Pomysły na oszczędzanie

Obiecałem ten wpis w jednym z komentarzy, czas na dotrzymanie słowa. Poniżej zostanie zaprezentowanych kilkanaście pomysłów na obniżenie wydatków związanych z egzystencją na tym świecie i w tym kraju. Pomysły nie będą radykalne (jak oszczędzanie na jedzeniu) ani antyrozwojowe (oszczędzanie na edukacji). Mam nadzieję, że nie okażą się również zbyt banalne, natomiast wniosą coś nowego dla czytelników.

Wcześniej pisałem wielokrotnie o pomysłach na oszczędzanie. Ten post będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych oraz świeżych propozycji. Niektóre propozycje będą skopiowane żywcem z dawnych postów. Zapraszam do lektury.

Rezygnacja z telefonu stacjonarnego
Wraz z rozwojem telefonii komórkowej telefony stacjonarne stają się powoli zabytkiem. Kosztownym zabytkiem, gdyż jego posiadanie wiąże się z niemałą, stałą opłatą. Brak mobilności tego urządzenia mocno podważa sens jego posiadania w domu. Dzięki rezygnacji zyskamy co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie wolnych środków.

Rezygnacja z abonamentu za telefon komórkowy
Warto zrezygnować z abonamentu telefonicznego i przerzucić się na pre-paid, czyli telefon komórkowy na kartę. Na rynku obecnie dostępne są oferty pozwalające na załadowanie karty za 5 zł na okres 12 miesięcy, co z pewnością pozytywnie odbija się na elastyczności domowego budżetu. Nie trzeba bowiem płacić co miesiąc stałej kwoty pod groźbą kary, a w razie kłopotów finansowych można swobodnie ograniczać wydatki na użytkowanie telefonu. Dla zainteresowanych: zestawienie taryf pre-paid wszystkich operatorów.

Rezygnacja z abonamentu za internet
Kolejny abonament, z którego można zrezygnować, to abonament za internet. Obecnie nie stosuję się do tego sposobu, gdyż taniej wychodzi mi współużytkowanie internetu przez Wi-Fi. Polecam jednak opcję mobilnego internetu na kartę dla osób, które często podróżują lub które nie chcą wiązać się umową z operatorem. Wadą są limity pobierania danych oraz opłaty związane z kupnem modemu.

Darmowy internet
Chodzi o usługę Bezpłatny Dostęp do Internetu spółki aero2, która musi udostępniać taką opcję jeszcze do 21 grudnia 2014 roku. Jak zostać posiadaczem bezpłatnego internetu? Trzeba posiadać modem do obsługi karty sim oraz dokonać depozytu w kwocie 20 zł na konto firmy. Wszystkie szczegóły w podanym wcześniej linku. Ja już złożyłem wniosek, czekam na odzew firmy.

Rezygnacja z płatnych rachunków bankowych
Jest rzeczą oczywistą, że warto pozamykać płatne rachunki bankowe, jeśli przynoszą co miesiąc straty. Płacenie za usługi, które w krajach zachodnich są z definicji darmowe, jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Całkowicie darmowym za podstawowe usługi jest np. Konto Idealne w Idea Bank.

Cashback za zakupy
Np. Dobre Konto w Banku Millenium oferuje 3-procentowy cashback, dzięki czemu możemy płacić za zakupy o 3% taniej. Aby uzyskiwać zwroty, trzeba spełnić nieskomplikowane warunki, szczegóły na stronie banku.

Wysoko oprocentowane karty kredytowe
Sprawa jest jasna - nie chcesz tracić, nie zadłużaj się. Jedyny sensowny kredyt to kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem. Życie na ciągłym debecie nie należy do najspokojniejszych, a bank z pewnością upomni się o swoje w razie problemów z terminową spłatą zobowiązań z odsetkami około 20%. Karta kredytowa to zbędna rzecz w portfelu.

Zarabianie na własnych produktach finansowych
Musimy założyć konto w banku? A może potrzebujemy kredytu? Niech bank nam za to zapłaci. Polecając produkty finansowe samym sobie, możemy na tym zarobić parę groszy, robiąc to za pomocą programów partnerskich. Z najpopularniejszych polecam Program Partnerski mBanku, System Partnerski Bankier.pl oraz Program Partnerski Comperialead

Trzymanie gotówki w domu
Trzymanie pieniędzy w domu to realna strata, szczególnie w czasach wysokiej inflacji. O wiele korzystniej jest wrzucić środki na jakąś lokatę bankową czy konto oszczędnościowe, aby pieniądze same na siebie pracowały. To właściwie żaden wysiłek, wiele banków umożliwia dziś zakładanie lokat w ciągu kilku/kilkunastu minut.

