Proste jest piękne cz.2

Zgodnie ze wcześniejszymi przemyśleniami i opłakiwaniem nad zmianami w mBanku postanowiłem znacząco uprościć swoje finanse osobiste. Rozstaję się z produktami finansowym, z których korzystam mało lub w ogóle. A wszystko w myśl idei: Proste jest piękne.

Dlaczego prostota jest taka istotna? Już miałem w głowie szereg argumentów, ale lepiej (a przede wszystkim prościej) wyjaśni to znaleziony w sieci obrazek:

Moje produkty finansowe:

1. mBank: konto osobiste, karta debetowa, Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, konto maklerskie
eKonto jest naprawdę dobrym kontem osobistym. Jednak wprowadzona od sierpnia opłata za kartę debetową w wysokości 2 zł miesięcznie spowodowała, że pozbyłem się już karty. Z eMaklera też nie korzystam i niedługo go zamknę z powodu opłaty 30 zł rocznie za nieużywanie. Konto zostawiam ze względu na Supermarket FI oraz przydatną w internecie usługę mTransfer.

2. Toyota Bank: konto osobiste + oszczędnościowe, karta debetowa
Mój ostatni nabytek - konto młodzieżowe Click - będzie służył jako połączenie konta osobistego i oszczędnościowego (oprocentowanie 5% netto). W związku z czym nie muszę martwić się saldem na RORze i oraz limitem darmowych wypłat z rachunku oszczędnościowego. Przynajmniej do daty wprowadzenia zmian w zaokrąglaniu podatku Belki mam zamiar posiadać to konto.

3. Bank Millenium: konto osobiste, karta debetowa
Dobre Konto niewątpliwie zasługuje na swoją nazwę dzięki cashbackowi wynoszącemu 3%. Rachunek jest naprawdę godny polecenia, jednak nie dla mnie - kupującemu w sklepach raz na miesiąc. Poza tym konto jest darmowe po spełnieniu kilku warunków, o czym trzeba regularnie pamiętać. W lipcu rezygnuję więc z rachunku.

4. Deutche Bank, konto osobiste, karta debetowa
Konto dbnet zostało założone tylko ze względu na nagrodę. Konto bardzo dobre, bo darmowe (nawet wszystkie bankomaty) po wykonaniu 1 transakcji kartą miesięcznie. Jednak konkurencja nie śpi: Konto Idealne w Idea Bank jest jeszcze lepsze. Ja na razie nie skorzystam z żadnej oferty, wybieram Toyota Bank. Rachunek dbnet do zamknięcia w lipcu.

5. XTB: konto maklerskie - akcje, obligacje
Zdecydowanie najtańsze konto maklerskie na rynku z prowizją 0,25% od wartości transakcji. Dlatego ani mi się śni zamykać rachunku. Niedługo debiut JSW na giełdzie, więc będzie się działo.

6. GO4X: konto maklerskie - waluty, surowce, futures
Spready jedne z najniższych, jeśli chodzi o polskich brokerów Forex. Chwilowo nie jestem zorientowany w ofercie konkurencji, jeśli więc ktoś orientuje się gdzie można grać taniej, proszę o komentarz.

7. PayPal - płatności i przelewy internetowe
Służy głównie do AdTaily. Na razie na rachunku grosze, ale prowadzenie bezpłatne, więc nie narzekam.

To chyba tyle. W przyszłości na pewno skorzystam z Walutomatu przy spłacie kredytu mieszkaniowego bezpośrednio w obcej walucie. W pożyczki społecznościowe nie bawię się, więc Kokosu nie używam. A bitcoinów w ogóle jeszcze nie biorę pod uwagę.

Znacie jeszcze jakieś przydatne produkty finansowe?