Przejdź do głównej zawartości

Debiut JSW i korekta na giełdzie

Stało się. Zgodnie z planem, zapisałem się na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, lecz w ostatnim możliwym dniu w oczekiwaniu na jakiś pozytywny sygnał ze świata. I doczekałem się zza oceanu - indeks S&P500 rośnie dziś prawie 1%, a Nasdaq ponad 1%. Może jednak korekta nie będzie gwałtowna i nie przeszkodzi w debiucie. Jakby nie patrzeć, ryzyko jest całkiem spore i trzeba się z tym liczyć.

Obawiam się powtórki z zeszłorocznego IPO Tauronu, który pomimo znacznej obniżki ceny maksymalnej przez Skarb Państwa (pamiętacie jeszcze cenę 5,13 zł?) miał kiepski debiut. Spowodowane to było przede wszystkim nieciekawą sytuacją na światowych rynkach, a także obawą o wyprzedaż akcji pracowniczych.

Dziś sytuacja zaczyna klarować się w podobny sposób i plotki głoszą, że cena sprzedaży akcji JSW wyniesie 135 zł, czyli będzie niższa od ceny maksymalnej. Jest to dobre dla długodystansowców, co pokazały dalsze losy papierów Tauronu. A niekoniecznie pozytywne dla krótkoterminowców - o dziwo mocno przewartościowane akcje GPW miały ponad 20-procentowy wzrost w pierwszym dniu notowań. Potem nastąpił kierunek w dół.

Brak popytu ze strony instytucjonalnej nie będzie wróżył niczego dobrego, stąd pozostaje mieć nadzieję, że do dnia debiutu (6 lipca w środę) na świecie nie wydarzy się jakaś giełdowa katastrofa.

Wykres indeksu WIG20 z impetem przebił dziś wsparcie na poziomie 2800 pkt:

Dzięki dobrym notowaniom w USA zakończył jednak dzień z wynikiem -0,5% (przedłużona sesja w końcu do czegoś się przydaje). Co dalej? Trudno przewidywać, ale wiele wskazuje na to, że to początek spadków. Lato raczej nie będzie służyć posiadaczom akcji i nie zdziwię się, jeżeli WIG20 spadnie za jakiś czas do poziomu 2600 pkt.

W piątek rozstałem się z papierami Tauronu z zadowalającym zyskiem 5,47% w ciągu 138 dni. Nie załapię się więc na dywidendę, ale nie żałuję - i tak kurs zostałby o nią skorygowany. Obecnie nie posiadam żadnych akcji i nastawiam się tylko na debiut JSW oraz korektę na giełdzie. Reszta środków wędruje na konto oszczędnościowe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n