Ranking 10 najlepszych kont oszczędnościowych (lipiec 2011)

Pisałem całkiem niedawno o korzyściach związanych z elastycznym budżetem domowym. Taka też jest przewaga kont oszczędnościowych nad lokatami - mamy dostęp do środków właściwie przez cały czas bez utraty odsetek. Coś w sam raz dla łowców okazji lub pod fundusz awaryjny. Faktem jest, że oprocentowanie lokat jest obecnie trochę wyższe. Ale zamrożony przez klienta kapitał musi być z definicji lepiej oprocentowany.

Ostatnie oficjalne dane o wskaźniku inflacji to 5% w skali roku. Lokaty (głownie za sprawą banków Leszka Czarneckiego) już przeprowadzają swoją ofensywę. A czy tak samo jest z ofertą rynkową kont oszczędnościowych? Zobaczmy.

Od czasu poprzedniego zestawienia właściwie niewiele się zmieniło, co martwi. Stopa referencyjna rośnie, oprocentowanie rachunków oszczędnościowych tkwi w miejscu.

1. Kredyt Bank, Ekstrakonto Plus

Oprocentowanie: 5,67% netto (do kwoty 3000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

Lekkie przetasowanie i konto reklamowane przez Wojciecha Manna znalazło się na pierwszym miejscu zestawienia z oprocentowaniem 7% brutto. Największą zaletą rachunku jest fakt, że jest to ROR, a więc nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę bezpłatnych przelewów w miesiącu itp. Do największych wad należy maksymalny depozyt - powyżej 3000 zł oprocentowanie wynosi 0%. Na szczęście, w ofercie banku mamy Konto Oszczędnościowe - "Lokata Bankowa" znajdujące się na dalszym miejscu rankingu.

Ekstrakonto jest bezpłatne po spełnieniu warunków: minimum 1000 zł wpływu miesięcznego wynagrodzenia oraz minimum 5 płatności kartą.

2. Getin Online, Konto internetowe + konto oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,51% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł*

Nowa oferta Getin Banku od razu wskoczyła na drugie miejsce dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Promocja trwa do 31 lipca i wszystko byłoby pięknie, gdyby nie skomplikowane warunki promocji, z którymi polecam zapoznać się na stronie banku.

3. BNP Paribas Bank, Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,80% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 6,50 zł za pakiet M

Oprocentowanie najwyższe, jednak opłata niweluje zyski. Najrozsądniejsza kwota depozytu mieści się w przedziale od 10000 zł do 15000 zł - wtedy na czysto zarobimy mocno powyżej 5% netto w skali roku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez 6 miesięcy.

4. Toyota Bank, Konto Młodzieżowe Click

Oprocentowanie: 5% netto (do kwoty 18200 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł w opcji bez karty

Jest to ROR przeznaczony dla osób w wieku 13-24 lat. Aby zrezygnować z karty, trzeba napisać oświadczenie przy podpisywaniu dokumentów dostarczonych przez kuriera. Sam korzystam z tego rachunku i polecam go wszystkim osobom, którzy jak ja inwestują na giełdzie okazyjnie, przez większość czasu będąc poza nią. Zalety RORu są niepodważalne, natomiast więcej o koncie pisałem tu.

5. Lukas Bank, Rachunek Oszczędzam

Oprocentowanie: 4,86% netto (do kwoty 18700 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł

Promocja trwa do 8 lipca, gwarantowane oprocentowanie do końca roku. Poza promocją oprocentowanie wynosi 4,05% netto.

6. Polbank, Mistrzowskie Konto Osobiste

Oprocentowanie: 4,86% netto (dla kwot 500-20000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

To ROR, co jest niewątpliwie zaletą. Oprocentowanie kwot poniżej 500 zł wynosi 0%, od 500 do 20000 zł to 6% brutto, a powyżej 20000 zł wynosi 3% brutto. Dziwię się, ze bank woli oddawać część odsetek państwu w postaci podatku zamiast klientowi. Konto jest bezpłatne po spełnieniu kilku warunków. Na minus można zaliczyć toporny system transakcyjny i brak gwarancji BFG (lecz jego greckiego odpowiednika).

7. Polbank, Konto Mocno Oszczędzające

Oprocentowanie: 4,75% netto (do kwoty 19100 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł*

Konto oszczędnościowe w Polbanku jest gorsze od konta osobistego - to warto uczcić. Na dodatek konto oszczędnościowe wymaga posiadania RORu. Wady jak wyżej - system transakcyjny i brak polskich gwarancji bankowych.

8. Meritum Bank, MeritumKonto Silnie Zarabiające

Oprocentowanie: 4,30% netto (do kwoty 1000-21000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł w opcji bez karty

Konto jak konto, nic nadzwyczajnego. Oprocentowanie poniżej wskaźnika inflacji, a więc realnie tracimy. Na plus należy zaliczyć brak haczyków.

9. Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h

Oprocentowanie 4,09% netto (do kwoty 22000 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł* za ROR

Na plus brak haczyków, na minus zyski poniżej wskaźnika inflacji. W przypadku konta osobistego trzeba wykonać co najmniej 1 transakcję miesięcznie, aby korzystać z niego za darmo.

10. Kredyt Bank, Konto Oszczędnościowe "Lokata Swobodna"

Oprocentowanie 4,05% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, wymagany ROR - opłata 0 zł*

Jako uzupełnienie do Ekstrakonta Plus oferta całkiem dobra. Jednak za dużo z tym wszystkim zachodu, ale jeśli ktoś lubi bawić się w optymalizację i nie szkoda mu czasu - można dla frajdy popróbować.

Podsumowanie:

W lipcu tylko cztery rachunki oszczędnościowe wychodzą zwycięsko z inflacją - jeszcze mniej niż w poprzednim miesiącu. Będzie lepiej za miesiąc?

Komentarze

 1. Niestety będzie gorzej bo banki wprowadzają coraz więcej warunków do spełnienia aby konta były nadal darmowe (de facto opłaty powoli wzrastają).

  OdpowiedzUsuń
 2. mBank jest świetnym tego przykładem.

  OdpowiedzUsuń
 3. W lipcu lokata na start Getin Banku daje 8% brutto co daje 6,45% netto uaktualnij sobie ranking

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Konta bankowe

  Czy ja piszę niewyraźnie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że w BNP Paribas Fortis kapitalizacja jest jedynie w dni robocze. No i ta oplat za konto podstawowe

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!