Inwestowanie i oszczędzanie bez podatku

Właśnie skończyła się era lokat jednodniowych, dzięki którym można było uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych. Z głębokim żalem patrzę jak od paru dni moje oszczędności zżera podatek w wysokości 19%. Przez to 6,48% netto w BGŻ Optima przekształciło się w 6,48% brutto, a więc 5,25% netto. Mało, strasznie mało, tylko niecały 1% powyżej wskaźnika inflacji. Odechciewa się człowiekowi oszczędzać i chyba o to chodziło decydentom - zwiększyć konsumpcję w społeczeństwie. Na krótką metę wyjdzie to gospodarce na dobre.

Czy da się jeszcze w dzisiejszych czasach uniknąć płacenia podatków od inwestowania czy oszczędzania? No cóż, zostało jeszcze kilka sposobów.

Polisolokaty
O polisach lokacyjnych pisałem na samym początku istnienia bloga. Polisa lokacyjna działa na podobnej zasadzie jak lokata z tą różnicą, że zamiast umowy lokaty, wypełniany jest wniosek o ubezpieczenie. Jako że podatek Belki nie dotyczy sfery ubezpieczeniowej, zyski z takiej polisolokaty nie są opodatkowane. Firma ubezpieczeniowa wypłaca kwotę lokaty wraz z odsetkami po upływie ustalonego terminu. Wady takiego rozwiązania to mała ilość ofert na rynku oraz mniej korzystny system gwarancji (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), który w przypadku upadłości ubezpieczyciela zapewnia zwrot w wysokości 50% środków do wysokości 30 tys. euro. W przypadku lokaty bankowej (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) w razie upadłości banku zwraca się 100% środków do wysokości 100 tys. euro. Obecnie na rynku najatrakcyjniejsza jest bodajże Polisa lokacyjna NORD fortjene z oprocentowaniem 5,27% netto (tak jak 6,51% brutto).

IKE
Indywidualne Konto Emerytalne, czyli tzw. III filar pozwala nam na oszczędzania na emeryturę bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych, jeśli wypłacimy środki po ukończeniu 60. roku życia. W ramach IKE możemy zakładać lokaty, kupować jednostki funduszy inwestycyjnych, nabywać akcje itp.

ETF
Fundusze ETF mają za zadanie odzwierciedlać zachowanie wybranego indeksu rynkowego. W Polsce obecnie dostępne są 3 instrumenty: Lyxor ETF WIG20, Lyxor ETF S&P 500 oraz Lyxor ETF DAX. Jednostki tych funduszy można nabyć na giełdzie w wolnym obrocie za pomocą rachunku maklerskiego. Jeśli chodzi o opodatkowanie, dochody ze zmian wartości jednostek ETF są opodatkowane analogicznie jak zyski z akcji. Natomiast dywidendy wypłacane z ETF są zwolnione zgodnie z umową bilateralną między Polską a Luksemburgiem (tam są zarejestrowane wspomniane fundusze).

Złoto
Dziwnym trafem, złoto (w postaci fizycznej) w Polsce jest niezwykle uprzywilejowane podatkowo. Nie jest obciążone VAT-em, w przeciwieństwie do srebra czy platyny. Przy towarach nie ma też mowy o podatku od zysków kapitałowych. Można narazić się na podatek tylko jeśli od momentu końca miesiąca, w którym nabyliśmy towar, do momentu sprzedaży nie minęło pół roku. Dotyczy osób fizycznych.

Nieruchomości
Inwestując w nieruchomości, można narazić się na podatek dochodowy, który musimy odprowadzić od różnicy między ceną sprzedaży a ceną zakupu mieszkania. Jednak łatwo taki podatek legalnie ominąć, wystarczy sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyliśmy nieruchomość.

...
Jakieś kolejne pomysły na uniknięcie podatku?

Komentarze

 1. Miejmy nadzieje, że banki będą dawać po prostu bonusy za otwarcie kont, lokat itp i wtedy nie będziemy płacić od tego podatku. Coś w stylu bonusów, które dostaje się za otwarcie konta na Gruperze lub Grouponie.

