Przejdź do głównej zawartości

Inwestowanie w czasach niepewności

Jeśli ktoś nadal wierzy, że druga fala uderzeniowa kryzysu nas nie dotknie, powinien zastanowić się raz jeszcze. Nawet nie nazwałbym tego drugą falą, lecz tą właściwą.

Dziś agencja Moody's obniżyła rating Irlandii do poziomu "śmieciowego" oraz to samo zrobiła kilka dni temu z Portugalią. Pokazuje to jak "obiektywne" i "niezależne" są te instytucje. Przypominam, że ratingi USA są cały czas niezmienne i pozostają na najwyższych poziomach. Mimo że ukryte zadłużenie Stanów Zjednoczonych jest gigantyczne = nie do spłacenia.

Dlatego w najbliższym czasie zamierzam zainteresować się kupnem fizycznego złota z możliwością przechowywania go w specjalnej skrytce. Dla zainteresowanych artykuł o sposobach inwestowania w złoto.

Złoto za kilka lat osiągnie cenę 5000 USD (obecnie niecałe 1600 dolarów). I nie jest to moja prognoza, lecz Petera Schiffa, z którą zaczynam się zgadzać wraz ze wzrostem świadomości co do prawdziwej wielkości amerykańskiego zadłużenia.

Właściwie to mógłbym pospekulować na złocie w dłuższym terminie na rynku Forex, ale wysokie swapy zjedzą cały zysk, więc nie ma sensu bawić się w takie rzeczy. Natomiast ze srebrem istnieje problem związany z podatkiem VAT, zresztą trochę go już mam w portfelu.

Gdybym posiadał zdolność kredytową, kupiłbym też nieruchomość w centrum dużego miasta pod wynajem, oczywiście w atrakcyjnej cenie. Przez 25 lat wynajmujący spłacaliby kredyt dodatkowo z niewielkim zyskiem dla mnie (który pewnie szedłby na remonty itp.), a po tym czasie po prostu sprzedałbym nieruchomość. Nietrudno się domyślić, że jeśli ktoś ma zdolność kredytową na zakup 4 mieszkań, to za 25 lat może stać się milionerem właściwie bez większego wysiłku. Oczywiście, zawsze są różne ryzyka, temat nie jest taki prosty.

Jeśli chodzi o akcje, w tej chwili posiadam tylko mały pakiet papierów Tauronu kupionych ponownie po ostatniej przecenie. Szczerze mówiąc, trochę żałuję tej decyzji i wydaje się to być trochę sprzeczne z moimi prognozami. Ale w końcu spółki energetyczne to panaceum na ciężkie czasy - ceny miedzi mogą spaść (KGHM), banki mogą stracić zaufanie, a zapotrzebowanie na energię jest zawsze. Martwi mnie jedynie ta negatywna rekomendacja wydana na dniach, która jak na razie w żaden sposób nie wpłynęła na kurs walorów.

Na koniec cytat: Paper money eventually returns to its intrinsic value – ZERO. Voltaire 1729

Komentarze

 1. Z tą nieruchomością się zgadzam, też ubolewam nad mała zdolnością kredytową, dlatego moim celem jest właśnie uzbieranie kasiory pod zakup nieruchomości ;)

  Co do złota odpowiadając pół żartem pół serio ja inwestuję w złote pierścionki ;) :p

  OdpowiedzUsuń
 2. @pestka
  A zbierasz na zakup nieruchomości do zamieszkania czy pod wynajem? W mojej opinii do mieszkania lepiej kupować za gotówkę, a pod wynajem zaciągać kredyt.

  Co do złotych pierścionków... inwestuj tylko w te o najwyższej próbie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkanie pod wynajem ;) , kredyt byłby najsensowniejszy, ale tak jak mówię też hamuje mnie zdolność kredytowa to raz, druga sprawa że z kredytem też może być śliska sprawa gdy odpowiednio szybko nie znajdzie się lokatorów którzy by ten kredyt spłacali, bo wtedy już inwestycja leci na minus z Twojej kieszeni.

  OdpowiedzUsuń
 4. @pestka
  No tak, masz rację, ale w konsekwencji i tak wyjdziesz na plus, bo po iluś latach masz mieszkanko prawie za darmo. Dlatego też odradzam zaciąganie kredytu na nieruchomość, w której sami zamieszkamy, bo to my będziemy musieli ją spłacać.

  Ryzyko związane z brakiem lokatorów, ale skoro chcesz być businesswoman, to sobie poradzisz ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n