Przejdź do głównej zawartości

W co radzi inwestować Peter Schiff?

Peter Schiff to amerykański ekonomista, przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii, który rozsławił się dzięki pewnemu zakładowi z innym (już nie tak) wielkim ekonomistą Arthurem Lafferem (wymyślił dobrze znaną w literaturze krzywą Laffera). Schiff perfekcyjnie przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, upokarzając tym samym Laffera, który twierdził, że gospodarka amerykańska nigdy nie była w lepszym stanie.

Schiff jest prezesem firmy Euro Pacific Capital zajmującej się pośrednictwem inwestycyjnym i doradztwem dla drobnych inwestorów. Wiele z jego prognoz sprawdziło się (wzrost cen złota, spadek cen nieruchomości, wzrost wskaźnika inflacji itd.). W co więc radzi inwestować Peter Schiff?

In our opinion, the American economy is a grand ship in danger of sinking - czytamy na stronie internetowej Euro Pacific Capital. Stan amerykańskiej gospodarki jest katastrofalny: rekordowy deficyt, rosnące w ekspresowym tempie zadłużenie, kreatywna księgowość. Odradza się tym samym inwestowania w instrumenty mające powiązania z gospodarką USA, czyli w amerykańskie akcje, obligację, a nawet walutę.

Co innego akcje firm spoza Ameryki. Pracownicy Euro Pacific Capital określają swoją strategię jako stosunkowo konserwatywną i radzą tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na firmy wypłacające udziałowcom wysokie dywidendy, co w połączeniu z umocnieniem lokalnej waluty w stosunku do upadającego dolara powinno przynieść wymierne korzyści. Shiff przewiduje, że kiedy inwestorzy zrozumieją powagę sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych i zaczną to dyskontować na rynkach, będziemy mieli do czynienia z zeszmaceniem dolara, który nie będzie już uważany za bezpieczną przystań. W konsekwencji doprowadzi to do hiperinflacji, która w połączeniu z niskim wzrostem gospodarczym skokowo doprowadzi do spadku amerykańskiego dobrobytu.

Kolejnym obszarem inwestycyjnym wartym zainteresowania są surowce, a przede wszystkim złoto. Ich ceny powinny wzrosnąć przez deprecjację dolara, a także dzięki zwiększonemu popytowi ze strony krajów rozwijających się, takich jak Chiny oraz Indie. Shiff przewiduje cenę złota na poziomie nawet 5000 USD (obecnie niecałe 1600 USD) i, patrząc drukowanie pieniędzy i (łącznie z ukrytym) zadłużenie USA, prognoza wcale nie wydaje się być taka ko(s)miczna.

Podsumowując: inwestujmy w surowce oraz akcje nieamerykańskich spółek wypłacających solidne dywidendy. A jakie są wasze przemyślenia związane z inwestowaniem w perspektywie najbliższych lat?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n