Przejdź do głównej zawartości

Spadki na giełdzie

WIG20 przebił od góry poziom 2700 pkt. Kurs euro do złotówki wynosi 4,04, kurs dolara 2,91, kurs franka szwajcarskiego 3,51! Spada cena ropy naftowej, miedzi, srebra, a nawet złota. Będzie lepiej?

Niestety, problemy zadłużeniowe Włoch to bardzo solidny fundament wieszczący dalsze spadki na giełdach. Włochy są 3. największą gospodarką Eurolandu, co oznacza, że ewentualna pomoc dla tego kraju ze strony innych państw strefy euro byłaby niemożliwa ze względu na skalę tejże pomocy. A w ciągu najbliższych miesięcy Włosi muszą znaleźć 130 mld euro na wykup zapadających obligacji. Trzeba też pamiętać, że dług publiczny tego kraju wynosi około 120% PKB - wartość wprost niewyobrażalna. Tytuł z dzisiejszego Pulsu Biznesu mówi sam za siebie: Zaraza rozlewa się po UE.

Trudno się dziwić obecnej sytuacji. Wieloletnie utrzymywanie deficytów budżetowych, rolowanie długu i wzrost kosztów obsługi długu w końcu musi skończyć się bankructwem. Moim zdaniem, nie ma już wyjścia - Grecja zbankrutuje na pewno, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Irlandia są bardzo blisko. Żarty się skończyły.

Jednym z następnych w kolejce krajów może być Polska. Oficjalny dług publiczny Polski to już wartość około 800 mld zł (50-55% PKB). Zamiatanie długu pod dywan, czyli pseudo reforma OFE, niewliczanie środków z Krajowego Funduszu Drogowego (30 mld zł), wyczyszczenie rezerwy demograficznej itp., itd. Kreatywna księgowość ma się dobrze. Już wiemy, że panowie Tusk i Rostowski z pewnością przejdą do historii. Wszyscy będziemy ich wspominać, bo jak zwykle - zapłacą obywatele.

Więcej o inwestowaniu w czasach niepewności w następnym wpisie.

Komentarze

 1. Przerażająca wizja, czarne chmury jedynie widać zero światła... oby te chmury mimo wszystko nas nie dosięgnęły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Małe sprostowanie Włochy są 3 gospodarką eurolandu, ale w Europie większa jest jeszcze Wlk. Brytania

  OdpowiedzUsuń
 3. @pestka
  Niestety, wszystko jest możliwe. Inwestorom na GPW nie jest do śmiechu, ale na Forexie cieszą się, bo w końcu coś się dzieje.

  @lituma1
  Dzięki za sprostowanie. Włosi są na 3. miejscu w strefie euro, na 4. miejscu w Europie i na 7. miejscu na świecie według stanu na 25 lutego 2011.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n