Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie grudnia 2011

Grudzień to miesiąc związany przede wszystkim z przygotowaniami do przeprowadzki do Warszawy. Powstało kilka wpisów z tym związanych. Właściwie prawie wszystkie obietnice z poprzedniego podsumowania zostały dotrzymane. Prawie, bo nie napisałem nic o celach na 2011 rok i planie do wolności finansowej - wszystko z powodu oczekiwania na dalszy rozwój wydarzeń, aby później postów więcej nie modyfikować.

Następne kilka dni są bardzo istotne w moim życiu - zaczynam pracę, o czym także napiszę już w styczniu. Dodatkowo powstanie więcej wpisów o tematyce czysto inwestycyjnej.

Portfel aktywów na 1 stycznia 2012:

Portfel posegregowany jest według kryterium płynności - od najbardziej do najmniej płynnych aktywów.

Pojawiła się pozycja waluty, których część miałem okazję nabyć od członka rodziny okazyjnie po 4 zł za 1 euro (obecny kurs to 4,46). Poczekam na jeszcze lepszą okazję na wymianę na PLN, bo dalej jestem pesymistą co do kryzysu zadłużenia.

Pozycja ROR jest związana z otwarciem wspólnego Dobrego Konta w Banku Millenium, o czym pisałem tutaj.

Przerzuciłem większość aktywów z rachunku oszczędnościowego (5% netto) na lokaty w BGŻOptima (6,55% netto po optymalizacji), które w przypadku zerwania zwracają wszystkie naliczone do tej pory odsetki, a więc są to de facto konta oszczędnościowe. Nie jestem fanem długoterminowych depozytów ze względu na styl inwestowania - inwestuję, kiedy pojawi się okazja. Przez większość roku jestem poza rynkiem.

Pozycja należności to w chwili obecnej tylko kaucja za wynajęcie pokoju.

2012 rok zapowiada się ekscytująco.

Komentarze

  1. Z całą pewnością :) Dla Ciebie to wręcz nowe życie. Wiele możliwości i wyzwań, teraz ciekawe będzie to jak z nimi sobie poradzisz :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszakże 2012 rok zaczął się niezbyt imponujący, bo mam słaby zasięg internetu w pokoju, a strony ładują się minutę. A bez internetu nie ma życia ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n