Najgłupsze podatki wszechczasów: podatek od nieposłuszeństwa

Podatek od nieposłuszeństwa był podatkiem pogłównym, który obowiązywał w siedemnastym wieku w Anglii. Został on wprowadzony przez Olivera Cromwella – polityka, przeciwnika monarchii, pogromcy króla, a także lorda protektora Anglii, Szkocji i Irlandii - dla osób, którzy w jakiś sposób podpadli władzy. Czyli skoro nie jesteś z nami, to jesteś przeciwko nam.

Nazwa podatek od nieposłuszeństwa nie jest dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego. Podatek ten był określany jako extraordinary tax, co można tłumaczyć jako podatek nadzwyczajny. Dotyczył osób, którzy nie byli posłuszni Cromwellowi i byli po stronie króla w czasie wybuchu powstania przeciwko władcy monarchistycznemu. Danina była więc swoistą karą za grzechy, czyli lojalność wobec króla. Lex retro non agit, zawiniłeś, teraz płać, mimo że w czasie popełnienia dany czyn nie był karany.

Cromwell kazał podzielić społeczność popierającą króla na trzy kategorie głów. Do pierwszej grupy należały osoby, które organizowały obronę króla w powstaniu. Dotknęła ich najsurowsza kara – uwięzienie lub wygnanie, a także całkowita konfiskata mienia. Druga grupa osób, szczególnie aktywnie popierających króla, została potraktowana mniej surowo. Po powrocie z więzienia czy wygnania mogli odzyskać swój majątek. Na najliczniejszą trzecią grupę, złożoną z osób biorących czynny udział w obronie lub popierających króla, nałożono roczny podatek. Odmowa albo niemożność zapłaty kończyła się konfiskatą mienia.

Alternatywą płacenia podatku było dobrowolne oddanie mienia z zachowaniem opcji, że w razie zmian legislacyjnych w przyszłości i zniesienia podatku, osoby będą mogły odzyskać swój majątek.

Podmiotami zobowiązanymi do zapłaty podatku były osoby, których wartość ziemi szacowana była na co najmniej 100 funtów szterlingów w ciągu roku lub ich nieruchomość była warta minimum 1500 funtów szterlingów. Poborcy podatkowi mieli obowiązek egzekwowania dziesięciny (dziesiątą część) od wartości rynkowej czynszu ziemskiego oraz dodatkowo 10 funtów szterlingów od każdych 1500 funtów szterlingów wartości nieruchomości. Dochody z podatku były redystrybuowane na wojsko.

Pomysłów na głupie podatki nigdy nie brakowało i nie zabraknie w przyszłości. Przynajmniej będzie o czym pisać.

Komentarze

 1. Jakby co, to zawsze można wprowadzić podatek "od przekleństw, kichnięć i ziewania".

  OdpowiedzUsuń
 2. @Kazek Mlycorz
  Danina od przekleństw już istnieje - płaci się ją w postaci mandatu wypisywanego przez policjantów. 50 zł chyba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z innych ciekawych podatkow, ktory ciagle obowiazuje w Anglii, mozna wspomniec o Deer Tax.

  Ustalony za Henryka VIII, prawie 500 lat temu.

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/8409751.stm

  "The "deer tax" was originally intended to compensate King Henry VIII for the loss of any deer which jumped over the wall and escaped from the park."

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba o tym niedługo napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja raz czasem dwa razy na rok płace "podatek" od marzeń, złudzeń, naiwności itp.(rożnie można nazwać)puszczając lotka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. @pestka
  Można też wysłać sms-a do Milionerów. A nuż się uda ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll