Jaka jest optymalna szerokość bloga?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, na początek warto zapoznać się z narzędziem QuirkTools.

Jest to narzędzie pozwalające zobaczyć jak wygląda nasza strona internetowa w różnych rozdzielczościach, a tym samym na różnym sprzęcie: monitorze, laptopie, netbooku, telefonie, smartfonie, telewizorze. Możemy więc zoptymalizować szerokość naszego bloga z myślą o konkretnej rozdzielczości, aby ułatwić docelowemu użytkownikowi poruszanie się po naszej witrynie.

I tak oto jeśli naszą grupą docelową są między innymi użytkownicy netbooków (rozdzielczości 1024x600 oraz 1024x768) czy iPadów (1024x768), nie powinniśmy ustawiać szerokości większej niż 1000 pikseli, gdyż trochę miejsca musi jeszcze zostać na pasek do przewijania w przeglądarce.

W przypadku niektórych tabletów rozdzielczości wynoszą 800x600 oraz 800x480. W telefonach komórkowych z oczywistych względów są jeszcze niższe.

Odpowiadając na pytanie tytułowe, moim zdaniem najbardziej optymalną szerokością bloga jest właśnie 1000 pikseli. Tak też i jest w przypadku blofi.pl.

Komentarze

 1. Witam
  Do podobnej rozdzielczości doszedłem metodą prób i błędów. Wydaje mi się,że 1000 pikseli to wartość optymalna.
  Przy okazji dzięki za odpowiednik LinkWithin Czekam jeszcze na aktywację widgetu na mojej stronie, ale mam nadzieję, że będzie to zmiana na lepsze.
  Myślę, że takie wpisy od czasu do czasu wkomponowane we właściwą treść bloga przydadzą się czytelnikom.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @Student

  Dzięki za komentarz. Też doszedłem metodą prób i błędów, a dopiero później trafiłem na QuirkTools.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panowie nie do końca się z wami zgadzam. Jeśli chodzi o mój blog to grupa docelową jest grupa z rozdzielczością poziomą co najmniej 1280. Sprawdziłem dokładnie i grupa odwiedzających, która posługuje się rozdzielczością od 1280 stanowi dokładnie 80% wszystkich odwiedzających. Oczywiście można przyjąć, że chcemy zadowolić 99% odwiedzających wtedy owszem rozdzielczością maksymalną powinna być 1024. Ale jak wiemy szerszy szablon może być trochę ciekawszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Świat Według Leszcza

  Dla każdego coś innego. Mnie tam podoba się okrągły tysiak ;)

  Jeśli nie chcesz mieć za dużo pustego miejsca na bloga, na Twoim miejscu rozważyłbym nrelate zamiast LinkWithin: http://www.blofi.pl/2011/11/z-dedykacja-dla-blogerow-zamien.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałem, czytałem. Wygląda rzeczywiście ciekawiej. Ale nie znalazłem jeszcze czasu na kosmetykę. Wolny czas pochłonęła praca nad serią przyszłych artykułów na bloga. Może dzisiaj wieczorem przymierzę się do zmiany.

  OdpowiedzUsuń
 6. szczerze mówiąc, swoje blogi robię pod klasyczną rozdziałkę na 7letnim laptopie

  wychodzę z założenia, że oszczędny user kupi za max. kilkadziesiąt zł klasyczny, dobrej klasy monitor kineskopowy, ewentualnie za parę zł więcej klasyczny już LCD i będzie używał

  rozrzutni niech się dostosują

  taka prawda, że odzwierciedlenie kolorów i media - wciąż jeszcze będą lepsze na kineskopowcu - a jeśli chodzi o podłączenie do TV to jeszcze na starej dobrej plazmie

  stać mnie na lepszy sprzęt - ale jestem power classic userem :P

  OdpowiedzUsuń
 7. @do autora

  dedykuję Ci ostani post u siebie na R-O :)

  OdpowiedzUsuń
 8. @Admin, R-O blog

  Dzięki :) Szczerze mówiąc, ja bym nie kupił monitoru CRT, gdyż jest bardziej szkodliwy dla zdrowia mimo tych wszystkich standardów bezpieczeństwa. A przecież lepiej nie oszczędzać na zdrowiu.

  OdpowiedzUsuń
 9. wiesz, czy tak aby na pewno LCD z migającym podświetleniem świetlówkowym jest zdrowszy niż ten CRT ze wszystkimi, wypompowanymi już normami bezpieczeństwa i odświeżaniem 100hz???

  no może już LED LCD owszem, ale badań jeszcze nie ma, bo to nowa technologia

  ostatnio słyszę, że LCD wcale aż tak zdrowy nie jest

  to jak z margaryną i masłem...

  OdpowiedzUsuń
 10. @Admin, R-0 blog

  Szczerze mówiąc, nie jestem wybitnym znawcą w tym temacie. Miałem przedstawioną taką informację na specjalistycznym szkoleniu BHP, więc na to się mogę powołać.

  Wiadomo - nic nie jest zdrowe w nadmiarze. Równie dobrze można zatruć się gramem cyjanku jak i kilogramem marchewki.

  OdpowiedzUsuń
 11. No to u mnie jest 990 px. Jak zwykle, trochę zabrakło do ideału ;).

  OdpowiedzUsuń
 12. @Krzysiek

  I tak masz świetnie wyglądającego bloga :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!