Przejdź do głównej zawartości

Alior Bank sprzedaje złoto

Alior Bank nie zwalnia tempa i po raz kolejny poszerza asortyment swoich usług, wprowadzając możliwość zakupu złota.

Jak czytamy na stronie banku: Alior Bank we współpracy z Mennicą Wrocławską rozpoczyna sprzedaż sztabek złota inwestycyjnego w 27 oddziałach, w największych miastach. Złoto inwestycyjne to obecnie obok złotych monet najpopularniejszy sposób inwestowania w ten szlachetny kruszec. Alior Bank oferuje sztabki złota o najwyższej próbie czystości 999,9 wraz z certyfikatami autentyczności. Dostępne w sprzedaży sztabki złota pochodzą z renomowanych instytucji, takich jak: Credit Suisse, Heraeus i Umicore. Klienci mają możliwość zakupu złota w gramaturach: 1g, 5g, 10g oraz 1 oz. Sprzedaż większych gramatur będzie realizowana na zamówienie.

I właściwie to byłoby na tyle, gdyby nie fundamentalne pytanie: ile to będzie kosztować, czyli jaki jest spread dla Mennicy Wrocławskiej i prowizja dla Alior Banku?

Niestety, po te informacje widocznie trzeba udać się do jednej z 27 placówek bankowych. Choć w rankingu cen złota Mennica Wrocławska zajmuje wysokie miejsce w zestawieniu, oferując jeden z mniejszych spreadów na rynku (6-7%). Niewiadoma więc pozostają profity Alior Banku.

Strona poświęcona produktowi: złoto.aliorbank.pl

Jeśli chodzi o ceny złota, jak już wielokrotnie wspominałem, moim zdaniem na razie na próżno mówić o jakiejkolwiek korekcie na tym rynku w ujęciu długoterminowym:

Dopóki dolna linia kanału nie zostanie przebita, trudno negować trwający od kilkunastu lat trend wzrostowy na rynku złota. A i wybicia także mogą okazać się fałszywe.

Przy inwestowaniu w złoto powinniśmy również brać pod uwagę zachowanie polskiej waluty, która przy aprecjacji kursu niweluje nasze zyski. Szybki rzut oka na wykres XAUPLN...

...i widzimy brak jakiejkolwiek korekty, o której trąbią media. Spadki cen złota zniwelowało osłabienie się złotówki.

Podsumowując: na dzień dzisiejszy wierzę we wzrosty cen złota bardziej niż we wzrosty cen akcji, choć mniej niż w spadki cen akcji. Zobaczymy co w najbliższych tygodniach zdziała strefa euro w sprawie długu Grecji.

PS: Na koniec polecam powiązany tematycznie artykuł: Świat zmierza ku zagładzie? Banki zaczęły w oddziałach sprzedawać złote sztabki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n