Przejdź do głównej zawartości

Rodzaje wykresów giełdowych - który najlepszy?

Rozważmy 3 najpopularniejsze rodzaje wykresów giełdowych, czyli wykres liniowy, wykres barowy i wykres świecowy. Który z nich jest najlepszy? Moim zdaniem, odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, a najwłaściwszym określeniem jest zwrot: to zależy. Poniższe przemyślenia powstały przy licznych obserwacjach wykresów w pracy oraz zdroworozsądkowym podejściu.

Wykres liniowy
Zbudowanych jest z ostatnich cen danych przedziału czasowego. Jeśli zakres jest ustawiony na 1 dzień, wykres opiera się na cenach zamknięcia lub ostatniej cenie instrumentu danego dnia, jeśli zakres wynosi 10 minut, to liczy się ostatnia cena tych 10 minut.

Jak widać, wykres liniowy jest bardzo uproszczoną formą prezentowania notowań, co jest wadą. Nie wiemy właściwie nic - nie znamy wahań w danym czasie ani kluczowych oporów danego dnia. Raczej odradzam.

Wykres barowy
Nie tylko cena zamknięcia, ale też otwarcie, maksimum i minimum w danym zakresie czasowym. Wykresy barowe bardzo sobie chwalę. Według mnie są one najbardziej praktyczne ze wszystkich rodzajów wykresów przy minutowych czy godzinowych interwałach czasowych.

Nie zamydlają tak obrazu jak świeczki, które często są bardzo subiektywne (np. jeśli przesunąć minutową świeczkę o kilka sekund, wykres będzie wyglądał trochę inaczej).

Wykres świecowy
Mój ulubiony rodzaj wykresów giełdowych, ale tylko w przypadku interwałów dziennych, tygodniowych czy miesięcznych. Świeczka pokazuje cenę otwarcia, zamknięcia, maksimum, minimum, a także kolorem informuje czy w danym czasie nastąpił wzrost lub spadek kursu.

Według mnie, aby świeczki nie psuły obrazu, muszą mieć między sobą przerwę w sensie przerwy nocnej czy weekendowej na giełdach. Wtedy ceny otwarcia i zamknięcia, które nadają grubość świeczkom, nie są wyssane z palcami i są branymi pod uwagę poziomami.

Puenta
Osobiście stosuję wykresy barowe dla interwałów tickowych, minutowych, i godzinowych, natomiast wykresy świeczkowe dla interwałów dziennych, tygodniowych, miesięcznych. Ma to bowiem swoje logiczne uzasadnienie.

Komentarze

 1. Przy omawianiu wykresów nie zapomnijmy jeszcze o skali:)
  Dla krótkich interwałów wykresy liniowe, dla długich okresów czasu z dużymi zmianami cen wykresy logarytmiczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Marek
  Tak, to też ma swoje logiczne uzasadnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A co z wykresami XO? Też by wypadało wspomnieć przy rozważaniu o interwałach, a raczej o 'terminowości' decyzji.
  Fajny wpis, jak zawsze :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Dość ciekawy pogląd ale brak kilku inf.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Marcin M

  Wykresy XO mało kto używa ze względu na brak informacji o cenach otwarcia i zamknięcia. A w analizie technicznej im większa popularność, tym większa skuteczność.

  PS: Dzięki :)

  @Katalog stron
  Nie jest poradnik, bardziej moja opinia co do najpopularniejszych rodzajów wykresów.

  OdpowiedzUsuń
 6. każdy wykres wnosi coś innego do sposobu inwestowania i interpretowania wykresów , jednak najwięcej informacji dają wykresy świecowe i chyba one są najczęściej używane przez inwestorów

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n