2 lip 2011

Ranking 10 najlepszych kont oszczędnościowych (lipiec 2011)

Pisałem całkiem niedawno o korzyściach związanych z elastycznym budżetem domowym. Taka też jest przewaga kont oszczędnościowych nad lokatami - mamy dostęp do środków właściwie przez cały czas bez utraty odsetek. Coś w sam raz dla łowców okazji lub pod fundusz awaryjny. Faktem jest, że oprocentowanie lokat jest obecnie trochę wyższe. Ale zamrożony przez klienta kapitał musi być z definicji lepiej oprocentowany.

Ostatnie oficjalne dane o wskaźniku inflacji to 5% w skali roku. Lokaty (głownie za sprawą banków Leszka Czarneckiego) już przeprowadzają swoją ofensywę. A czy tak samo jest z ofertą rynkową kont oszczędnościowych? Zobaczmy.

Od czasu poprzedniego zestawienia właściwie niewiele się zmieniło, co martwi. Stopa referencyjna rośnie, oprocentowanie rachunków oszczędnościowych tkwi w miejscu.

1. Kredyt Bank, Ekstrakonto Plus

Oprocentowanie: 5,67% netto (do kwoty 3000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

Lekkie przetasowanie i konto reklamowane przez Wojciecha Manna znalazło się na pierwszym miejscu zestawienia z oprocentowaniem 7% brutto. Największą zaletą rachunku jest fakt, że jest to ROR, a więc nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę bezpłatnych przelewów w miesiącu itp. Do największych wad należy maksymalny depozyt - powyżej 3000 zł oprocentowanie wynosi 0%. Na szczęście, w ofercie banku mamy Konto Oszczędnościowe - "Lokata Bankowa" znajdujące się na dalszym miejscu rankingu.

Ekstrakonto jest bezpłatne po spełnieniu warunków: minimum 1000 zł wpływu miesięcznego wynagrodzenia oraz minimum 5 płatności kartą.

2. Getin Online, Konto internetowe + konto oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,51% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł*

Nowa oferta Getin Banku od razu wskoczyła na drugie miejsce dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Promocja trwa do 31 lipca i wszystko byłoby pięknie, gdyby nie skomplikowane warunki promocji, z którymi polecam zapoznać się na stronie banku.

3. BNP Paribas Bank, Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,80% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 6,50 zł za pakiet M

Oprocentowanie najwyższe, jednak opłata niweluje zyski. Najrozsądniejsza kwota depozytu mieści się w przedziale od 10000 zł do 15000 zł - wtedy na czysto zarobimy mocno powyżej 5% netto w skali roku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez 6 miesięcy.

4. Toyota Bank, Konto Młodzieżowe Click

Oprocentowanie: 5% netto (do kwoty 18200 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł w opcji bez karty

Jest to ROR przeznaczony dla osób w wieku 13-24 lat. Aby zrezygnować z karty, trzeba napisać oświadczenie przy podpisywaniu dokumentów dostarczonych przez kuriera. Sam korzystam z tego rachunku i polecam go wszystkim osobom, którzy jak ja inwestują na giełdzie okazyjnie, przez większość czasu będąc poza nią. Zalety RORu są niepodważalne, natomiast więcej o koncie pisałem tu.

5. Lukas Bank, Rachunek Oszczędzam

Oprocentowanie: 4,86% netto (do kwoty 18700 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł

Promocja trwa do 8 lipca, gwarantowane oprocentowanie do końca roku. Poza promocją oprocentowanie wynosi 4,05% netto.

6. Polbank, Mistrzowskie Konto Osobiste

Oprocentowanie: 4,86% netto (dla kwot 500-20000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

To ROR, co jest niewątpliwie zaletą. Oprocentowanie kwot poniżej 500 zł wynosi 0%, od 500 do 20000 zł to 6% brutto, a powyżej 20000 zł wynosi 3% brutto. Dziwię się, ze bank woli oddawać część odsetek państwu w postaci podatku zamiast klientowi. Konto jest bezpłatne po spełnieniu kilku warunków. Na minus można zaliczyć toporny system transakcyjny i brak gwarancji BFG (lecz jego greckiego odpowiednika).

7. Polbank, Konto Mocno Oszczędzające

Oprocentowanie: 4,75% netto (do kwoty 19100 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł*

Konto oszczędnościowe w Polbanku jest gorsze od konta osobistego - to warto uczcić. Na dodatek konto oszczędnościowe wymaga posiadania RORu. Wady jak wyżej - system transakcyjny i brak polskich gwarancji bankowych.

8. Meritum Bank, MeritumKonto Silnie Zarabiające

Oprocentowanie: 4,30% netto (do kwoty 1000-21000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł w opcji bez karty

Konto jak konto, nic nadzwyczajnego. Oprocentowanie poniżej wskaźnika inflacji, a więc realnie tracimy. Na plus należy zaliczyć brak haczyków.

9. Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h

Oprocentowanie 4,09% netto (do kwoty 22000 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł* za ROR

Na plus brak haczyków, na minus zyski poniżej wskaźnika inflacji. W przypadku konta osobistego trzeba wykonać co najmniej 1 transakcję miesięcznie, aby korzystać z niego za darmo.

10. Kredyt Bank, Konto Oszczędnościowe "Lokata Swobodna"

Oprocentowanie 4,05% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, wymagany ROR - opłata 0 zł*

Jako uzupełnienie do Ekstrakonta Plus oferta całkiem dobra. Jednak za dużo z tym wszystkim zachodu, ale jeśli ktoś lubi bawić się w optymalizację i nie szkoda mu czasu - można dla frajdy popróbować.

Podsumowanie:

W lipcu tylko cztery rachunki oszczędnościowe wychodzą zwycięsko z inflacją - jeszcze mniej niż w poprzednim miesiącu. Będzie lepiej za miesiąc?

5 komentarzy:

 1. Niestety będzie gorzej bo banki wprowadzają coraz więcej warunków do spełnienia aby konta były nadal darmowe (de facto opłaty powoli wzrastają).

  OdpowiedzUsuń
 2. mBank jest świetnym tego przykładem.

  OdpowiedzUsuń
 3. W lipcu lokata na start Getin Banku daje 8% brutto co daje 6,45% netto uaktualnij sobie ranking

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Konta bankowe

  Czy ja piszę niewyraźnie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że w BNP Paribas Fortis kapitalizacja jest jedynie w dni robocze. No i ta oplat za konto podstawowe

  OdpowiedzUsuń