Ranking 10 najlepszych kont oszczędnościowych (wrzesień 2011)

Koniec sezonu wakacyjnego i na rynku kont oszczędnościowych zaczyna coś się dziać. Alior Bank wprowadził 2 atrakcyjne oferty, o których oczywiście poniżej w szczegółach. Ostatnie dane o inflacji to wartość 4,1%, czyli sporo jeszcze powyżej celu Narodowego Banku Polskiego (2,5% +-1 p.p.). Od tego miesiąca wprowadzam w zestawieniu skromną podsumowującą tabelkę, oczywiście nie zabraknie też opisu.

BankNazwa produktu% nettoDepozyt
Alior BankLokata 100-dniowa6,03%do 14857 zł
Deutsche BankKonto Oszczędn. 24h5,67%do 15000 zł
Kredyt BankEkstrakonto Plus5,67% do 3000 zł
Getin OnlineKonto intern. + k. oszcz.5,51%do 15000 zł
BNP ParibasKonto Więcej Oszczędn.5,80%*do 15000 zł
Toyota BankKonto Młodzieżowe Click5%do 18200 zł
PolbankMistrzowskie Konto Osob.4,86%500-20000 zł
PolbankKonto Mocno Oszczędz.4,75%do 18316 zł
Alior BankKonto Oszczędnościowe4,35%do 20860 zł
Meritum BankKonto Silnie Zarabiające4,30%1000-21000 zł

Alior Bank, Lokata 100-dniowa z kapitalizacją dzienną

Oprocentowanie: 6,03% netto (do kwoty 14857 zł)
Kapitalizacja dzienna, ROR nie jest wymagany

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się lokata, którą właściwie można podpiąć pod konto oszczędnościowe. Wszystko dlatego, że w przypadku zerwania lokaty 100-dniowej otrzymujemy 100% naliczonych odsetek. Posiadanie konta osobistego nie jest wymagane. Dla osób, które chcą przez 100 dni trzymać pieniądze na wysoko oprocentowanym rachunku z możliwością bezpłatnego ich wyjęcia w każdej chwili - rozwiązanie bardzo dobre.

Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h

Oprocentowanie: 5,67% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł* za ROR

Jest to oferta promocyjna dla nowo otwartych rachunków. Wyższe oprocentowanie obowiązuje do 31 października, potem spada do 4,09% netto. W przypadku (bardzo dobrego) konta osobistego trzeba wykonać co najmniej 1 transakcję miesięcznie, aby korzystać z niego za darmo.

Kredyt Bank, Ekstrakonto Plus

Oprocentowanie: 5,67% netto (do kwoty 3000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

Konto reklamowane przez Wojciecha Manna spada na drugie miejsca zestawienia z oprocentowaniem 7% brutto. Największą zaletą rachunku jest fakt, że jest to ROR, a więc nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę bezpłatnych przelewów w miesiącu itp. Do największych wad należy maksymalny depozyt - powyżej 3000 zł oprocentowanie wynosi 0%. Ekstrakonto jest bezpłatne po spełnieniu warunków: minimum 1000 zł wpływu miesięcznego wynagrodzenia oraz minimum 5 płatności kartą.

Getin Online, Konto internetowe + konto oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,51% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł*

Nowa oferta Getin Banku od razu wskoczyła na drugie miejsce dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Promocja została ponownie przedłużona i trwa do 31 września. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie skomplikowane warunki promocji, z którymi polecam zapoznać się na stronie banku.

BNP Paribas Bank, Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

Oprocentowanie: 5,80% netto (do kwoty 15000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 6,50 zł za pakiet M

Oprocentowanie najwyższe, jednak opłata niweluje zyski. Najrozsądniejsza kwota depozytu mieści się w przedziale od 10000 zł do 15000 zł - wtedy na czysto zarobimy mocno powyżej 5% netto w skali roku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez 6 miesięcy (pamiętajmy o możliwych zmianach w podatku Belki na niekorzyść oszczędzających - pisałem o tym w tym miejscu). Kolejna istotna wada wiąże się z naliczaniem odsetek tylko w dni robocze, przez co suma weekendowych odsetek wpada pod podatek Belki. Dziwne rozwiązanie, nie da się ukryć.

Toyota Bank, Konto Młodzieżowe Click

Oprocentowanie: 5% netto (do kwoty 18200 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł w opcji bez karty

Jest to ROR przeznaczony dla osób w wieku 13-24 lat. Aby zrezygnować z karty, trzeba napisać oświadczenie przy podpisywaniu dokumentów dostarczonych przez kuriera. Sam korzystam z tego rachunku i polecam go wszystkim osobom, którzy jak ja inwestują na giełdzie okazyjnie, przez większość czasu będąc poza nią. Zalety RORu są niepodważalne, natomiast więcej o koncie pisałem tu.

Polbank, Mistrzowskie Konto Osobiste

Oprocentowanie: 4,86% netto (dla kwot 500-20000 zł)
Kapitalizacja miesięczna, opłata 0 zł*

To ROR, co jest niewątpliwie zaletą. Oprocentowanie kwot poniżej 500 zł wynosi 0%, od 500 do 20000 zł to 6% brutto, a powyżej 20000 zł wynosi 3% brutto. Dziwię się, ze bank woli oddawać część odsetek państwu w postaci podatku zamiast klientowi. Konto jest bezpłatne po spełnieniu kilku warunków. Na minus można zaliczyć toporny system transakcyjny i brak gwarancji BFG (lecz jego greckiego odpowiednika).

Polbank, Konto Mocno Oszczędzające

Oprocentowanie: 4,75% netto (do kwoty 18316 zł)
Kapitalizacja dzienna, opłata 0 zł*

Wysokie oprocentowanie rekompensuje toporny system transakcyjny oraz konieczność posiadania konta osobistego. Oprocentowanie wynosi 4,75% netto, czyli gorzej niż w przypadku konta osobistego. No nie wiem, dziwna to polityka Polbanku - kiedyś było najwyższe oprocentowanie na rynku przy zupełnie darmowym RORze, teraz opłaty, komplikacje. Przeciętnemu użytkownikowi konta trudno się w tym wszystkim połapać i może o to właśnie chodzi. Niedługo Polbank będzie podlegał BFK.

Alior Bank, Konto oszczędnościowe

Oprocentowanie: 4,35% netto (do kwoty 20860 zł)
Kapitalizacja dzienna, ROR nie jest wymagany

Dla posiadaczy rachunku w Alior Banku propozycja godna rozważenia. Dla reszty oprocentowanie jest takie sobie, choć powyżej wskaźnika inflacji. Konto osobiste nie jest wymagane, co jest niewątpliwie dużą zaletą.

Meritum Bank, MeritumKonto Silnie Zarabiające

Oprocentowanie: 4,30% netto (do kwoty 1000-21000 zł)
Kapitalizacja dzienna, wymagany ROR - opłata 0 zł w opcji bez karty

Konto jak konto, nic nadzwyczajnego. Oprocentowanie niewiele powyżej wskaźnika inflacji, a więc realnie lekko jesteśmy do przodu. Na plus należy zaliczyć brak haczyków.

Podsumowanie:

Alior z grubej rury wszedł na rynek i nieźle zamieszał. 9 kont powyżej oferuje oprocentowanie powyżej wskaźnika inflacji. Reszta właściwie bez zmian. Także nie ma o czym pisać.

Komentarze

 1. Co do lokaty aliora nr 1 to trzeba udać się do banku żeby taką lokatę założyć. To spore utrudnienie i dla mnie okazało się nie do przeskoczenia. Mam konto w Aliorze, ale nie mam w pobliżu placówki banku i nici z lokaty...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam konto Aliorze.
  Ja zakładałam lokate przez internt.

  OdpowiedzUsuń
 3. Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h ma teraz większe oprocentowanie 5,67% do 31 października, po tym okresie będzie 4,09%

  OdpowiedzUsuń
 4. @Anonimowy

  Dzięki za cynk, zaktualizowane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fortis może być bez opłaty z kontem S zamiast M. Jedyna opłata to przelew zewnętrzny 0,50 zł

  OdpowiedzUsuń
 6. @Anonimowy
  Jako że zmiana weszła po publikacji powyższego rankingu, uwzględnię ją w następnym zestawieniu. Nie chcę robić antydatowania ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Do autora:
  ja jestem praktykiem, takie zestawienia staram się wykorzystać i dodać do swojego portfela nowy ciekawy produkt.
  Niestety brakuje mi kolumny z kosztem który muszę ponieść aby taki produkt posiadać (mam na myśli płatne przelewy np. 10zł lub droga karta do bankomatu i inne swaniackie opłaty). Taki koszt mogliby praktyczni użytkownicy podawać sami w komentarzach (a właściwie jak go uniknąć, np. nie brać karty do bankomatu).

  A po co to? Przykładowo konto z kapitalizacją dzienną na 10% byłoby na pierwszym miejscu, ale gdyby koszt jego posiadania wyniósł 200zł miesięcznie, to niewiele osób by się nim interesowało.

  Nie chcę aby taki ranking był sztuką dla sztuki, bo wiadomo że większość czytelników chce go wykorzystać praktycznie do zarabiania (niwelowania inflacji), a do bilansu oprócz przychodów bierze się także koszty.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Anonimowy

  Niestety nie mogę zmieścić wszystkiego do tabeli. Ale resztę najważniejszych informacji, w tym info o kosztach pobocznych, umieszczam w opisach każdego produktu pod tabelą.

  Czasami mogę się pomylić, bo praca jest żmudna, więc zawsze jestem wdzięczny za wszelkie uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 9. może ktoś opisze te warunki promocji dla Getin Online, Konto internetowe + konto oszczędnościowe, czyli jak uzyskać darmowo lub najtaniej

  OdpowiedzUsuń
 10. Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h - darmowe jeśli przynajmniej raz w miesiącu np. wypłaci się z bankomatu lub wykona płatność internetową

  OdpowiedzUsuń
 11. Deutsche Bank, dbKonto Oszczędnościowe 24h - jeden przelew w miesiącu darmowy, kolejne 8zł każdy.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Anonimowy
  Tu regulamin promocji (patrz punkt VI): http://getinonline.pl/egetin/doc/Regulamin_promocji_-_konto_7_proc.pdf

  Generalnie warunki promocji są skomplikowane i ja nie widzę sensu zakładania tego konta. Konto zobowiązuje właściciela do regularnych wpłat przez 12 mies., natomiast po 1 stycznia 2011 r. oprocentowanie spada. Dlatego po dłuższym przemyśleniu wykreślam rachunek z listy, mimo że oprocentowanie atrakcyjne.

  Jeśli chodzi jedną darmową wypłatę w miesiącu - to dotyczy prawie wszystkich kont oszczędnościowych, stąd nie umieszczałem informacji na ten temat. Ale od następnego miesiąca taka wzmianka będzie umieszczana.

  Co do konta w Deutsche Banku - musi być płatność kartą.

  OdpowiedzUsuń
 13. @Anonimowy

  A i dzięki za komentarze w tej sprawie. Rankingowi to się z pewnością przysłuży.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll