Dzień Wolności Podatkowej 2011

Dzisiaj, czyli 24 czerwca, wypada Dzień Wolności Podatkowej, corocznie ogłaszany przez Centrum im. Adama Smitha. Co właściwie oznacza ten dzień i jak jest liczony?

Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym przestajemy pracować na państwo i zaczynamy zarabiać na siebie. Jak więc widać, nasz trud na rzecz kraju trwa prawie przez połowę roku.

Dzień ten jest liczony jako stosunek wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Stosunek ten wyniesie w tym roku około 48% i pomnożony przez liczbę 365 dni w roku otrzymamy datę 24 czerwca.

Dlaczego akurat taki sposób liczenia? Centrum im. Adama Smitha argumentuje to tym, że wskaźnik ten ujmuje nie tylko podatki i składki, ale też odłożony w czasie dług publiczny, który trzeba będzie spłacić przez podniesienie obciążeń fiskalnych.

Na przestrzeni lat niewiele właściwie zmienia się w tej kwestii. Od 1994 roku data waha się w przedziale od 14 czerwca do 6 lipca. W przyszłości natomiast nie widać poprawy, bo od czasu wystąpienia kryzysu finansowego na świecie dzień podatkowy wypada coraz później. W wyniku braku reform ze strony kolejnych partii rządzących nie zanosi się na zmniejszenie obciążeń fiskalnych, a wręcz przeciwnie w związku z zaciąganiem nowego długu publicznego.

Właściwie nie powinno to nikogo dziwić. Poparcie dla socjału w Polsce jest całkiem spore i raczej nie zanosi się na wielkie zmiany.

Na podstawie raportu Centrum im. Adama Smitha.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll