Ranking 10 najlepszych lokat bankowych (wrzesień 2011)

Jako że co miesiąc na blogu pojawia się ranking kont oszczędnościowych, czas na poszerzenie działań o lokaty bankowe. Zauważyłem, że w internetowych zestawieniach zazwyczaj istnieje podział rankingów w zależności od długości trwania lokaty. Tutaj natomiast chciałbym zebrać wszystkie lokaty do jednej kupy i uszeregować je według stopy zwrotu. Zobaczmy co wyniknie z powyższego założenia. Nie obejdzie się także bez porównania do wskaźnika inflacji wynoszącego według ostatnich danych 4,1%.

Oto wyniki żmudnej pracy:

BankNazwa produktu% nettoCzasKwota (zł)
Idea BankLokata Przedsięb.8,08/8,05%1/2 mies.1000-10000
Neo BankLokata Wys. Proc.7,29%2 mies.1000-10000
Neo BankLokata onLine6,86%3 mies.10000
Open OnlineLokata z Doradcą6,85%2 mies.do 10000
Meritum BankLokata Powitalna6,83%3 mies.1000-10000
Idea BankLokata na dobry p.6,44%2 mies.1000-10000
Idea BankLokata 101 dni6,10%101 dni1000-14000
Getin OnlineLokata na start6,04%2/3/4 mies.do 10000
Alior BankLokata 100-dn.6,03%100 dnido 14857
Idea BankLokata Idealna6,00%24/36 mies.1000-14000

Idea Bank, Lokata Przedsiębiorcza na Start
Lokata Przedsiębiorcza w Idea Bank jest oprocentowana na poziomie 10% brutto i skierowana tylko dla przedsiębiorców. W ten sposób nowo powstały bank ze stajni Leszka Czarneckiego stara się przekonać klientów firmowych do swoich usług. Kapitalizacja odsetek jest dzienna, a lokatę można założyć online. Następnie trzeba dosłać (mailem lub pocztą tradycyjną) kopię zaświadczenia o wpisie działalności gospodarczej z właściwego rejestru oraz numer NIP i REGON. Lokatę można założyć na 1 lub 2 miesiące, oczywiście ze względu na tak atrakcyjne oprocentowanie polecam wariant drugi, bo z lokaty można skorzystać tylko raz.

Neo Bank, Lokata Wysoki procent
Aby założyć omawianą lokatę oprocentowaną 9% brutto, należy być posiadaczem jednego z kont osobistych w Neo Banku, wśród których znajdziemy też konto bez opłat. Rachunek można założyć przez internet, a samą lokatę za pomocą bankowości elektronicznej. Logujemy się, zakładamy 2-miesięczną lokatę o stałym oprocentowaniu, a następnie wysyłamy sms-a z odpowiednią treścią pod podany w regulaminie numer. Opłata za sms jest zgodna z taryfą operatora telefonii komórkowej. Lokatę można założyć tylko raz, dlatego warto ulokować jak największą kwotę. Kapitalizacja odsetek na koniec okresu umownego.

Neo Bank, Lokata onLine
Jest to promocyjna wersja Lokaty onLine. Jeśli zdeponujemy 10000 zł, to otrzymujemy promocyjne oprocentowanie 6,86% netto, a jeżeli ulokujemy kwotę w przedziale 1000-9999 zł, dostaniemy 6% netto. Aby założyć lokatę, trzeba być posiadaczem jednego z kont osobistych w Neo Banku, wśród których znajdziemy darmowe. Kapitalizacja odsetek następuje codziennie.

Open Online, Lokata z Doradcą
Dość nietypowa forma zakładania lokaty, która dotyczy osób niekorzystających wcześniej z oferty Open Finance. Najpierw trzeba otworzyć 2-miesięczną lokatę dziennym naliczaniem odsetek o oprocentowaniu 5,25% netto (czyli de facto 6,85% brutto), następnie dzwoni do nas konsultant i umawia na spotkanie z doradcą finansowym, który podwyższa oprocentowanie do 6,85% netto. Oczywiście, doradca przedstawi także inne propozycje inwestycyjne, ale spotkanie nie jest zobowiązujące.

