Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie miesiąca: sierpień 2011

Sierpień był miesiącem bardzo owocnym, jeśli chodzi o emocje na rynkach finansowych. WIG20 spadł o ponad 10%, DAX o 20%, dane makro najważniejszych gospodarek coraz gorsze, a zadłużony europejski Titanic tonie. Cena złota pobiła kolejne rekordy, na czym skorzystałem, zarabiając 15,75% w ciągu niecałego miesiąca. Obecnie jednak z przyczyn niezależnych złota nie posiadam i nastawiam się na dobrodziejstwo lokat.

Wszystkie dane za sierpień 2011. W nawiasach podano łączną wartość.

Wyświetlenia bloga: 8000 (40000)
Liczba subskrybentów RSS: +31 (81)
Liczba fanów na Facebooku: +3 (25)
Liczba obserwatorów: 0 (12)

Pogoda w sierpniu sprzyjała o wiele bardziej niż w lipcu, stąd kontynuacja sezonu wakacyjnego i mniejszego ruchu w internecie. Blog odwiedziło minimalnie więcej osób. Nieznacznie lepiej wygląda sytuacja z fanklubem na Facebookiem, który powiększył się o zacne grono 3 osób. Natomiast rewelacją jest fakt pozyskania nowych 31 subskrybentów RSS. Oby tak dalej.

Od tego miesiąca przestaję zamieszczać informacje o zarobkach z bloga. Jak było można zauważyć, w sierpniu nastąpiły minimalne zmiany w szerokości szablonu i umiejscowieniu reklam, poprawiające wszakże wygląd bloga. Nie chcę zaśmiecać bloga reklamami, będzie ich tyle ile trzeba, nie więcej. Od dziś nie zwracam uwagi na zyski, liczy się wartość bloga. Tak jak priorytetowym celem każdej firmy powinno być zwiększenie jej wartości, a nie zysków.

Aktywa w portfelu:

Rachunek oszczędnościowy: oprocentowanie 5% netto

Pieniądze pracują spokojnie na koncie oszczędnościowym, czekając na okazje. Część środków powędruje w lokaty, nastawiam się szczególnie na Lokatę Przedsiębiorczą w Idea Bank oprocentowaną 8,08% netto.

Zobacz poprzednie podsumowanie miesiąca: lipiec 2011.

Komentarze

 1. osobiście wrzuciłbym 20% w akcje
  20% w biznes (rynek niepubliczny)
  20% obligacje przedsiębiorstw
  40% w TFI pieniężny

  oczekiwałbym w tygodniu ok. 5-8% zysku netto

  OdpowiedzUsuń
 2. @Piotr K

  Akcje - nie wierzę, bankructwo europejskich krajów im nie sprzyja.
  Biznes - co masz konkretnie na myśli?
  Obligacje przedsiębiorstw - dość mocno zastanawiam się nad tym, nie mam na razie czasu, aby się z tym rynkiem zapoznać.
  TFI pieniężny - szkoda, że od zysków płaci się podatek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bankructwo... Nie wierzę...
  Biznes... Dywidenda i stały dostęp do informacji o spółce (nie notowanej na rynku giełdowym) komandytowo-akcyjnej, Obligacje, przecież liderzy WIG 20 stracili niewiele ponad 10%, i nadal się rozwijają... TFI - podatek... dopiero w momencie wypłaty, wypacamy kiedy chcemy i ile chcemy... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @P.K.

  Grecja już jest bankrutem. Następni to kraje PIIGS, a potem USA.

  Lokaty jednodniowe są bez podatku - zawsze do pewnej kwoty.

  OdpowiedzUsuń
 5. jako alternatywę do 5%netto - w Aliorze masz 6,03% netto i dowolną ilość lokat

  OdpowiedzUsuń
 6. @Anonimowy

  Słyszałem, ale dzięki za cynk. W tym miesiącu planuję po raz pierwszy zrobić ranking lokat i wtedy zdecyduję, co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam
  Chętnie rzuce okiem na aktualne zestawieni lokat. Sam mam aktualnie sporo kasy na lokatach średnio na 6% miesięcznie, ale jeżeli da się coś założyć korzystniej bez zakładania konta to chętnie zapoznam się z ofertą.
  Co do obligacji korporacyjnych to zapraszam do mnie na bloga. Ostanio zainteresowałem się na serio tematem i uważam, że to ciekawy instrument. W portfeu obecnie mam tylko te obligacje i lokaty. Planuje wpis na blogu na ten temat na jutro lub w poniedziałek.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. @Student

  Właśnie w najbliższej przyszłości planuję zainteresować się lokatami i obligacjami. A raczej lokatami, bo potrzebny mi w miarę płynny kapitał. Chętnie przeczytam Twój wpis.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n