Too Big To Fail (tłum. Zbyt duży, by upaść) - recenzja filmu

Kolejny z filmów wyprodukowany przez HBO i poświęcony kryzysowi finansowemu w Stanach Zjednoczonych, który wybuchł w 2008 roku, rozprzestrzeniając się na większość świata. Zapraszam na krótką recenzję.

Na zdjęciu widzimy postać Henry'ego 'Hanka' Paulsona - sekretarza Skarbu USA. Odgrywa on w filmie najważniejszą rolę. Wraz ze swoim zespołem dwoi się i troi w próbie ratowania systemu finansowego kraju.

Obraz przedstawia kulisy rozmów jakie toczyły się tuż przed oraz w czasie kryzysu finansowego na najwyższych szczeblach władzy i z szefami największych banków komercyjnych w kraju. Prezentuje przyczyny upadku banku Lehmann Brothers, reakcje światowych rynków na ten precedens, a także różne pomysły władzy na ratowanie systemu finansowego i wprowadzenie tzw. planu Paulsona.

Film generalnie jest niezłą próbą odtworzenia wydarzeń i warto go obejrzeć chociażby dla samej nauki. Akcja dzieje się szybko i zainteresowani tematyką nie nudzą się właściwie ani przez chwilę.

Zupełnie inny poziom prezentuje gra aktorów - niestety, dość niski poziom. Wzięci żywo z serialowych komediowych hitów (Detektyw Monk, Californication) w finansowym świecie jako szefowie banków wyglądają po prostu... śmiesznie. I grają zdecydowanie zbyt łagodnie. Wyluzowany Paulson i tchórzliwy Bernanke to chyba gruba przesada. Natomiast postać dziadka Buffeta przypadła mi do gustu.

No właśnie, zabrakło w tym filmie emocji. Aktorzy na siłę próbują pokazać, że im zależy, ale jakoś to nie wychodzi. Wygląda to wszystko jak sielanka, gdzie życie toczy się jednostajnym tempem.

Parę szczegółów zasługuje na uznanie. Przede wszystkim ukazanie cienkiej granicy, jak dzieli amerykański świat finansów i władzę publiczną. Albo retoryczne pytanie, które pada w środku filmu w kierunku członków zespołu Paulsona: A ktoś z was nie był w Goldman?

Polecam obejrzenie filmu przede wszystkim z czystej ciekawości. Wielkie dzieło to nie jest, obiektywne też nie do końca, ale warto.

Dla zainteresowanych: film z rosyjskim lektorem można obejrzeć pod tym linkiem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll