Przejdź do głównej zawartości

TPSA, czyli chcesz być stabilny - płać dywidendę!

Powyższy wykres mówi wszystko za siebie. Tepsy można nie lubić za monopolistyczną (no prawie) pozycję na rynku. Za drogie usługi telefoniczne, relatywnie drogi internet i kiepską obsługę klienta. Za nieciekawą ofertę, niechęć do zmian i inwestycji, a także za kiepskie perspektywy rozwoju.

Jednak jednego nie można tej telekomunikacyjnej spółce zarzucić - konsekwentnej polityki dywidendowej. W rezultacie rynek spada, a Tepsa...

...jak zwykle, stoi w miejscu.

W ostatnich 5 latach TPSA podzieliła się zyskiem 5 razy, rok w rok. W tym roku stopa dywidendy przed dniem wypłaty wynosiła w granicach 8-10%, co oznacza, że inwestor, jeśli miał prawo do dywidendy, mógł zarobić 8-10% (minus podatek) w porównaniu do ceny zakupu papierów.

Wypłata wysokiej dywidendy przyczynia się do stabilizacji wahań kursu spółki. W Polsce dywidendy nie są tak spopularyzowane jak w Stanach. Jedna z przyczyn takiego stanu rzeczy to powstawanie podwójnego opodatkowania - firma najpierw płaci 19-procentowy CIT, a potem 19-procentową stawkę od dywidend. Spółkom de facto jeszcze mniej opłaca się dzielenie się zyskiem niż jego zatrzymanie.

Tepsa łamie reguły, oferując dywidendy powyżej wskaźnika inflacji. Tym samym przywiązuje do siebie inwestorów długoterminowych i zniechęca spekulantów, którzy liczą na błyskawiczny wzrost ceny akcji. Zresztą dla mnie trochę bezsensem jest wypłacanie dywidend o stopie do 5%, już lepiej zatrzymać ten zysk w firmie i zainwestować, aby za kilka lat móc dzielić się zyskiem na poziomie 10% kursu.

Można zarzucić, że TPSA to spółka telekomunikacyjna, a więc powinna z natury rzeczy mieć stabilny kurs, bo rozmawiać przez telefon przecież nie przestaniemy. Jest w tym trochę racji, ale jako kontrargument zaprezentuję wykres jej największego konkurenta:

Widać wyraźnie jak pięknie wykres Netii podąża za wykresem całego parkietu WIG. Netia nie wypłaca dywidendy i są tego konsekwencje. Proszę teraz wrócić na samą górę i spojrzeć na wykres Tepsy. Rożnica jest diametralna.

Puenta: Firmo, chcesz mieć stabilną wycenę, nie szczędź wysokiej dywidendy. Inaczej nie ominą cię rynkowe wahania związane z bankructwem kolejnych państw.

Komentarze

 1. Z punktu widzenia konsumenta nawet wskazane jest czuć antypatię do tej spółki. Sam mam neostradę u siebie w firmie i kontakt z tą firmą uważam za żenujący. A ta ich błękitna linia to jest największa porażka tej firmy.
  Inna sprawa to patrzeć na tepsę z punktu widzenia inwestora. Tutaj wykresy i liczby mówią same za siebie. Jest stabilizacja i to powinno cieszyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic tylko zapakować w akcje Tepsy kapitałem rzędu kliku mln zł i żyć z dywidendy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o podanie adresów stron, gdzie można by sprawdzić, jakie firmy dają największe dywidendy. Mam kilka takich odnośników, ale wszystkie jakoś dziwnie sortują...

  OdpowiedzUsuń
 4. @Michał
  http://gielda.wp.pl/dywidendy.html

  Jest także na Stockwatch (http://www.stockwatch.pl/dywidendy/), ale tam dane są z opóźnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodam od siebie, że dla długoterminowców liczących na dywidendy istotna jest świadomość, że dywidenda na rachunku maklerskim w ramach IKE nie jest opodatkowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ZP

  Dzięki za informacje. W ogóle IKE jest dobrym pomysłem, bo jeśli nawet nie doczekamy się z wypłatą pieniędzy do emerytury, bo podatek płacimy na samym końcu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n