Motywacja cz.1

Nikt chyba nie wątpi w to jak ważnym czynnikiem osobistego rozwoju jest motywacja. Najczęściej bywa tak, że motywacja trwa krótko, np. chcemy nauczyć się w ciągu 1,5 roku języka angielskiego, przez kilka dni pilnie robimy co zaplanowaliśmy, a potem porzucamy wszystko i wracamy do punktu wyjścia.

Powodów takiego zachowania może być wiele: zbyt rzadko myślimy o końcowym efekcie, nie notujemy postępów, nie nagradzamy się za sukcesy, nie lubimy uczyć się w samotności czy po prostu zasypiamy ze znużenia. Nie będę tutaj opisywać każdego ze wspomnianych przypadków, ale w przy utracie motywacji warto mieć taką swoją kotwicę motywacyjną, która pomoże nam w kryzysowych momentach. Co może być taką kotwicą?

A chociażby filmy wideo. Oto filmy, do których lubię wracać w przypadku problemów z motywacją.

Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption)
Jeden z moich ulubionych filmów o wolności i dążeniu do celu, nawet jeśli los okaże się człowiekowi przeciwny. Film inteligentny, trzyma w napięciu, a końcówka jest wprost utopijna i niesamowicie motywująca.

W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happyness)
Film o losach bohatera, któremu nie udaje się rozkręcić biznesu, w związku z czym popada w tarapaty finansowe. Z tego powodu odchodzi od niego żona, zostawiając go z małoletnim synem. Bohater jest przykładem, że dzięki determinacji, wytrwałości, a także etycznemu zachowaniu w życiu można osiągnąć sukces. Coś dla przyszłych akwizytorów ;)

Braveheart - Waleczne Serce (Braveheart)
Chyba każdy oglądał ten film pełnometrażowy o Szkocie, który w akcie zemsty za śmierć ukochanej (swoja drogą - niezła motywacja) walczył o wolność swojego narodu. Film propaguje takie wartości jak patriotyzm, honor, poświęcenie, odwaga w dążeniu do celu.

Susan Boyle

Wróćmy do rzeczywistości. Uczestniczka brytyjskiego Mam Talent, o wyglądzie i zachowaniu wieśniaczki, która niesamowitym głosem zdobyła miliony fanów na świecie. W wieku 47 lat postanowiła spróbować swoich sił w programie telewizyjnym, udowadniając tym samym, że na sukces nigdy nie jest za późno. Motywujące.

Liverpool - Milan

Co to był za mecz, chyba najlepsze widowisko wszechczasów finałów Ligi Mistrzów. W 2005 roku jeszcze interesowałem się piłką nożną i kibicowałem klubowi Liverpool. Przyznam, że po pierwszej połowie skazałem go już na stratę. Morał: zawsze wierz w sukces.

Fucking Joke

Wydarzenie ostatnich dni udowadniające, że należy walczyć o swoje, jeśli czujesz się oszukany. Pudzianowski niesłusznie wygrał walkę, na co jego przeciwnik zaprotestował w dość widowiskowy sposób. Poskutkowało - walka została anulowana.

A Wy jak się motywujecie? Znacie jakieś inne inspirujące filmy wideo?

Komentarze

 1. Ja to jestem jakiś inny, bo miałem trzy podejścia do Braveheart'a i ani raz nie dooglądałem do końca ;-)

  Co do motywatorów, to jak ktoś nie ma uczulenia na Eminema to może zerknąć na to link ;-)

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż to prawda, nie wystarczy chcieć i mieć pomysł. Trzeba mieć jeszcze cierpliwość aby dążyć do celu :) Dla mnie lepsze od filmów jest chwilowe oderwanie się od obecnego zadania i zajęcie się czymś innym, najlepiej fizycznym aby odpocząć umysłowo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @Cheed
  No właśnie do Eminema mam raczej negatywne podejście, zresztą tak jak do zdecydowanej większości raperów.

  A Braveheart polecam obejrzeć do końca, gdyż właśnie w końcówce (a szczególnie w ostatnim zdaniu filmu) tkwi sedno sprawy :]

  OdpowiedzUsuń
 4. @Sebastian Cezary

  Najlepiej, aby każdy miał własny sposób i nie zapominał go stosować.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll