Przejdź do głównej zawartości

Ranking 10 najtańszych kont maklerskich: AKCJE (jesień 2011)

Nadeszła jesień, więc czas na kolejne zestawienie rachunków maklerskich. Teraz, kiedy leje się krew na rynkach, być może niewiele będzie śmiałków próbujących grać przeciwko trendowi. A jeśli tacy się znajdą i będą chcieli ponosić przy tym jak najmniejsze koszty (tym samym maksymalizować zyski), zapraszam do zapoznania się z rankingiem.

Dla przypomnienia: zestawienie dotyczy wyłącznie inwestowania w akcje, nie uwzględniam w nim opłat związanych z nabyciem obligacji czy instrumentów pochodnych. Ranking jest subiektywny, jednakże oparty na obiektywnych danych z tabel prowizji i opłat poszczególnych biur maklerskich.

DMprowizjaDTmin.roczniewypłata
XTB0,25%0,19%3 zł0 zł0 zł
AmerBrokers0,35%0,20%2 zł0 zł3 zł
Alior0,38%0,20%3 zł0 zł0 zł
BOŚ0,38%0,15%5 zł0 zł1 zł*
eMakler0,39%0,25%3 zł0 zł0 zł
BPH0,38%0,25%6 zł40 zł**0 zł
IDM0,35%0,20%5 zł48 zł4 zł
BGŻ0,35%0,20%5 zł60 zł5 zł
Noble0,38%0,25%10 zł0 złod 3 zł
Millenium0,38%0,20%2,30 zł52 zł2 zł***

*0 zł dla wypłat > 500 zł lub posiadaczy konta osobistego w BOŚ
**0 zł dla posiadaczy konta osobistego w BPH
***0 zł dla wypłat na rachunek Banku Millenium

Bezapelacyjnym zwycięzcą po raz kolejny okazał się XTB. Najniższa prowizja podstawowa, brak opłat za prowadzenie i wypłatę środków to atuty nie do podważenia. Sam korzystam z tego konta maklerskiego i mogę narzekać właściwie tylko na trochę toporny system transakcyjny.

Godne pochwały są także konta maklerskie na miejscach 2-5, czyli: AmerBrokers, Alior, BOŚ oraz eMakler. Charakteryzują się one brakiem opłat za prowadzenie, natomiast przeciętnie prezentują się pod względem wysokości prowizji. W niektórych przypadkach trzeba płacić za wypłatę środków z rachunku.

Miejsca 6-10 to rachunki przeciętne, które rekomendowałbym w ostateczności, w jakichś szczególnych przypadkach. Oczywiście nie polecam kont maklerskich, które nie znalazły się w zestawieniu.

Zainteresowanych jeszcze niższymi prowizjami zapraszam do zapoznania się ze zniżkami domów maklerskich dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Niektóre zniżki są naprawdę atrakcyjne, a członkostwo kosztuje 90 zł (a dla osób poniżej 26 roku życia - 60 zł) rocznie. Warto więc rozważyć przy dokonywaniu wielu transakcji na rynku czy nie opłaca się płacić abonamentu na rzecz niższych kosztów transakcyjnych.

Zastanawiam się nad publikacją rankingu co pół roku, a nie co kwartał - jak ma to miejsce teraz. Od poprzedniego zestawienia zaszły bowiem kosmetyczne zmiany. To nie rynek lokat, gdzie ciągle coś się dzieje.

Komentarze

 1. Witam
  Dobry ranking filtrujący oferty. Przynajmniej wiadomo z jakimi ofertami zapoznać się dokładnie.
  Poza tymi głównymi kwestiami na decyzję wpływa jeszcze kilka czynników. W aliorze np konto, z którego pobierane są pieniądze na zlecenia jest oprocentowane na lokacie nocnej.
  Sam korzystam własnie z Aliora, ale przyjrzę się zaprezentowanym ofertom.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @Student
  Możesz dodatkowo obniżyć prowizję do 0,29% w Aliorze, zapisując się do SII.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. SII jest płatne, chociaż przy większej liczbie tranakcji może się to okazać warte przemyślenia. Dzięki za informację:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, SII jest płatne 90 lub 60 zł rocznie, tak jak napisałem w poście.

  OdpowiedzUsuń
 6. Korzystasz z takiej zniżki? Da się z niej skorzystać jeżeli mam już konto w Aliorze i dołączę teraz do SII. Na stronie jest napisane, że nr członkowski podaje się podczas zamawiania usługi. Z góry dzięki za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie korzystam, bo dla posiadaczy konta w XTB prowizja spada z 0,25% do 0,24%, co jest różnicą niewielką i na razie nie opłaca mi się.

  Myślę, że da się korzystać ze zniżek, jeżeli masz już konto w Aliorze, bo inaczej to byłby absurd. Pewnie trzeba zadzwonić do biura maklerskiego i poinformować o przynależności do SII.

  Niestety SII nie oferuje kontaktu dla osób nie będących członkami: "Uprzejmie informujemy, że Biuro Stowarzyszenia zajmuje się wyłącznie pytaniami i interwencjami zgłaszanymi przez Członków SII". Ale możesz spróbować nawiązać kontakt.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n