Studia dzienne czy zaoczne?

Nad tym pytaniem zastanawia się niejeden kandydat na studia. Przez 3 lata studiowałem dziennie, kolejne 2 lata postanowiłem studiować zaocznie. Znam więc oba tryby studiów od podszewki i postaram się w sposób obiektywny zaprezentować najważniejsze aspekty każdego z rozwiązań oraz na koniec przedstawię osobistą refleksję.

Odpłatność za studia
Studia dzienne są darmowe, a studia zaoczne są płatne - tak to wygląda w teorii. Tak to też mniej więcej wygląda w przypadku osób studiujących w miejscu zamieszkania, choć trzeba liczyć się z minimalnymi kosztami (ksero, opłata rekrutacyjna itd.). W przypadku osób wyjeżdżających na studia dzienne do obcego miasta koszty studiowania rosną gwałtownie. Jeśli nie mieszka się w akademiku, na utrzymanie trzeba przeznaczyć ponad 1000 zł. Czesne za studia zaoczne to koszt 1500-3000 zł za semestr plus opłaty za noclegi 2 razy w miesiącu (4 noce - koszt 200 zł miesięcznie).

Życie studenckie
Nie ma porównania - tylko na studiach dziennych możemy doświadczyć życia studenckiego, najlepiej mieszkając w akademiku. Z oczywistych względów (zjazdy 2 razy w miesiącu, brak czasu w tygodniu) studenci zaoczni nie integrują się bardzo ze sobą.

Czas
Jeśli spodziewasz się braku czasu na studiach, możesz się rozczarować. W zdecydowanej większości przypadków (poza medycyną i kierunkami ścisłymi) studia dzienne to najbardziej leniwy okres w życiu, kiedy poza sesją można w ogóle nie zaglądać do podręczników. Z drugiej strony czasu jest dużo, lecz nie wystarczająco na jakąś konkretną pracę. Skazani więc jesteśmy na praktyki, staże, pracę dorobkową, a w pełnym wymiarze dopiero po studiach. Z tego powodu studiuję obecnie na studiach zaocznych.

Kariera
Kwestia dość problematyczna i zależy od kierunku studiów. Moim zdaniem, studia zaoczne są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą wcześniej wystartować w dorosłe życie. Dla niektórych pracodawców dyspozycyjny student jest jak marzenie ze względu na niższe koszty zatrudnienia w przypadku umowy zlecenia. Jednak w swoim zawodzie możemy także znaleźć pracę na etat, co graniczy z niemożliwością w przypadku studiów dziennych. Doświadczenie jest kluczem - sami zastanówmy się, czy po studiach lepiej mieć w CV kilka praktyk, czy świadectwo pracy (dokument wydawany po zakończeniu pracy na etat). Oczywiście, że to drugie.

Poziom nauczania
Na studiach zaocznych program nauczania jest skrócony w stosunku do studiów dziennych tak gdzieś o około 1/3 materiału. Studia zaoczne są również mniej oblegane, a więc poziom wiedzy uczestników jest przeciętnie niższy. Z tych powodów naturalnym jest fakt niższego poziomu nauczania na studiach zaocznych. Poza tym płacą oni za studia i są bardziej łakomym kąskiem dla uczelni od studentów dziennych, co skutkuje mniejszą liczbą niezaliczeń studiów.

Osobista refleksja
Studia dzienne były najpiękniejszym okresem mojego życia. Życie studenckie, dużo czasu - prawie że beztroskie życie. Jednak po jakimś czasie to wszystko zaczyna po prostu nudzić. Poza tym trzeba myśleć o dorosłości, nie zawsze da się wyżyć na garnuszku rodziców. Zdecydowałem się więc wystartować w życie o 2 lata wcześniej i zacząć studia magisterskie w trybie zaocznym przy jednoczesnym poszukiwaniu wymarzonej pracy. Od stycznia zaczynam.