Ranking kont maklerskich 2012

Od ostatniego zestawienia najtańszych rachunków maklerskich minęło trochę czasu, ale z góry już można nadmienić, że właściwie niewiele zmieniło się w ofertach biur maklerskich dla klientów indywidualnych. Z tego powodu ranking będzie publikowany corocznie, a nie co kwartał - jak dotychczas to miało miejsce. Jeśli coś się zmieni - zaktualizuję ten wpis oraz ewentualnie napiszę nową notkę poświęconą tejże zmianie.

Niniejszy ranking przeszedł dość znaczną metamorfozę. Pozycji w zestawieniu jest 5, a nie 10 jak ostatnio. Wynika to po prostu z tego, że te 5 rachunków jest bardzo dobrych, natomiast reszta konkurencji jest przeciętna lub kiepska i nie warto tracić na nich miejsca na blogu.

W zamian za ilość postawiłem na jakość, tzn. dodałem kilka nowych kryteriów. Pierwszą nowinką jest dodanie kolumny z prowizją za obligacje, gdyż ta forma inwestowania staje się coraz bardziej popularna wraz z rozwojem rynku Catalyst.

Ranking opiera się na tabelach prowizji i opłat biur maklerskich.

DMakcjeakcje DTobligacjemin.roczniewypłata
XTB0,25%0,19%0,15%3 zł0 zł0 zł
AmerBrokers0,35%0,20%0,18%2 zł0 zł3 zł
Alior0,38%0,20%0,19%3 zł0 zł0 zł
BOŚ0,38%0,15%0,19%5 zł0 zł1 zł*
eMakler0,39%0,19%0,25%3 zł0 zł0 zł

*0 zł dla wypłat > 500 zł lub posiadaczy konta osobistego w BOŚ

Jednak biura maklerskie oferują znacznie szerszy wachlarz produktów, w związku z czym prezentuję także cenniki kontraktów terminowych na akcje, obligacje Skarbu Państwa, indeksy oraz waluty:

DMakcjeobligacje SPindeksywalutyDT*
XTB2 zł2 zł7,50 zł2 zł5,50 zł
AmerBrokers2,90 zł9 zł9 zł9 zł7 zł
Alior3 zł9 zł9 zł1 zł6 zł
BOŚ3 zł9,90 zł9,90 zł1,99 zł6 zł
eMakler9 zł9 zł9 zł9 zł9 zł

*dotyczy wszystkich kontraktów, obowiązuje w przypadku prowizji wyższych niż wartość DT

Po raz kolejny bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się XTB. W myśl zasady minimalizacji kosztów transakcyjnych jest to obecnie najlepsze, bo najtańsze konto maklerskie na rynku. Pozostałe rachunki są bardzo dobre, acz nie rewelacyjne.

[Zainteresowanych jeszcze niższymi prowizjami zapraszam do zapoznania się ze zniżkami domów maklerskich dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Niektóre zniżki są naprawdę atrakcyjne, a członkostwo kosztuje 90 zł (a dla osób poniżej 26 roku życia - 60 zł) rocznie. Warto więc rozważyć przy dokonywaniu wielu transakcji na rynku czy nie opłaca się płacić abonamentu na rzecz niższych kosztów transakcyjnych]

Ja osobiście posiadam konto maklerskie w XTB i oczywiście chwalę go sobie za taniochę. Jeśli natomiast chodzi o funkcjonalność platformy Sidoma - jest ona generalnie w porządku, choć potrafi zdenerwować. Czasami są problemy z Javą i platforma nie chce się uruchomić.

Prośba do czytelników: jeśli posiadacie konto w innym biurze maklerskim, proszę o komentarz z opisem funkcjonalności. Będą to z pewnością przydatne informacje dla innych czytelników chcących znaleźć idealny dla siebie rachunek maklerski. Proszę też o komentarz, jeśli znacie lepsze oferty od powyższych. Przeczesałem cały rynek kont maklerskich, ale nikt nie jest nieomylny.

Komentarze

 1. 1. cennik wyjsciowy za prowizje na kontraktach to sa ceny jakich zaden sredniorozgarniety gracz nie placi...

  ... zatem ten ranking jest " psu na bude"

  2. zestawienie nalezaloby zrobic przy zalozonym obrocie w wysokosci X sztuk miesiecznie i wyliczyc efektywny koszt prowizji uwzgledniajac:

  + latwo dostepne mozliwosci obnizenia prowizja jak czlonkowstwo w SII
  + stosowane przez BM obnizki prowizji przy realizowanych poziomach obrotu

  PS.

  ja w BOS place 5 pln i jak sie to ma do 9.90 z zestawienia ?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Robert

  Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie "średniorozgarnięty" - ranking nie jest przeznaczony dla milionerów, stąd "cennik wyjściowy".

  Mógłbym zrobić ranking przy założeniu obrotu, ale po co? I tak cenniki są dosyć skomplikowane, a większość biur maklerskich nie dąży do ich upraszczania. Zresztą niewiele osób robi obrót w wysokości kilkuset tysięcy PLN miesięcznie. Co do SII - także opcja dla osób robiących większy obrót, o czym zresztą pisałem.

