Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie ankiety "Jaka jest wysokość Twojego majątku netto?"

Skończyła się kolejna ankieta na blogu i czas na krótkie podsumowanie. Ankietujący odpowiadali na pytanie: Jaka jest wysokość Twojego majątku netto? Majątek netto to w skrócie wartość aktywów pomniejszona o wartość pasywów. Można było udzielić tylko jednej odpowiedzi, a wariantów odpowiedzi było sześć. W ankiecie wzięło udział 86 osób. Oto ostateczne wyniki.

Największa liczba ankietowanych (36%, 31 osób) posiada majątek netto w wysokości od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Niewiele mniej liczną grupę stanowią osoby z majątkiem od 100 tys. do 1 mln zł (28%, 24 osoby).

W zestawienie znalazło się 6 milionerów, którym można z pewnością pozazdrościć. Po drugiej stronie mamy także 6 osób z majątkiem netto poniżej 0 zł. To możliwe, wystarczy być zadłużonym na kwotę wyższą niż stanowią nasze aktywa.

Zapraszam do udziału w nowej, prostej, wyrazistej ankiecie: Czy USA są bankrutem?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n