Meritum Bank, Lokata Powitalna z Kontem Zarabiającym
Lokata Powitalna to lokata z kapitalizacją dzienną. Wymaga założenia Konta Zarabiającego, które jest darmowe pod warunkiem wykonania kartą płatności minimum 200 zł miesięcznie. Zwraca także aż 4% wydatków na paliwo, jeśli miesięczne wpływy na konto wynoszą minimum 1500 zł. Lokatę otwieramy po założeniu konta osobistego w systemie bankowości elektronicznej.

Idea Bank, Lokata na dobry początek
Omawiana lokata z kapitalizacją dzienną nie wymaga zakładania konta i jest skierowana do nowych klientów Idea Banku. Można ją założyć w sposób bardzo prosty przez internet i nie jest wymagana wizyta w oddziale banku. To spore udogodnienia.

Idea Bank, Lokata 101 dni
Jest to pewnego rodzaju odpowiedź na Lokatę 100-dniową Alior Banku. Czas trwania lokaty jest nietypowy, bo 101 dni, a kapitalizacja odsetek następuje codziennie. Nie trzeba zakładać konta ani udawać się do placówki banku, wszystko da się załatwić za pomocą internetu. Promocja trwa do dnia jutrzejszego, więc warto się pospieszyć. Liczba lokat, które możemy założyć, jest nieograniczona.

Getin Bank, Lokata na Start
Lokata na start jest przeznaczona dla nowych klientów banku. Odsetki są naliczane codziennie, a lokatę można założyć przez internet bez wychodzenia z domu i bez otwierania jakiegokolwiek rachunku. Mamy do wyboru lokaty 2,3,4-miesięczne. Można założyć do 10 lokat.

Alior Bank, Lokata 100-dniowa
Dość nietypowa lokata z kapitalizacją dzienną z czasem trwania 100 dni. Nietypowa nie tylko ze względu na okres, ale przez warunki zerwania lokaty, gdzie można zerwać lokatę w każdej chwili bez utraty naliczonych już odsetek. Jest to więc takie quasi konto oszczędnościowe o atrakcyjnym oprocentowaniu. Lokatę można założyć przez internet dla posiadaczy konta osobistego w Aliorze. Reszta będzie musiała pofatygować się do placówki banku.

Idea Bank, Lokata Idealna
Aby skorzystać z Lokaty Idealnej, nie trzeba być nowym klientem banku. Kapitalizacja następuje codziennie, a lokatę możemy założyć na czas od 3 do 36 miesięcy, przy czym najatrakcyjniejsze pod względem oprocentowania jest lokata 24 i 36-miesięczna. Liczba lokat jest nieograniczona, a więc z pewnym wysiłkiem z naszej strony możemy uniknąć podatku Belki nawet z kwotą 1 mln zł.

Podsumowanie:
Warto pamiętać o zmianach w sposobie zaokrąglania podatku Belki, które mogą nastąpić 1 stycznia następnego roku. Z tego powodu według mnie nie warto pakować się w długoterminowe lokaty. Generalnie oferta lokat jest bardzo dobra i w przypadku TOP 10 przewyższa wskaźnik inflacji (4,1%) o 2-4 punkty procentowe. Na lokatach można realnie zarabiać, należy jednak pamiętać, że jest to mniej płynny sposób oszczędzania niż konta oszczędnościowe.

Komentarze

 1. Witam
  Po pierwsze klienci Aliora nie mogą założyć lokaty przez internet. Muszą pójść do banku i mogą założyć lokatę tylko za pieniądze, które wpłynęły na konto po 25 sierpnia. Osoby nie będące klientami banku tych problemów nie mają. Jest to jedna z lepszych lokat w zestawieniu, bo nie trzeba zakładać konta, czy spotykać z doradcą i można ją zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek.
  Po drugie zmiany raczej nie wejdą od 1 stycznia. W tej kadencji ustawy nie uchwalą, a uchwalenie jej w następnej zależy m.in od tego kto wygra wybory.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @Student
  Ze względu na kondycję finansów publicznych obstawiam, że szanse są powyżej 50% i nieważne kto wygra wybory - PO czy PiS. Napisałem o tym, bo warto zwracać uwagę na takie rzeczy - wzrostu podatków też miało nie być.

  OdpowiedzUsuń
 3. Neo Bank
  Lokata WYSOKI PROCENT 9,0%

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll