będzie więc mowy o usługach dodatkowych, czyli instrumentach pochodnych, obligacjach itd.

Nie oceniam także stabilności ani przejrzystości systemu transakcyjnego. Porównanie uwzględnia tylko najważniejsze koszty związane z inwestycjami w papiery wartościowe.

Subiektywny ranking kont maklerskich na 15 maja 2011 r.

Od ostatniego rankingu zaszły całkiem spore zmiany. Dodałem do tabeli kolumnę z opłatami za wypłatę środków (do obcego banku, lecz nie tylko). Ze względu na to oraz parę komplikacji w tabelach opłat i prowizji poszczególnych biur maklerskich zrezygnowałem z wyliczania punktacji, która nie do końca obiektywnie odzwierciedlała rzeczywisty stan rzeczy. Do zestawienia wkradła się więc odrobina zdroworozsądkowego subiektywizmu, która paradoksalnie pomoże zachować tenże obiektywizm.

W związku ze wspomnianą zmianą sposobu przydzielania miejsc w zestawieniu nastąpiła lekka roszada, szczególnie w drugiej połowie tabeli. Liderzy bez zmian - najtańsze konto maklerskie oferuje XTB, następnie AmerBrokers, Alior, BOŚ i mBank (eMakler).

Zmian w ciągu ostatniego kwartału nie było wiele, jednak warto pochwalić jedno z biur. Jest nim DM BGŻ, które znacząco uatrakcyjniło swoja ofertę, awansując z bezdyskusyjnego ostatniego miejsca do górnej stawki tabeli. Zagranie pod IPO czy nie - godne pochwały.

Bezapelacyjnie pierwsze miejsce należy się XTB. Prowizja w wysokości 0,25%, niska minimalna prowizja, brak opłat za prowadzenie rachunku i wypłatę środków - to powinno być standardem. Sam korzystam z tego maklera i nie narzekam.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n