Podsumowanie ankiety "W co inwestujesz? Jak oszczędzasz?"

Nadszedł czas na podsumowanie ostatniej ankiety, której wyniki nie okazały się wielce zaskakujące. Ankieta dotyczyła sposobów lokowania kapitału i każda osoba mogła wybrać więcej niż jeden wariant odpowiedzi. Oto co odpowiedziało 65 ankietowanych osób na pytania: W co inwestujesz? Jak oszczędzasz?

Największą popularnością głosów cieszyły się depozyty, czyli konta oszczędnościowe i lokaty. Trudno się dziwić - jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów pomnażania kapitału, choć stosunkowo mało zyskowny. Zainteresowanym polecam ostatni ranking kont oszczędnościowych.

Na drugim miejscu znalazły się inwestycje w akcje. Tutaj również wynik nie jest zaskoczeniem, szczególnie po ostatnich głośnych debiutach na giełdzie spółek Skarbu Państwa. Inwestowanie w papiery wartościowe należy do tradycyjnych metod i temat jest już oklepany z każdej strony. Szukającym właśnie rachunku maklerskiego proponuję zapoznać się z rankingiem kont maklerskich.

Ostanie miejsce na podium przypadło funduszom inwestycyjnym. Jeśli chodzi o mnie, nie polecam tego typu inwestycji z wielu powodów. Przede wszystkim wysokie opłaty szczególnie za zarządzanie niwelują zyski. Poza tym funduszom inwestycyjnym otwartym tak naprawdę bardziej zależy na pozyskaniu nowych klientów niż na osiąganiu zysków. Kolejna przyczyna to wyniki funduszy akcyjnych przeciętnie gorsze do wyników WIGu. Zamiast funduszy radzę nauczyć się inwestować samemu albo dać sobie spokój i oszczędzać na lokatach.

Wiele osób zadeklarowało inwestycje w siebie, co się chwali. Już niedługo post na ten temat.

Inwestycje alternatywne związane z surowcami i walutami są mniej popularne. Trochę zaskakuje niska popularność walut ze względu na znaczną popularyzację inwestowania na rynku Forex. Na tym rynku da się całkiem sensownie pomnażać kapitał jak na innych rynkach pomimo występowania dźwigni (lewara). A wszystko za sprawą mikrolotów i wielkości pozycji, dzięki której można zniwelować efekt dźwigni. Może kiedyś napiszę coś więcej na ten temat.

Według wyników ankiety obligacje to na razie dla inwestorów i oszczędzających raczej czarna magia. Osobiście zamierzam zainteresować się rynkiem Catalyst w niedalekiej przyszłości. Zyski powyżej oprocentowania lokat są kuszące.

Jedna osoba odpowiedziała, że nie inwestuje i nie oszczędza. Mogę tylko napisać, że szkoda - nawet nie wie ile emocji związanych z pomnażaniem kapitału traci.

Zapraszam do wzięcia udziału w nowej ankiecie: Jaka jest wysokość Twojego majątku netto?

Komentarze

 1. No to ja mam pytanie, w związku z tym że póki co jestem zielona jeśli chodzi o papiery wartościowe, giełdy i tego typu podobne zagadnienia (mam zamiar podciągnąć się z wiedzą w tym temacie, jakieś pół roku temu weszłam w UFK w Generali z niewielką składką miesięczna 150zł licząc na jakieś zyski po 10 latach płacenia składek. Na stronie Generali mam możliwość kontrolowania portfela inwestycyjnego, więc wydaje się to być bezpiecznym rozwiązaniem zwłaszcza jeśli uwzględni się długoterminowy plan inwestycyjny i dochodzący procent składany. Chciałabym poznać Twoją opinię czemu nie polecasz funduszy inwestycyjnych?

  OdpowiedzUsuń
 2. Przede opłaty za zarządzanie w wysokości nawet 4% aktywów funduszy. Im większe aktywa w funduszu (nie im lepszy wynik funduszu), tym większy profit dla zarządzających. Tak wygląda sytuacja w FIO, która nie jest motywująca do osiągania zysków, co potwierdza przeciętnie gorsze wyniki FIA od WIGu.

  Po drugie, jak jesteś pewna, że giełda wzrośnie, to zainteresuj się ETF-ami (mniej kosztowna operacja) lub kontraktami na WIG20 (tak samo, ale uwaga na dźwignię). To nie jest skomplikowana wiedza.

  Po trzecie, większość funduszy ma ograniczenia dot. na przykład minimalnego poziomu akcji w portfelu. Widać to było chociażby podczas kryzysu - fundusze akcyjne po prostu nie mogły większość portfela władować bezpieczniejsze instrumenty.

  Po czwarte, gdybyś odkładała regularnie powiedzmy od 1999 r. przez 10 lat, to wyszłabyś na stratę. Nie wiadomo co wydarzy się na świecie i zawsze trzeba mieć furtkę, aby wyjść z rynku w razie niepewności. Polisy ubezpieczeniowe "usztywniają" na wiele lat.

  I tak dalej. Polecam też do poczytania: http://blog.opiekuninwestora.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Konta oszczędnościowe i lokaty najpopularniejsze bo najbezpieczniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie Ciebie zainteresuje:
  http://www.beststock.pl/rss.html

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll