Motywacja cz.1

Nikt chyba nie wątpi w to jak ważnym czynnikiem osobistego rozwoju jest motywacja. Najczęściej bywa tak, że motywacja trwa krótko, np. chcemy nauczyć się w ciągu 1,5 roku języka angielskiego, przez kilka dni pilnie robimy co zaplanowaliśmy, a potem porzucamy wszystko i wracamy do punktu wyjścia.

Powodów takiego zachowania może być wiele: zbyt rzadko myślimy o końcowym efekcie, nie notujemy postępów, nie nagradzamy się za sukcesy, nie lubimy uczyć się w samotności czy po prostu zasypiamy ze znużenia. Nie będę tutaj opisywać każdego ze wspomnianych przypadków, ale w przy utracie motywacji warto mieć taką swoją kotwicę motywacyjną, która pomoże nam w kryzysowych momentach. Co może być taką kotwicą?

A chociażby filmy wideo. Oto filmy, do których lubię wracać w przypadku problemów z motywacją.

Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption)
Jeden z moich ulubionych filmów o wolności i dążeniu do celu, nawet jeśli los okaże się człowiekowi przeciwny. Film inteligentny, trzyma w napięciu, a końcówka jest wprost utopijna i niesamowicie motywująca.

W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happyness)
Film o losach bohatera, któremu nie udaje się rozkręcić biznesu, w związku z czym popada w tarapaty finansowe. Z tego powodu odchodzi od niego żona, zostawiając go z małoletnim synem. Bohater jest przykładem, że dzięki determinacji, wytrwałości, a także etycznemu zachowaniu w życiu można osiągnąć sukces. Coś dla przyszłych akwizytorów ;)

Braveheart - Waleczne Serce (Braveheart)
Chyba każdy oglądał ten film pełnometrażowy o Szkocie, który w akcie zemsty za śmierć ukochanej (swoja drogą - niezła motywacja) walczył o wolność swojego narodu. Film propaguje takie wartości jak patriotyzm, honor, poświęcenie, odwaga w dążeniu do celu.

Susan Boyle

Wróćmy do rzeczywistości. Uczestniczka brytyjskiego Mam Talent, o wyglądzie i zachowaniu wieśniaczki, która niesamowitym głosem zdobyła miliony fanów na świecie. W wieku 47 lat postanowiła spróbować swoich sił w programie telewizyjnym, udowadniając tym samym, że na sukces nigdy nie jest za późno. Motywujące.

Liverpool - Milan

Co to był za mecz, chyba najlepsze widowisko wszechczasów finałów Ligi Mistrzów. W 2005 roku jeszcze interesowałem się piłką nożną i kibicowałem klubowi Liverpool. Przyznam, że po pierwszej połowie skazałem go już na stratę. Morał: zawsze wierz w sukces.

Fucking Joke

Wydarzenie ostatnich dni udowadniające, że należy walczyć o swoje, jeśli czujesz się oszukany. Pudzianowski niesłusznie wygrał walkę, na co jego przeciwnik zaprotestował w dość widowiskowy sposób. Poskutkowało - walka została anulowana.

A Wy jak się motywujecie? Znacie jakieś inne inspirujące filmy wideo?