Wynagrodzenie netto

W jednym z poprzednich postów zaprezentowałem sposób na wyliczenie klina podatkowego. W rezultacie okazało się, że typowy pracownik na etat otrzymuje miesięczne około 60% kwoty stanowiącej całkowity koszt jego zatrudnienia przez pracodawcę. Resztę, czyli 40%, państwo zabiera z tytułu różnych świadczeń: ubezpieczenie społeczne (ZUS), ubezpieczenie zdrowotne (NFZ), podatki (US), fundusze.

Tym razem chciałbym zaprezentować i dokładnie omówić cały proces przebiegający od wynagrodzenia brutto po wynagrodzenie netto.

Pomocny będzie poniższy wykres:

Jak widać, cały proces na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany. I rzeczywiście, trzeba nabrać wprawy, zanim odruchowo nauczymy się obliczać wynagrodzenie netto na podstawie pensji brutto.

Mylących jest kilka rzeczy:

1. Wynagrodzenie brutto nie jest całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika. Pracodawca musi jeszcze ze swojej strony zapłacić składki ZUS oraz wpłacić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

2. Składki ZUS są odejmowane od przychodu, a odliczane od dochodu, natomiast składki zdrowotne są odejmowane od dochodu, a odliczane od podatku. Masło maślane, lecz całkiem łatwo się nauczyć. 13,71% przychodu jest całą kwotą płaconą przez pracowników do ZUS.

3. Dochód nie jest równy podstawie opodatkowania podatkiem PIT. Różnica między nimi to koszty uzyskania przychodu. Przy rozliczaniu rocznym dochodzą także ulgi przychodowe, czyli ulga na dzieci, ulga na internet. Mowa jednak o miesięcznym rozliczeniu, stąd nie są one uwzględnione.

4. Obliczony podatek to tak naprawdę zaliczka netto płacona przez pracodawcę do Urzędu Skarbowego. Przy rozliczeniu rocznym, gdy dochodzą wspomniane ulgi przychodowe, najczęściej mamy do czynienia z sytuacją nadpłaty i US zwraca nam część podatku. Może wystąpić też niedopłata wynikająca ze sposobu liczenia zaliczek dla osób płacących PIT w wysokości 32%.

5. Składka zdrowotna, czyli dlaczego raz jest 9%, a raz 7,75%? Wynika to z uchwalonych przez AWS zmian legislacyjnych, wprowadzających w życie składkę zdrowotną odliczaną od podatku. Płacimy do NFZ 9% dochodu, a nasz podatek jest pomniejszany o kwotę 7,75% dochodu. Kiedyś procenty były równe, co było oczywiście korzystniejsze dla podatnika. Z biegiem lat kolejne rządy doprowadziły do obecnej sytuacji, zupełnie bezsensownej od strony ekonomii i komplikującej system podatkowy.

Aby więc obliczyć wynagrodzenie netto, trzeba od wynagrodzenia brutto odjąć składki ZUS, 9-procentową składkę zdrowotną oraz wyliczony podatek (zaliczkę netto):

wynagr. netto = wynagr. brutto - ZUS - NFZ - PIT.

Na koniec wykres rozkładu kosztów pracownika na etat otrzymującego miesięczne wynagrodzenie brutto w wysokości 3500 zł (źródło: wynagrodzenia.pl):

Pozostawiam to bez komentarza.

Komentarze

  1. I to wszystko wyliczone dla kogoś, kto nie przekracza progu podatkowego. Sam dochodowy i składki zjadają mu 40%. Jak wydaje pozostałe 60% to musi od tego zapłacić 23% vat, czyli zostaje mu 46%. A są jeszcze akcyzy (w tym na prąd!?!) podatki lokalne... Jak wszystko policzyc to wyjdzie że cały podatek wynosi ponad 60%!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!