Ranking kont oszczędnościowych (maj 2011)

Konta oszczędnościowe są bardzo dobrym sposobem alokacji kapitału dla osób, które cenią sobie elastyczność, czyli nieprzerwany dostęp do pieniędzy. Jednocześnie zapewniają one dość wysokie oprocentowanie wpłaconych środków, pozwalając naszym oszczędnościom na prowadzenie odwiecznej walki z inflacją. Jak pokazuje przygotowane zestawienie rachunków oszczędnościowych na polskim rynku, na dzień dzisiejszy walka ta w większości przypadków kończy się przegraną.

Ranking kont oszczędnościowych na dzień 6 maja 2011 r.

Ranking powstał w oparciu o roczne efektywne oprocentowanie netto, które uwzględnia roczne oprocentowanie konta, kapitalizację, ewentualny podatek oraz opłaty za prowadzenie ROR (w przypadku konta Click). Przykładowo, jeśli roczne efektywne oprocentowanie netto wynosi 4,86%, to dla kwoty 10000 zł odsetki po roku wyniosą 10000zł*4,86%=486zł.

Majowe zestawienie pokazuje, jak niewiele jest obecnie kont oszczędnościowych na rynku, które oferują oprocentowanie wyższe od wskaźnika inflacji. Dla kwoty 10000 zł tylko czterem rachunkom udała się ta sztuka, stąd tylko do nich popłyną dziś pozytywne słowa.

1. Konto młodzieżowe Click jest typowym ROR-em, przeznaczonym dla osób do 24 roku życia. Jego oprocentowanie (5%) jest bardzo atrakcyjne, karta do konta jest płatna 1 zł, lecz nie jest obowiązkowa. Przy opcji z kartą bardzo dobre rozwiązanie dla młodych osób, które mają jakieś oszczędności i nie chcą bawić się w zakładanie wielu kont.

2. Konto Mocno Oszczędzające w Polbanku dla kwot 1000 zł i 10000 zł zwraca odsetki w ciągu roku w 4,86% wpłaconej kwoty. Niestety, wymagany jest ROR, który staje się bezpłatny po spełnieniu kilku warunków. Poza tym Polbank nie jest objęty gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (lecz jego greckim odpowiednikiem).

3. MeritumKonto Silnie Zarabiające jest ostatnim kontem na liście oferującym efektywne oprocentowanie powyżej wskaźnika inflacji. Niestety, od 16 maja roczne oprocentowanie spadnie z 4,5% do 4,3%. Dla kwot poniżej 1000 zł oprocentowanie wynosi 1%. Prowadzenie ROR bez opcji z kartą jest bezpłatne.

Konto WIĘCEJ oszczędnościowe w BNP Paribas Banku charakteryzuje się obecnie najwyższym oprocentowaniem na rynku wśród kont oszczędnościowych dla wpłaconego kapitału w wysokości 10000 zł. Niestety, wymaga założenia płatnego ROR (co najmniej Konto z pakietem M), stąd dla kwoty 1000 zł odsetki po roku są mniejsze od opłat. Mamy zapewnioną gwarancję oprocentowania przez 12 miesięcy, potem oprocentowanie spada do wartości określonej w Umowie Rachunku.

Słabo prezentują się rachunki największych banków, takich jak PKO BP, Pekao, BZ WBK, mBank, które mają wystarczająco dużo depozytów albo prowadzą restrykcyjną polityką depozytową. O klienta natomiast walczą banki mniejsze.

Ranking wskazuje też na bezsens istnienia kont z kapitalizacją miesięczną, gdzie państwo zabiera lwią część zysku w postaci podatku (19%). W pierwszej dziesiątce zestawienia nie znalazło się żadne takie konto. Niestety, zmieni się to wraz z propozycjami Ministerstwa Finansów dot. zaokrąglania podatku.

Komentarze

 1. Jesteś pewny tego oprocentowania na koncie Mocnooszczędzającym? Według strony banku wynosi ono 4,75%. Chyba, że liczyłeś stosując jakąś optymalizację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podawane przez bank 4,75% jest stopą roczną, która nie uwzględnia kapitalizacji. Efektywne oprocentowanie uwzględnia, stąd po roku z 10000 zł nie zarobisz 10000zł*0,0475=475zł, lecz 10000zł*(0,0475:365)^365=486zł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety jeżeli chcesz mieć konto Więcej oprocentowane na 5,8% to musisz założyć minimum konto M(patrz regulamin promocji punkt 6), które jest płatne 6,5 zł miesięcznie.
  Więc mimo wszystko nie jest to najlepsze konto oszczędnościowe na rynku (lepszy jest Polbank)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Marek
  Już poprawione, dzięki za uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla uzupełnienia dodam Rachunek Oszczędnościowy KSO w Kasie Stefczyka oprocentowany 5% w skali roku

  OdpowiedzUsuń
 6. "Zainspirował " mnie mini druk tabeli z rankingiem,włozyłam okulary...i nic.Dla kogo ta tabela?i w ogóle czy można tak edytować/

  OdpowiedzUsuń
 7. @KRYSTYNA

  Proszę kliknąć w obrazek :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll