4 zasady tradera

Things that One Should Keep in Mind Before Investing
Mijają już 3 tygodnie odkąd pracuję jako trader. Jest ciężko, ale nie żałuję - przez ten czas wchłonąłem mnóstwo nowej wiedzy, a także nabyłem cenne doświadczenie w inwestowaniu na rynkach instrumentów pochodnych. Poniżej kilka podstawowych zasad związanych z tradingiem.

Nie bądź uparty
Rynek zawsze ma rację. Trzeba się z tym pogodzić i płynąć z rynkiem zamiast uparcie obstawiać przy swoim, inaczej możemy narazić się na gigantyczną stratę. Wykres danego instrumentu jest obrazem tego, co inwestorzy wiedzą i czego nie wiedzą. Chociażby z tego powodu nie warto obstawiać przy twardych fundamentach. Elastyczność to podstawa, a umiejętność przyznania się do błędu to klucz do sukcesu.

Nie daj się "zapakować"
Po stracie 50% kapitału trzeba zyskać 100%, aby wyjść na zero. W pracy tradera liczy się nie tylko dobry refleks, ale też skuteczność zabezpieczania pozycji. I chodzi tu nie tylko o zlecenie stop loss, lecz przede wszystkim o ciągłe analizowanie najlepszych możliwych wyjść z pozycji. Przykładowo mamy 1 lot na wzrost instrumentu. W przypadku gwałtownych spadków być może zamiast stop lossa lepiej sprzedać 2 kontrakty, aby iść z rynkiem?

Dyscyplina to podstawa
Dyscyplina rozumiana jako dbanie o najdrobniejsze szczegóły, ciągłe doskonalenie się i trzymanie się swojego stylu inwestowania, jeśli w dłuższym terminie przynosi on zysk. Każda drobna pomyłka, przegapienie odpowiedniego momentu może nas sporo kosztować. Najprościej kierować się popularną zasadą: tnij straty, a zyskom pozwól rosnąć.

Bądź zmotywowany
Warto mieć cel w życiu, na który chcemy przeznaczyć zyski z inwestowania. Może to być np. nieruchomość, wyjazd za granicę, rentierstwo... Cel musi być być ambitny, acz realny. Poza tym jeśli nudzisz się inwestowaniem, nie rób tego. Trzeba być pasjonatem, aby odnieść w czymś sukces - to samo dotyczy tradingu.

To tyle, jeśli chodzi o najważniejsze według mnie zasady. Na początek wystarczą cztery, zgodnie z powiedzeniem proste jest piękne. Istnieje również szereg mniejszych reguł, ale są one oczywiste, mniej istotne lub pokrywają się z powyższymi. Jeszcze gwoli wyjaśnienia - w pracy stosuję przede wszystkim price action przy wsparciu analizy technicznej, stąd zasady są takie, a nie inne.

A Wy jakimi kierujecie się zasadami inwestowania?