Ranking 10 najlepszych kont oszczędnościowych (sierpień 2011)

Z wielkim opóźnieniem publikuję subiektywny sierpniowy ranking 10 najlepszych kont oszczędnościowych na rynku. Niestety, brak czasu związany z przygotowaniem do nowej pracy oraz wakacyjnym odpoczynkiem nie sprzyjał blogowaniu. Sezon wakacyjny w pełni, nawet jeśli pogoda niezbyt sprzyja wypoczywaniu.

Wskaźnik inflacji wyniósł w lipcu 4,1%, co oznacza zahamowanie tempa wzrostu inflacji i na chwilę obecną zatrzymanie wzrostu stóp procentowych. Zobaczmy więc czy przełożyło się to w jakikolwiek sposób na oprocentowanie bankowych rachunków oszczędnościowych.

1. Kredyt Bank, Ekstrakonto Plus

Oprocentowanie: 5,67% netto (do kwoty 3000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

Konto reklamowane przez Wojciecha Manna ponownie znalazło się na pierwszym miejscu zestawienia z oprocentowaniem 7% brutto. Największą zaletą rachunku jest fakt, że jest to ROR, a więc nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę bezpłatnych przelewów w miesiącu itp. Do największych wad należy maksymalny depozyt - powyżej 3000 zł oprocentowanie wynosi 0%. Na szczęście, w ofercie banku mamy Konto Oszczędnościowe - "Lokata Bankowa" znajdujące się na dalszym miejscu rankingu.

Ekstrakonto jest bezpłatne po spełnieniu warunków: minimum 1000 zł wpływu miesięcznego wynagrodzenia oraz minimum 5 płatności kartą.

2. Getin Online, Konto internetowe + konto oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,51% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł*

Nowa oferta Getin Banku od razu wskoczyła na drugie miejsce dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Promocja została przedłużona i trwa do 31 sierpnia. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie skomplikowane warunki promocji, z którymi polecam zapoznać się na stronie banku.

3. BNP Paribas Bank, Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,80% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 6,50 zł za pakiet M

Oprocentowanie najwyższe, jednak opłata niweluje zyski. Najrozsądniejsza kwota depozytu mieści się w przedziale od 10000 zł do 15000 zł - wtedy na czysto zarobimy mocno powyżej 5% netto w skali roku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez 6 miesięcy (pamiętajmy o możliwych zmianach w podatku Belki na niekorzyść oszczędzających - pisałem o tym w tym miejscu). Kolejna istotna wada wiąże się z naliczaniem odsetek tylko w dni robocze, przez co suma weekendowych odsetek wpada pod podatek Belki. Dziwne rozwiązanie, nie da się ukryć.

4. Polbank, Konto Mocno Oszczędzające

Oprocentowanie: 5,25% netto (do kwoty 19100 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł*

Wysokie oprocentowanie rekompensuje toporny system transakcyjny, brak gwarancji BFK oraz konieczność posiadania konta osobistego. Promocja oprocentowania trwa do 31 sierpnia, po tym czasie spada do 4,75% netto, czyli gorzej niż w przypadku konta osobistego. No nie wiem, dziwna to polityka Polbanku - kiedyś było najwyższe oprocentowanie na rynku przy zupełnie darmowym RORze, teraz opłaty, komplikacje. Przeciętnemu użytkownikowi konta trudno się w tym wszystkim połapać i może o to właśnie chodzi.

5. Toyota Bank, Konto Młodzieżowe Click

Oprocentowanie: 5% netto (do kwoty 18200 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł w opcji bez karty

Jest to ROR przeznaczony dla osób w wieku 13-24 lat. Aby zrezygnować z karty, trzeba napisać oświadczenie przy podpisywaniu dokumentów dostarczonych przez kuriera. Sam korzystam z tego rachunku i polecam go wszystkim osobom, którzy jak ja inwestują na giełdzie okazyjnie, przez większość czasu będąc poza nią. Zalety RORu są niepodważalne, natomiast więcej o koncie pisałem tu.

6. Polbank, Mistrzowskie Konto Osobiste

Oprocentowanie: 4,86% netto (dla kwot 500-20000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

To ROR, co jest niewątpliwie zaletą. Oprocentowanie kwot poniżej 500 zł wynosi 0%, od 500 do 20000 zł to 6% brutto, a powyżej 20000 zł wynosi 3% brutto. Dziwię się, ze bank woli oddawać część odsetek państwu w postaci podatku zamiast klientowi. Konto jest bezpłatne po spełnieniu kilku warunków. Na minus można zaliczyć toporny system transakcyjny i brak gwarancji BFG (lecz jego greckiego odpowiednika).

7. Meritum Bank, MeritumKonto Silnie Zarabiające

Oprocentowanie: 4,30% netto (do kwoty 1000-21000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł w opcji bez karty

Konto jak konto, nic nadzwyczajnego. Oprocentowanie niewiele powyżej wskaźnika inflacji, a więc realnie lekko jesteśmy do przodu. Na plus należy zaliczyć brak haczyków.

8. Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h

Oprocentowanie 4,09% netto (do kwoty 22000 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł* za ROR

Na plus brak haczyków, na minus zyski poniżej wskaźnika inflacji. W przypadku (bardzo dobrego) konta osobistego trzeba wykonać co najmniej 1 transakcję miesięcznie, aby korzystać z niego za darmo.

9. Lukas Bank, Rachunek Oszczędzam

Oprocentowanie: 4,05% netto (do kwoty 22400 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł

Promocja oprocentowania skończyła się i mamy spadek w rankingu o kilka pozycji. Przeciętny rachunek oszczędnościowy, bez haczyków, ale też bez rewelacji. Zyski poniżej wskaźnika inflacji.

10. Kredyt Bank, Konto Oszczędnościowe "Lokata Swobodna"

Oprocentowanie 4,05% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, wymagany ROR - opłata 0 zł*

Jako uzupełnienie do Ekstrakonta Plus oferta całkiem dobra. Jednak za dużo z tym wszystkim zachodu, ale jeśli ktoś lubi bawić się w optymalizację i nie szkoda mu czasu - można dla frajdy popróbować.

Podsumowanie:

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie zmieniło się prawie wcale, natomiast spadł wskaźnik inflacji, dzięki czemu więcej kont pozwala osiągać realne zyski. Niedługo jesień i banki zaatakują z nową ofertą produktową. Czy czeka nas jakaś miła niespodzianka, np. ze strony Getin Banku borykającego się z "frankowymi" problemami?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll