Inwestowanie i oszczędzanie bez podatku

Właśnie skończyła się era lokat jednodniowych, dzięki którym można było uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych. Z głębokim żalem patrzę jak od paru dni moje oszczędności zżera podatek w wysokości 19%. Przez to 6,48% netto w BGŻ Optima przekształciło się w 6,48% brutto, a więc 5,25% netto. Mało, strasznie mało, tylko niecały 1% powyżej wskaźnika inflacji. Odechciewa się człowiekowi oszczędzać i chyba o to chodziło decydentom - zwiększyć konsumpcję w społeczeństwie. Na krótką metę wyjdzie to gospodarce na dobre.

Czy da się jeszcze w dzisiejszych czasach uniknąć płacenia podatków od inwestowania czy oszczędzania? No cóż, zostało jeszcze kilka sposobów.

Polisolokaty
O polisach lokacyjnych pisałem na samym początku istnienia bloga. Polisa lokacyjna działa na podobnej zasadzie jak lokata z tą różnicą, że zamiast umowy lokaty, wypełniany jest wniosek o ubezpieczenie. Jako że podatek Belki nie dotyczy sfery ubezpieczeniowej, zyski z takiej polisolokaty nie są opodatkowane. Firma ubezpieczeniowa wypłaca kwotę lokaty wraz z odsetkami po upływie ustalonego terminu. Wady takiego rozwiązania to mała ilość ofert na rynku oraz mniej korzystny system gwarancji (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), który w przypadku upadłości ubezpieczyciela zapewnia zwrot w wysokości 50% środków do wysokości 30 tys. euro. W przypadku lokaty bankowej (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) w razie upadłości banku zwraca się 100% środków do wysokości 100 tys. euro. Obecnie na rynku najatrakcyjniejsza jest bodajże Polisa lokacyjna NORD fortjene z oprocentowaniem 5,27% netto (tak jak 6,51% brutto).

IKE
Indywidualne Konto Emerytalne, czyli tzw. III filar pozwala nam na oszczędzania na emeryturę bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych, jeśli wypłacimy środki po ukończeniu 60. roku życia. W ramach IKE możemy zakładać lokaty, kupować jednostki funduszy inwestycyjnych, nabywać akcje itp.

ETF
Fundusze ETF mają za zadanie odzwierciedlać zachowanie wybranego indeksu rynkowego. W Polsce obecnie dostępne są 3 instrumenty: Lyxor ETF WIG20, Lyxor ETF S&P 500 oraz Lyxor ETF DAX. Jednostki tych funduszy można nabyć na giełdzie w wolnym obrocie za pomocą rachunku maklerskiego. Jeśli chodzi o opodatkowanie, dochody ze zmian wartości jednostek ETF są opodatkowane analogicznie jak zyski z akcji. Natomiast dywidendy wypłacane z ETF są zwolnione zgodnie z umową bilateralną między Polską a Luksemburgiem (tam są zarejestrowane wspomniane fundusze).

Złoto
Dziwnym trafem, złoto (w postaci fizycznej) w Polsce jest niezwykle uprzywilejowane podatkowo. Nie jest obciążone VAT-em, w przeciwieństwie do srebra czy platyny. Przy towarach nie ma też mowy o podatku od zysków kapitałowych. Można narazić się na podatek tylko jeśli od momentu końca miesiąca, w którym nabyliśmy towar, do momentu sprzedaży nie minęło pół roku. Dotyczy osób fizycznych.

Nieruchomości
Inwestując w nieruchomości, można narazić się na podatek dochodowy, który musimy odprowadzić od różnicy między ceną sprzedaży a ceną zakupu mieszkania. Jednak łatwo taki podatek legalnie ominąć, wystarczy sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyliśmy nieruchomość.

...
Jakieś kolejne pomysły na uniknięcie podatku?