  A co do aktualnych form oszczędzania bez podatku to gdzieś o tym czytałem już dzisiaj lub wczoraj i Ty jeszcze chyba powiększyłeś tą listę, więc mi już nic nie przychodzi do głowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Osoby, które szukają zysku bez podatku poza rynkiem finansowym powinny zainteresować się zakupem przedmiotów kolekcjonerskich lub drogocennych trunków (np. w wina lub whisky). Zyski osiągane przy sprzedaży tego typu obiektów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, są zwolnione z podatku dochodowego. Jest jednak warunek: sprzedaż nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od zakupu. Oszczędności mogą byś spore. W przypadku wina, przeciętna stopa zwrotu z inwestycji trwających dłużej niż dwa lata to 123 procent. Gdyby zysk był opodatkowany średni wynik wyniósłby "jedynie" 99 procent."

  źródło: gazetaprawna.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Z takim poziomem inflacji to należałoby jeszcze wpisać skarpetkę bo na to samo wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @xamriks
  I chyba tylko to im pozostanie, bo po obniżeniu opłat interchange raczej nie będą kusić wysokimi zwrotami za zakupy kartą: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Oplaty-kartowe-w-dol-sprzedawcy-obniza-ceny-2512350.html

  @Łukasz Witosz
  Mógłbyś podać dokładny link, z chęcią poczytam?

  @Studencki Portfel
  Skarpetka jest opodatkowana VAT-em. Poza tym kupując skarpetkę np. na Allegro i sprzedając ją w ciągu 6 miesięcy z zyskiem, musisz odprowadzić podatek dochodowy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż ustawodawca doprowadzi do sytuacji gdy na lokatach nikt nie zyska, więc posiadacze oszczędności będą ryzykować, napychać kieszenie tym o większym szczęściu, a przy okazji ponownie płacić podatek...

  Pchanie się w kolekcjonerstwo bez zacięcia wewnętrznego i wiedzy to też niemałe ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie to lokaty odpadają - zysk za mały. Złoto - wg mnie to bańka i niedługo pęknie. Nieruchomości - powinny jeszcze tanieć, a po euro jak spadną zamówienia w branży budowlanej to za 2 lata może być promocja na cenach nowych mieszkań. IKE ma limit nieco ponad 10k a polisolokaty to zysk właściwie jedynie dla ich sprzedawców. Są więc według mnie w sumie trzy rozwiązania - albo akcje (nie wiadomo co będzie), albo konsumpcja (teraz przyjemniej ale nie wiadomo co w przyszłości) lub zakładanie własnego biznesu - czas jest tak dobry jak każdy inny, mimo kryzysu w mediach (i tylko w mediach!!!) warto próbować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam następujące pytanie: jak osiągnągać zysk albo przynajmniej obronić kapitał w przypadku katastrofy finansów naszego ukochanego kraju?

  OdpowiedzUsuń
 8. @Eugeniusz Wasilewicz - oto link: http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/607053,czy_sa_jeszcze_sposoby_na_ominiecie_podatku_belki.html

  OdpowiedzUsuń
 9. @Sebastian Cezary
  Zgadzam się, część osób może poszukiwać wyższej stopy zwrotu przy wyższym ryzyku. Choć z drugiej strony uprzywilejowanie lokat jednodniowych było bezpodstawne i psuły rynek. Szkoda że nie obniżono stawki podatkowej skoro już poszerzył się zakres podatku i będą z tego wyższe wpływy do budżetu państwa.

  @May
  Proponuję inwestować w siebie :)

  @Anonimowy
  Nie martw się, jeśli Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu zabraknie kasy, NBP ją dodrukuje ;) A tak poza tym zawsze możesz inwestować w aktywa trwałe, czyli nieruchomości, surowce itp.

  @Łukasz Witosz
  Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nasze państwo odbiera nam ciężko zaoszczędzone pieniądze smutne :( co nie jest jeszcze opodatkowane ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi się wydaje, że najlepsza inwestycja to antyki.
  Okazjonalnie można kupić za bezcen, a sprzedać z 1000% przebiciem. Boję się myśleć o długoterminowym inwestowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Złoto, złoto, złoto - wszędzie słychać "inwestujmy w złoto". Zastanawiam się tylko czy za parę lat i do złota się państwo nie dobierze, wszystko jest możliwe.

  Na antykach trzeba się znać. Bagaleta, wykształcenie humanistyczne w tym wypadku mogłoby się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Artykuły o tym w co inwestować mają bardzo krótką datę ważności.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Alior Sync - opinia

Blogroll