Rezygnacja z dodatkowego samochodu
W przypadku chęci posiadania auta warto być przedsiębiorcą i brać pojazd w leasing. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, o tym jednak nie będę się rozpisywał w tym poście. Jeśli jednak nie jesteśmy właścicielami firm, warto rozważyć sprzedaż samochodów i pozostawienie sobie tylko jednego. Na użytkowanie auta idą znaczne kwoty: paliwo, olej, wymiana części, przegląd, ubezpieczenie, myjnia… Nawet jeśli nie korzysta się z pojazdu, trzeba za nie płacić. Dzięki sprzedaży zbędnego samochodu budżet domowy zyska kilkaset złotych wolnych środków miesięcznie.
Wersją hardcorową jest pozbycie się wszystkich aut i korzystanie z nóg, roweru czy komunikacji miejskiej. Zdrowo, a przede wszystkim tanio.

Członkostwa i prenumeraty
Chodzi o członkostwo w wątpliwych stowarzyszeniach, nieuczęszczane zajęcia fitness, prenumeraty nieczytanych czasopism, niewykorzystywane usługi abonamentowe telefonii komórkowej. Warto się zastanowić czy jest sens płacić dalej za coś, czego nie używamy? Zaoszczędzone dzięki temu pieniądze można odkładać na jakiś szczytny cel albo po prostu przeznaczyć na własne przyjemności.

Zachowanie legitymacji studenckiej
Pół żartem, pół serio pisałem o tym w tym poście. W przypadku powodzenia możemy płacić za przejazdy komunikacją miejską i kolejową o blisko 2 razy mniej.

Wyprzedaże i promocje
Wyprzedaże i promocje to świetny sposób na przekonanie nas do kupienia rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Szczególnie widać to u kobiet (bez obrazy), które widząc okazję w postaci obniżki ceny o 70% kupują sukienkę, setną do kolekcji, którą założą najwyżej parę razy w życiu. Pieniądze szczęścia nie dają? A zakupy?

Marki
Dla mnie jest to całkowity bezsens - kupować rzeczy, których cena w większości zawiera się w nazwie marki. Tutaj niestety znowu muszę odnieść się do pań, które fascynują się ciuchami zaprojektowanymi przez projektantów mody, a wyglądającymi jak firanka w moim pokoju. Panowie także nie są lepsi, nabywając sprzęt RTV znanej marki po droższej cenie. Nie zawsze cena = jakość. I tak na przykład kupując odzież używaną, wiemy już przynajmniej jak wygląda po pierwszym praniu.

Telewizja satelitarna
W dobie internetu korzystanie z telewizji satelitarnej za opłatą abonamentową nie wydaje się być opłacalnym rozwiązaniem. Właściwie sama telewizja jest według mnie zbędną rzeczą, kiedy na stronach internetowych możemy czytać i oglądać materiały w dowolnym momencie. Telewizja ogłupia, bo podaje na tacy informacje przygotowane przez redakcję. W internecie mamy wiele różnych opinii i możemy sami decydować co jest dla nas bardziej obiektywne.

Gadżety
Gadżety, prezenty na każdą okazję to niestety dość duży uszczerbek dla domowego budżetu. Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny, imieniny, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn, Dzień Matki, Ojca, Dziadka, Pradziadka... - wszystkie te okazje mogą przyprawiać o zawrót głowy w połączeniu z liczbą osób w rodzinie, liczbą przyjaciół oraz innych bliskich osób. W niektórych przypadkach same złożenie życzeń w zupełności wystarczy.

Fundusz awaryjny
Warto stworzyć fundusz awaryjny w wysokości kilku tysięcy złotych. Poprawia on płynność w razie konieczności poniesienia większych wydatków. Poza tym zawsze mamy pewność, że nie zabraknie nam środków i nie będziemy musieli zaciągać pożyczek w razie wystąpienia problemów finansowych. W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów na ten temat.

Zwierzęta domowe
Utrzymanie zwierząt domowych kosztuje. Nie namawiam nikogo do wyrzucenia zwierzaka za próg, ale przed nabyciem kolejnego warto pomyśleć czy stać nas na jego utrzymanie. To tak jak z dzieckiem, którego rodzice chcieliby posłać do najlepszej szkoły i zapewnić szczęśliwe dzieciństwo. Potraktujmy zwierzaka jak własne dziecko.

