Przejdź do głównej zawartości

Lokata Antyinflacyjna w Idea Bank

6,5% netto w lipcu to z pewnością najkorzystniejsze obecnie oprocentowanie na rynku lokat. Dlaczego w lipcu i dlaczego aż 6,5% netto - trzeba spojrzeć na szczegóły oferty.

O Idea Bank pisałem już wcześniej, zachwalając konto osobiste. Jest to nowy bank z nastawieniem przede wszystkim na przedsiębiorców, który jednak oferuje całkiem ciekawe rozwiązania dla klientów indywidualnych, próbując tym sposobem wedrzeć się na rynek. Dlaczego mamy z tego nie skorzystać?

Wczoraj GUS ogłosił, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (zwany też wskaźnikiem inflacji) wyniósł w maju 5%. Jest to najwyższa wartość od 10 lat. Docelowy wskaźnik inflacji powinien kształtować się na poziomie około 2,5%, a więc dwukrotnie niższym.

Lokata Antyinflacyjna - jak sama nazwa wskazuje - ma być panaceum na obecny stan rzeczy, gdyż jej oprocentowanie jest zmienne (zmienia się w następnym miesiącu kalendarzowym po miesiącu, w którym GUS ogłosił dane) i wynosi o 1,5 punktu procentowego więcej od wskaźnika inflacji.

Jeśli więc wskaźnik inflacji za kwiecień wynosi 4,5% (ogłoszony przez GUS w maju), to oprocentowanie lokaty w czerwcu to 6% netto. Analogicznie: przy inflacji w maju na poziomie 5%, oprocentowanie w lipcu wyniesie 6,5% netto.

Zawsze więc jesteśmy chronieni przed inflacją i nawet lekko na tym zarobimy.

Kwota lokaty wynosi od 1000 zł do 13000 zł. Kapitalizacja odsetek jest dzienna. Okres lokaty to 24 miesiące z możliwością zerwania lokaty bez utraty odsetek w pierwsze 2 dni robocze kolejnego kwartału. Promocja trwa do 19.06.2011, a więc jeszcze tylko przez 3 dni.

Zagrożenia:

Od 1 stycznia prawdopodobnie zmieni się sposób zaokrąglania odsetek i skończy się era lokat jednodniowych. Tym samym nie wiadomo, co stanie się z oprocentowaniem Lokaty Antyinflacyjnej od nowego roku kalendarzowego. Moja rada to założenie lokaty z nastawieniem jej zerwania po pierwszym lub drugim kwartale, zapisując w kalendarzu dni, w których możemy to zrobić bez utraty odsetek.

Kolejna obawa wiąże się z tymi 1,5 p.p. Chodzą plotki, że niedługo mogą one być zmniejszone do 1 p.p. Czas pokaże.

Jak założyć lokatę?

Podsumowanie:

Moim zdaniem, oferta jest godna rozważenia dla osób, którzy nie mają co zrobić z pieniędzmi przez najbliższe 3 lub 6 miesięcy. Ja nie skorzystam, gdyż nastawiam się w najbliższym czasie na debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Po podwyżkach stóp procentowych przez NBP konkurencja na rynku lokat zaczyna się zaostrzać. Na razie prym wiodą banki Leszka Czarneckiego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n