Przejdź do głównej zawartości

RESPECT

Indeks RESPECT w ciągu roku dał zarobić około 50%, czyli blisko dwa razy więcej niż reszta walorów ze stajni WIGu. Przyjrzyjmy się bliżej temu fenomenowi.

RESPECT powstał w 2009 roku i jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie Środkowej. Indeks ten zawiera w sobie spółki odpowiedzialne, czyli takie, które mają kojarzyć z takimi pojęciami jak zrównoważony rozwój oraz aspektami społecznymi i ekologicznymi.

Zakwalifikowanie danej spółki do RESPECT wiąże się z trzema etapami:
 1. Z indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 wybierane są najbardziej płynne spółki. Nie zobaczymy tu więc spółek z NewConnect czy niewzbudzających zainteresowania małych spółek z WIGu.
 2. Ocenie zostaje poddane Corporate Governance, czyli zarządzanie spółką, dbanie o ład korporacyjny, przejrzystość informacji przekazywanych inwestorów w sprawozdaniach finansowych czy na stronach internetowych. Chodzi o wyeliminowanie spółek, które po prostu mają inwestorów gdzieś.
 3. Badanie odpowiedzialności społecznej z pomocą ankiet wypełnianych przez spółki. Ankiety te są następnie szczegółowo weryfikowane.
RESPECT jest indeksem dochodowym, a więc uwzględniane są w nim wypłaty z tytułu dywidend i praw poboru.

Więcej informacji: www.odpowiedzialni.gpw.pl.

A teraz należy przejść do rzeczy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy inwestowanie w spółki z RESPECT, patrząc na jego co najmniej niezłe notowania, jest dobrym pomysłem. Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach, więc spójrzmy na te spółki oraz ich udziały indeksie:
 • KGHM 26,230%
 • PKNORLEN 20,954%
 • TPSA 14,241%
 • PGNIG 8,953%
 • BRE 5,535%
 • BOGDANKA 4,715%
 • HANDLOWY 4,109%
 • LOTOS 3,715%
 • INGBSK 3,646%
 • MILLENIUM 2,904%
 • SWIECIE 1,897%
 • BUDIMEX 1,187%
 • ELBUDOWA 0,991%
 • AZOTYTARNOW 0,699%
 • BARLINEK 0,224%
Łatwo zauważyć, że prawie połowę udziałów RESPECT przypada na dwie spółki: KGHM i PKN Orlen. Co więcej, spółki te należą do surowcowych, a więc ich wycena jest bardzo uzależniona od cen surowców na świecie. A jako że miedź, srebro, ropa naftowa w ciągu ostatniego roku biją lub są blisko rekordów, stąd znamy już przyczyny wzrostu indeksu.

Kiedy surowce zaczną tanieć, indeks też pójdzie w dół. Pewnym hamulcem jest tu Telekomunikacja Polska wypłacająca co roku znaczną dywidendę i w związku z tym mająca dość stabilne notowania giełdowe.

Z RESPECTu wyciągnąłbym tylko przydatne wnioski dla inwestorów, które dotyczą płynności i przejrzystości informacji. Samo przynależenie spółki do tego indeksu nie powinno być decydującym czynnikiem inwestycyjnym. No chyba że ktoś ma poglądy proekologiczne, ale wtedy nie można nazwać tego inwestowaniem, lecz pakowaniem pieniędzy w ulubioną zabawkę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n