  Jeśli chcesz, napisz swój ranking uwzględniający wszystkie Twoje "zarzuty", a opublikuję go na blogu pod Twoim nazwiskiem/nickiem. Jestem tylko ciekaw, ile osób się w nim połapie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też jestem zdania, że blogi finansowe nie są dla milionerów, a dla kogoś kto operuje 10-20 tys zł to zestawienie w pełni wystarczy. Swoją drogą dobra robota - o ile bierzemy pod uwagę jedynie konto maklerskie. Można inaczej na to spojrzeć i brać pary konto maklerskie - loakty, aby uniknąć przelewów. Oraz wygodne konta choćby drogie w końcu to i tak idzie w koszta i wystarczy nieco zarobić by nic nie płacić. Innymi słowy bardzo ciężko jest na podstawie rankingów dobrać konto maklerskie :) Każdy ma inne wymagania.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Sebastian Cezary
  Dzięki za komentarz. Choć moim zdaniem o wiele łatwiej obecnie dobrać konto maklerskie niż na przykład konto osobiste, bo w przypadku kont maklerskich przewaga lidera jest znacząca.

  OdpowiedzUsuń
 5. To rozjaśni mocno sprawę wyboru konta, czyli kluczowe znaczenie dla coś mniej zarabiających czyli minimalna inwestycja: w Alior Bank - prowizja: 0,38%-prowizja minimalna: 3 zł - minimalna inwestycja: 792,11 zł
  w
  Bank Ochrony Środowiska - prowizja: 0,39% - prowizja minimalna: 5 zł - minimalna inwestycja: 1 284,62 zł
  w
  eMakler (mBank) - prowizja: 0,39%- prowizja minimalna: 3 zł - minimalna inwestycja: 771,79 zł
  w
  X-Trade Brokers - prowizja: 0,25% - prowizja minimalna: 3 zł - minimalna inwestycja: 1 204,00 zł
  Co powiecie na to? Jak myślicie czy jest to ważne? i od jakich kwot? Sam się zastanawiam co byście polecili? Jakie macie wrażenia odpowiadają wam wasze rachunki maklerskie czy jednak zastanawiacie się nad zmianą?

  OdpowiedzUsuń
 6. @Pasjonat
  Jak to policzyłeś? Mi wychodzą inne wyniki: Alior - 789,47 zł, BOŚ - 1315,79 zł (prowizja 0,38%, a nie 0,39% jak napisałeś), eMakler - 769,23 zł, XTB - 1200 zł, AmerBrokers - 571,43 zł.

  Ale to i tak są błędne obliczenia dla mikroinwestycji. Powinieneś przyjąć jakąś średnią rynkową prowizję (np. 0,39%) i liczyć, dzieląc minimalną prowizję przez tę wartość. Zwycięzcą będzie wtedy AmerBrokers (2:0,0039=512,82 zł). Generalnie im niższa minimalna prowizja, tym lepiej dla mikroinwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 7. A tak z ciekawości jak wygląda likwidacja konta maklerskiego i jakie są jej koszty, bądź jakie trzeba wykonać operacje???

  OdpowiedzUsuń
 8. @Anonimowy
  Tak jak zamykasz konto bankowe - wysyłasz list z rezygnacją lub idziesz do placówki biura maklerskiego (jeśli taka jest w Twoim mieście)

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiedzcie mi gdzie w XTB są tzw. haczyki, dodatkowe prowizje. Z tego co gdzieś czytałam to żeby zacząć grę trzeba mieć 2 tys. zł na koncie

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy w poscie jest prowizja za zlecenie czy za transakcje?

  OdpowiedzUsuń
 11. @Anonimowy
  "Wpłata początkowa dla rynku OTC to minimum 2000 zł, natomiast dla rachunków giełdowych GPW nie ma dolnego limitu wpłat"

  @Anonimowy
  Oczywiście, że za transakcję.

  OdpowiedzUsuń
 12. To nie jest takie oczywiste, ale dziekuje za odpowiedz. Tak naprawde dla mnie licza sie bardziej limity za zlecenie... Szczegolnie jesli dany walor nie jest plynny

  OdpowiedzUsuń
 13. Tu znowu ja anonimowy, szczesliwie BOS ma jednak prowizje od zlecen, wlasnie tam zaloze rachunek :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kapitan za sterem09 marca, 2012 19:25

  prowizje od tego i tamtego ... wytłumaczy to ktos prosto, łopatologicznie tak mniej wiecej koszt takiego rachunku i jego prowadzenia i zainwestowania kwoty w kupno akcji np. 800 zł - w Aliorze, XTB i BOS

  OdpowiedzUsuń
 15. @Kapitan za sterem
  Prowizje są od transakcji, czyli od zrealizowanego zlecenia. Jeśli wkładasz zlecenie, które nie zostanie zrealizowane, nic nie płacisz. To są rzeczy oczywiste, ale rozumiem, że są tu osoby, które nigdy nie inwestowały w akcje.

  Koszty rachunków masz w tabelach we wpisie. Przykładowo: kupując akcje X za 800 zł prowizja w XTB powinna wynieść 0,0025*800=2 zł. Jednak minimalna prowizja to 3 zł, a więc płacimy 3 zł. Proste

  OdpowiedzUsuń
 16. Poszukuję dobrego konta maklerskiego, które miało by mi służyć do grania na zagranicznych rynkach. Pewnie głównie S&P 500. Czy ktoś zna może jakiś ranking sporządzony pod takim kątem?

  OdpowiedzUsuń
 17. witam
  mam zamiar założyc konto. nigdy nie inwestowałem.
  Jakie konto polecililibyście biorąc pod uwagę funkcjonalność?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll