Przejdź do głównej zawartości

Dzień Wolności Podatkowej 2011

Dzisiaj, czyli 24 czerwca, wypada Dzień Wolności Podatkowej, corocznie ogłaszany przez Centrum im. Adama Smitha. Co właściwie oznacza ten dzień i jak jest liczony?

Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym przestajemy pracować na państwo i zaczynamy zarabiać na siebie. Jak więc widać, nasz trud na rzecz kraju trwa prawie przez połowę roku.

Dzień ten jest liczony jako stosunek wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Stosunek ten wyniesie w tym roku około 48% i pomnożony przez liczbę 365 dni w roku otrzymamy datę 24 czerwca.

Dlaczego akurat taki sposób liczenia? Centrum im. Adama Smitha argumentuje to tym, że wskaźnik ten ujmuje nie tylko podatki i składki, ale też odłożony w czasie dług publiczny, który trzeba będzie spłacić przez podniesienie obciążeń fiskalnych.

Na przestrzeni lat niewiele właściwie zmienia się w tej kwestii. Od 1994 roku data waha się w przedziale od 14 czerwca do 6 lipca. W przyszłości natomiast nie widać poprawy, bo od czasu wystąpienia kryzysu finansowego na świecie dzień podatkowy wypada coraz później. W wyniku braku reform ze strony kolejnych partii rządzących nie zanosi się na zmniejszenie obciążeń fiskalnych, a wręcz przeciwnie w związku z zaciąganiem nowego długu publicznego.

Właściwie nie powinno to nikogo dziwić. Poparcie dla socjału w Polsce jest całkiem spore i raczej nie zanosi się na wielkie zmiany.

Na podstawie raportu Centrum im. Adama Smitha.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n