Nawyki
Wyrobienie pożądanych nawyków jest najlepszym sposobem na poprawę domowego budżetu. Przed każdym zakupem warto zastanowić się, w jaki sposób wpłynie on na elastyczność budżetu. Trzeba minimalizować koszty i mądrze podchodzić do kwestii wydawania pieniędzy, które można przecież przeznaczyć na oszczędności czy inwestycje.

Zapraszam także do dyskusji i prezentowania swoich pomysłów.

Komentarze

 1. Rezygnacja z telefonu stacjonarnego - TAK

  Rezygnacja z telefonu na abonament - NIE
  jeśli nie bierzemy telefonu razem z abonamentem, rozmowy są o połowę tańsze, jeśli dobrze dobierzemy abonament na pewno nam się to opłaci

  Co do telewizji polecam www.weeb.tv

  Z resztą ogólnie się zgadzam ;) pozdrowienia

  www.20procentrocznie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. artykuł w mojej tematyce - ogólnie mi się podoba, aczkolwiek nie we wszystkim się zgodzę

  OdpowiedzUsuń
 3. @Kamil Zięba

  Dzięki za link.
  Co do abonamentu - musiałbyś mi podać konkretną ofertę. Ja korzystam z Play: 29 gr minuta, 9 gr SMS.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne rady. Ja mogę zrezygnować z telefonu stacjonarnego oraz przerzucić się na darmowy internet. Daje to 140 zł oszczędności miesięcznie. Jakby to jeszcze wrzucić na jakieś fundusze, które dały by chociaż 7% w skali roku to do emerytury nazbiera się pokaźna suma www.najfundusze.pl/raport/advanced/0/700/14000/480#content. Prawie na mieszkanie by było :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @majkel
  Dzięki. Wszakże poważnie zastanów się nad tymi funduszami inwestycyjnymi.

  OdpowiedzUsuń
 6. No i się niestety nie zgodzę z autorem w kilku punktach:
  1) abonament za komórkę - jakże często pieniądze na pre-paid się kończą w najmniej odpowiednim momencie... Przy abonamencie problemu nie ma, a obecne abonamenty są bardzo niskie. Ja wykorzystuję powyżej 85% kwoty w abonamencie (mam rozliczane kwoty na poszczególne usługi) co uważam za wystarczające do utrzymywania niskiego abonamentu
  2) abo za internet - płacę, mam 25MBit/s i współdzielony na wszystkie kompy w domu. A wykorzystywany maksymalnie jest często. Mobilny niestety nie spełnia wymagać (choć też posiadamy na zajęcia na uczelni i wakacje)
  3) zwierzęta - koszt kosztem, ale przy drugim zwierzaku nie ma wielkiej różnicy jak przy pierwszym. Poza tym to członkowie rodziny...
  4) karty kredytowe - to może być narzędzie zarabiania. Przykład: okres rozliczeniowy 15-tego każdego miesiąca. Okres bezodsetkowy to 50 dni. Od 17stego zaczynam płacić głównie kartą, a gotówka leży na koncie oszczędnościowym albo krótkiej lokacie. Dzień przed rozliczeniem następnego miesiąca spłacam kartę (bez odsetek), a procent z konta lub lokaty to mój zarobek. Za kartę nie mam opłaty stałej, więc jestem na plus.
  5) pozbycie się auta. Drugiego nie - bo co zrobić jak pierwsze jest w warsztacie? Poza tym z połówką często musimy jechać w dwa różne miejsca jednocześnie. Rezygnacja z auta też odpada - do pracy komunikacją miejską jadę od 1,5 do 2,5h. Autem od 30 do 60 minut. Czyli w skali miesiąca różnica wynosi prawie 24h! dzień zysku.

  OdpowiedzUsuń
 7. @vp9
  1) To doładowujesz i za 5 minut masz nowe środki. To nawet lepsze - jak kończą się darmowe minuty, musisz słono płacić.
  2,3,4) Zgadzam się, nie zaprzeczam temu.
  5) A może od razu 2 komputery (jeden się może zepsuć), 2 domy (jeden się może zawalić) czy 2 żony (jedna może się rozwieść)? ;)

  To są tylko propozycje, każdy powinien rozważyć pod kątem własnych potrzeb i możliwości.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll