Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie miesiąca: listopad 2011

Czas na kolejne podsumowanie miesiąca.

Listopad nie był miesiącem twórczym w moim wykonaniu, powstało raptem 6 wpisów, z czego dwa regularne, dwa o gadżetach na bloga, jeden ideologiczny, a ostatni o motywujących filmach. Niewiele o inwestycjach i oszczędzaniu. A tego oczekują czytelnicy bloga, patrząc na wyniki ankiety wielokrotnego wyboru Jaką tematykę preferujesz na blofi.pl?:
  • 9 głosów 64% - inwestycje: akcje, waluty, surowce, obligacje,
  • 9 głosów 64% - oszczędzanie: lokaty, konta, promocje
  • 1 głos 7% - gospodarka, makroekonomia, polityka, podatki
Tak się więc i stanie. Skończę studia, obronię doktorat i dopiero wtedy zastanowię się nad blogiem ideologicznym w tematyce gospodarczej. A pomysłów jest kilka i to całkiem chwytliwych. Na razie rozwijam swoją wiedzę ekonomiczną dzięki prowadzeniu bloga Infografika ekonomiczna.

Nowy miesiąc = nowa ankieta, zapraszam więc do głosowania. Wygląd bloga został nieco zmieniony, blog jest bardziej skondensowany i chyba w końcu jest idealnie.

W grudniu planuję zrobić 2 rankingi (kont oszczędnościowych i lokat), określić cele na 2011 rok, sprecyzować jak zamierzam nauczyć się perfect języka angielskiego. Napiszę też o studiach zaocznych, o mojej przeprowadzce do Warszawy w związku z pracą w inwestycjach, na temat której na razie nie wspominam. Dzięki pracy powstają nowe możliwości optymalizacji bankowej - o tym także zostanie wspomniane. I na koniec powstanie bodajże najważniejszy wpis w moim życiu, w którym zaprezentuję mój plan do wolności finansowej. Uf, sporo tego, ale czasu nie powinno zabraknąć.

Mój skromny portfel/majątek netto prezentuje się następująco:

Portfel bardzo płynny, ale trudno się dziwić - wydatki związane z przeprowadzką nie są małe. A jak wiadomo - inwestować w siebie trzeba, bo im więcej zarabiasz, tym więcej oszczędzasz.

Żałuję, że nie zagrałem na spadek KGHM, bo nie spodziewałem się, że spadek kursu nastąpi tak wcześnie. Na GPW powstało nowe ryzyko - ryzyko polityczne. Będziemy mieli drugi Budapeszt?

PS: Zastanawiam się nad ujawnieniem wartości nominalnych portfela, ale jeszcze jest to kwestia do rozważenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n