Ranking kont maklerskich 2012

Od ostatniego zestawienia najtańszych rachunków maklerskich minęło trochę czasu, ale z góry już można nadmienić, że właściwie niewiele zmieniło się w ofertach biur maklerskich dla klientów indywidualnych. Z tego powodu ranking będzie publikowany corocznie, a nie co kwartał - jak dotychczas to miało miejsce. Jeśli coś się zmieni - zaktualizuję ten wpis oraz ewentualnie napiszę nową notkę poświęconą tejże zmianie.

Niniejszy ranking przeszedł dość znaczną metamorfozę. Pozycji w zestawieniu jest 5, a nie 10 jak ostatnio. Wynika to po prostu z tego, że te 5 rachunków jest bardzo dobrych, natomiast reszta konkurencji jest przeciętna lub kiepska i nie warto tracić na nich miejsca na blogu.

W zamian za ilość postawiłem na jakość, tzn. dodałem kilka nowych kryteriów. Pierwszą nowinką jest dodanie kolumny z prowizją za obligacje, gdyż ta forma inwestowania staje się coraz bardziej popularna wraz z rozwojem rynku Catalyst.

Ranking opiera się na tabelach prowizji i opłat biur maklerskich.

DMakcjeakcje DTobligacjemin.roczniewypłata
XTB0,25%0,19%0,15%3 zł0 zł0 zł
AmerBrokers0,35%0,20%0,18%2 zł0 zł3 zł
Alior0,38%0,20%0,19%3 zł0 zł0 zł
BOŚ0,38%0,15%0,19%5 zł0 zł1 zł*
eMakler0,39%0,19%0,25%3 zł0 zł0 zł

*0 zł dla wypłat > 500 zł lub posiadaczy konta osobistego w BOŚ

Jednak biura maklerskie oferują znacznie szerszy wachlarz produktów, w związku z czym prezentuję także cenniki kontraktów terminowych na akcje, obligacje Skarbu Państwa, indeksy oraz waluty:

DMakcjeobligacje SPindeksywalutyDT*
XTB2 zł2 zł7,50 zł2 zł5,50 zł
AmerBrokers2,90 zł9 zł9 zł9 zł7 zł
Alior3 zł9 zł9 zł1 zł6 zł
BOŚ3 zł9,90 zł9,90 zł1,99 zł6 zł
eMakler9 zł9 zł9 zł9 zł9 zł

*dotyczy wszystkich kontraktów, obowiązuje w przypadku prowizji wyższych niż wartość DT

Po raz kolejny bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się XTB. W myśl zasady minimalizacji kosztów transakcyjnych jest to obecnie najlepsze, bo najtańsze konto maklerskie na rynku. Pozostałe rachunki są bardzo dobre, acz nie rewelacyjne.

[Zainteresowanych jeszcze niższymi prowizjami zapraszam do zapoznania się ze zniżkami domów maklerskich dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Niektóre zniżki są naprawdę atrakcyjne, a członkostwo kosztuje 90 zł (a dla osób poniżej 26 roku życia - 60 zł) rocznie. Warto więc rozważyć przy dokonywaniu wielu transakcji na rynku czy nie opłaca się płacić abonamentu na rzecz niższych kosztów transakcyjnych]

Ja osobiście posiadam konto maklerskie w XTB i oczywiście chwalę go sobie za taniochę. Jeśli natomiast chodzi o funkcjonalność platformy Sidoma - jest ona generalnie w porządku, choć potrafi zdenerwować. Czasami są problemy z Javą i platforma nie chce się uruchomić.

Prośba do czytelników: jeśli posiadacie konto w innym biurze maklerskim, proszę o komentarz z opisem funkcjonalności. Będą to z pewnością przydatne informacje dla innych czytelników chcących znaleźć idealny dla siebie rachunek maklerski. Proszę też o komentarz, jeśli znacie lepsze oferty od powyższych. Przeczesałem cały rynek kont maklerskich, ale nikt nie jest nieomylny.