Przejdź do głównej zawartości

Ranking 10 najlepszych kont oszczędnościowych (czerwiec 2011)

Kolejny miesiąc przynosi zmiany w oprocentowaniu kont oszczędnościowych na rynku. Ostatnie dane o wskaźniku inflacji to 4,5% w skali roku. Ile rachunków oszczędnościowych pokonało tę barierę?

Niestety, po raz kolejny okazało się, że w większości wypadków wkładanie pieniędzy na konta oszczędnościowe jest jak na powyższym obrazku - gów...nym pomysłem. Realne zyski wynoszą bowiem w najlepszym przypadku ponad 1%.

Postanowiłem zmienić sposób prezentowania zestawienia. Nie będę już umieszczał wyników w formie tabeli, tylko prezentował TOP 10 najlepszych kont na rynku z dość szczegółowym ich omówieniem. Szkoda czasu na przeciętniaków i słabeuszy. Ranking dotyczy banków działających na polskim rynku.

1. BNP Paribas Bank, Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,80% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata ROR 6,50 zł mies. w najtańszej opcji

Konto o najwyższym oprocentowaniu netto na rynku. Niestety miesięczna opłata skutecznie odstrasza i zdecydowanie obniża efektywne oprocentowanie netto. Jednak w przedziale depozytu od 10000 zł do 15000 zł konto jest bezkonkurencyjne, dając efektywne oprocentowanie netto w wysokości od 5,19% do 5,45% netto.

2. Kredyt Bank, Ekstrakonto Plus

Oprocentowanie: 5,67% netto (do kwoty 3000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, 0 zł za ROR przy aktywnym korzystaniu

To jedyna taka oferta w Polsce i prawdopodobnie najwyżej oprocentowane konto w Europie - takimi słowami Kredyt Bank zachwala swoje konto osobiste. Tak, jest to zwykły, lecz wysokooprocentowany (7% brutto) ROR. W takim wypadku muszą oczywiście istnieć haczyki: minimum 1000 zł wpływu miesięcznego wynagrodzenia oraz minimum 5 płatności kartą. Jeśli nie korzystamy aktywnie z konta, musimy płacić. Poza tym oprocentowanie dotyczy tylko depozytu do 3000 zł, powyżej tej kwoty wynosi zero.

3. Toyota Bank, Konto Młodzieżowe Click

Oprocentowanie: 5% netto (do kwoty 18213,49 zł)
Kapitalizacja dzienna, brak opłat przy rezygnacji z karty

Jako że jest konto młodzieżowe, to przeznaczone jest dla określonej kategorii wiekowej osób, w tym wypadku w wieku od 13 do 24 lat. Jest to zwykły ROR, co jest niewątpliwą zaletą. Więcej o koncie pisałem tu.

4. ING Bank Śląski, Otwarte Konto Oszczędnościowe

5. Lukas Bank, Rachunek Oszczędzam

Oprocentowanie 4,86% netto (do kwoty 18775 zł)
Kapitalizacja dzienna, 0 zł za ROR

Jest to oferta promocyjna, której ostateczny termin przypada na 8 lipca. Jeśli do tego czasu otworzymy rachunek mamy prawo do promocyjnego oprocentowania 4,86% netto do końca roku.

6. Polbank, Konto Mocno Oszczędzające

Oprocentowanie: 4,75% netto (do kwoty 19172,10 zł)
Kapitalizacja dzienna, 0 zł za ROR przy aktywnym korzystaniu

Czasy, kiedy Polbank przebijał konkurencję o głowę już dawno minęły. Dziś oprocentowanie konta oszczędnościowego jest wysokie, acz bez rewelacji. Poza tym wymaga posiadania konta osobistego, bezpłatnego po spełnieniu kilku warunków. Także brak gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz toporny system transakcyjny nie zachęcają do korzystania z usług tego banku.

7. Meritum Bank, Konto Silnie Zarabiające

Oprocentowanie: 4,30% netto (kwota od 1000 zł do 21 178,48 zł)
Kapitalizacja dzienna, 0 zł za ROR bez karty

Oprocentowanie nawet atrakcyjne, lecz poniżej inflacji, a więc realnie tracimy.

8. Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h

Oprocentowanie: 4,09% netto (do kwoty 22000 zł)
Kapitalizacja dzienna, brak konieczności posiadania ROR

Tak jak powyżej, realnie tracimy, nie ma sensu otwierać.

9. Eurobank, rachunek oszczędnościowy

Oprocentowanie: 4,05% netto (do kwoty 22400 zł)
Kapitalizacja dzienna, 0 zł za ROR przy aktywnym korzystaniu

Oprocentowanie poniżej inflacji, konieczność aktywnego korzystania z konta osobistego - raczej trzymać się z daleka.

10. Kredyt Bank, Konto Oszczędnościowe "Lokata Swobodna

Oprocentowanie 4,05% netto (do kwoty 14999,99 zł)
Kapitalizacja dzienna, 0 zł za ROR przy aktywnym korzystaniu

Właściwie konto oszczędnościowe takie sobie, ale jako uzupełnienie do drugiego w zestawieniu Ekstrakonta z tego samego banku opcja nawet warta rozważenia. O ile komuś nie szkoda czasu na optymalizację dla kilku zł miesięcznie więcej.

Konkluzja:

Tylko 6 kontom udało się w tym miesiącu pokonać inflację. Co ciekawe, prawie wszystkie konta w zestawieniu mają dzienną kapitalizację, a więc do pewnej wysokości depozytu są zwolnione z podatku Belki. Już teraz można sobie wyobrazić, co będzie działo się po zmianach w sposobie zaokrąglania podatku od początku następnego roku kalendarzowego. Ile kont oszczędnościowych przyniesie wtedy realne zyski? Obstawiam, że zero.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n