Lokata Antyinflacyjna w Idea Bank

6,5% netto w lipcu to z pewnością najkorzystniejsze obecnie oprocentowanie na rynku lokat. Dlaczego w lipcu i dlaczego aż 6,5% netto - trzeba spojrzeć na szczegóły oferty.

O Idea Bank pisałem już wcześniej, zachwalając konto osobiste. Jest to nowy bank z nastawieniem przede wszystkim na przedsiębiorców, który jednak oferuje całkiem ciekawe rozwiązania dla klientów indywidualnych, próbując tym sposobem wedrzeć się na rynek. Dlaczego mamy z tego nie skorzystać?

Wczoraj GUS ogłosił, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (zwany też wskaźnikiem inflacji) wyniósł w maju 5%. Jest to najwyższa wartość od 10 lat. Docelowy wskaźnik inflacji powinien kształtować się na poziomie około 2,5%, a więc dwukrotnie niższym.

Lokata Antyinflacyjna - jak sama nazwa wskazuje - ma być panaceum na obecny stan rzeczy, gdyż jej oprocentowanie jest zmienne (zmienia się w następnym miesiącu kalendarzowym po miesiącu, w którym GUS ogłosił dane) i wynosi o 1,5 punktu procentowego więcej od wskaźnika inflacji.

Jeśli więc wskaźnik inflacji za kwiecień wynosi 4,5% (ogłoszony przez GUS w maju), to oprocentowanie lokaty w czerwcu to 6% netto. Analogicznie: przy inflacji w maju na poziomie 5%, oprocentowanie w lipcu wyniesie 6,5% netto.

Zawsze więc jesteśmy chronieni przed inflacją i nawet lekko na tym zarobimy.

Kwota lokaty wynosi od 1000 zł do 13000 zł. Kapitalizacja odsetek jest dzienna. Okres lokaty to 24 miesiące z możliwością zerwania lokaty bez utraty odsetek w pierwsze 2 dni robocze kolejnego kwartału. Promocja trwa do 19.06.2011, a więc jeszcze tylko przez 3 dni.

Zagrożenia:

Od 1 stycznia prawdopodobnie zmieni się sposób zaokrąglania odsetek i skończy się era lokat jednodniowych. Tym samym nie wiadomo, co stanie się z oprocentowaniem Lokaty Antyinflacyjnej od nowego roku kalendarzowego. Moja rada to założenie lokaty z nastawieniem jej zerwania po pierwszym lub drugim kwartale, zapisując w kalendarzu dni, w których możemy to zrobić bez utraty odsetek.

Kolejna obawa wiąże się z tymi 1,5 p.p. Chodzą plotki, że niedługo mogą one być zmniejszone do 1 p.p. Czas pokaże.

Jak założyć lokatę?

Podsumowanie:

Moim zdaniem, oferta jest godna rozważenia dla osób, którzy nie mają co zrobić z pieniędzmi przez najbliższe 3 lub 6 miesięcy. Ja nie skorzystam, gdyż nastawiam się w najbliższym czasie na debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Po podwyżkach stóp procentowych przez NBP konkurencja na rynku lokat zaczyna się zaostrzać. Na razie prym wiodą banki Leszka Czarneckiego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll