Spadki na giełdzie

WIG20 przebił od góry poziom 2700 pkt. Kurs euro do złotówki wynosi 4,04, kurs dolara 2,91, kurs franka szwajcarskiego 3,51! Spada cena ropy naftowej, miedzi, srebra, a nawet złota. Będzie lepiej?

Niestety, problemy zadłużeniowe Włoch to bardzo solidny fundament wieszczący dalsze spadki na giełdach. Włochy są 3. największą gospodarką Eurolandu, co oznacza, że ewentualna pomoc dla tego kraju ze strony innych państw strefy euro byłaby niemożliwa ze względu na skalę tejże pomocy. A w ciągu najbliższych miesięcy Włosi muszą znaleźć 130 mld euro na wykup zapadających obligacji. Trzeba też pamiętać, że dług publiczny tego kraju wynosi około 120% PKB - wartość wprost niewyobrażalna. Tytuł z dzisiejszego Pulsu Biznesu mówi sam za siebie: Zaraza rozlewa się po UE.

Trudno się dziwić obecnej sytuacji. Wieloletnie utrzymywanie deficytów budżetowych, rolowanie długu i wzrost kosztów obsługi długu w końcu musi skończyć się bankructwem. Moim zdaniem, nie ma już wyjścia - Grecja zbankrutuje na pewno, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Irlandia są bardzo blisko. Żarty się skończyły.

Jednym z następnych w kolejce krajów może być Polska. Oficjalny dług publiczny Polski to już wartość około 800 mld zł (50-55% PKB). Zamiatanie długu pod dywan, czyli pseudo reforma OFE, niewliczanie środków z Krajowego Funduszu Drogowego (30 mld zł), wyczyszczenie rezerwy demograficznej itp., itd. Kreatywna księgowość ma się dobrze. Już wiemy, że panowie Tusk i Rostowski z pewnością przejdą do historii. Wszyscy będziemy ich wspominać, bo jak zwykle - zapłacą obywatele.

Więcej o inwestowaniu w czasach niepewności w następnym wpisie.

Komentarze

 1. Przerażająca wizja, czarne chmury jedynie widać zero światła... oby te chmury mimo wszystko nas nie dosięgnęły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Małe sprostowanie Włochy są 3 gospodarką eurolandu, ale w Europie większa jest jeszcze Wlk. Brytania

  OdpowiedzUsuń
 3. @pestka
  Niestety, wszystko jest możliwe. Inwestorom na GPW nie jest do śmiechu, ale na Forexie cieszą się, bo w końcu coś się dzieje.

  @lituma1
  Dzięki za sprostowanie. Włosi są na 3. miejscu w strefie euro, na 4. miejscu w Europie i na 7. miejscu na świecie według stanu na 25 lutego 2011.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!