Przejdź do głównej zawartości

Podstawowa zasada inwestowania: nie trać

Nigdy nie zapomnę, gdy na początku swojej drogi inwestycyjnej wyzerowałem konto na rynku Forex. To było pod koniec 2010 roku, kiedy spekulowałem na umocnienie złotówki względem dolara, zbierając jednocześnie grosze z dodatniego swapu. Grałem zgodnie z trendem, a wyniki były całkiem zadowalające - do momentu, kiedy Irlandia zaczęła mieć problemy płynnościowe.

Nietrudno zgadnąć, jakie były konsekwencje problemów w kraju dawnego cudu gospodarczego. Wartość polskiej waluty poleciała na łeb, a ja nie chciałem zaakceptować straty, licząc po cichu, że kurs wróci do trendu, pozwalając mi zarobić. Zresztą popełniłem wtedy szereg innych błedów - od nieustawienia stop lossa zaczynając na uśrednianiu kończąc. Przecież złotówka jest za tania - myślałem przy kursie USD/PLN w okolicach 3,00, dokupując kolejne części lotek. Po kilku dniach z mojego tysiaka na koncie nie zostało nic, a ja otrzymałem surową lekcję inwestowania.

Lekcję bardzo przydatną - rzutującą na mój obecny, zachowawczy styl inwestowania. Strata była także jedną z motywacji do powstania tego bloga, który częściowo miał za zadanie okiełznąć chaos w głowie.

Nawet posunę się do stwierdzenia, że warto raz w życiu wyzerować sobie konto. Warto popełnić wszystkie błędy młodości drobną kwotą, aby wyrobić w sobie nawyki chroniące nas przed stratą. Przede wszystkim to stawianie stop lossów możliwie najbliżej ceny rynkowej - zależy od zmienności rynku. Lepiej kilka razy dać się złapać na stopa, by potem za jednym razem odrobić wszystko z nawiązką, niż zarobić 10 razy pod rząd i następnie raz wszystko stracić.

Komentarze

 1. Witam
  W teorii wszystko wydaje się łatwe, ale gdy przychodzi do inwestowania okazuje się, że większość inwestorów nie stosuje mądrych porad z książki.
  Nauki na własnych błędach nie zastąpi żadna książka.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @Student
  Masz rację, dlatego generalnie jestem przeciwnikiem czytania książek dot. inwestowania, lepiej poświęcić ten czas na praktykę. Założę się, że większość z autorów osiąga wyższe dochody ze sprzedaży książek niż z samego inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Człowiek się uczy na błędach, ale jak nie spróbujesz, to całe życie będziesz żałował.
  Jak by sytuacja była odwrotna, a ty byś wycofał kasę, to byś sobie teraz pluł w brodę.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja wyzerowałem już kilkukrotnie rachunek fx i jeszcze się nie moge nauczyć żeby nie przetrzymywać strat ale mam zamiar niedługo pograć sztywnym stop lossem i tp liczyć sie bedzie moja skuteczność i jakość wejsć

  OdpowiedzUsuń
 5. @trader
  Co rozumiesz przez pojęcie "sztywny stop loss"?

  OdpowiedzUsuń
 6. Niczego się nie nauczymy, jeżeli błędów nie będziemy popełniać. Jeden z naukowców, którego nazwiska nie pamiętam, opracował wzór, z którego wynika, że idelną proporcją do nauki nowych rzeczy jest 3:1. Od czasu do czasu musim popełnić jakiś błąd, żeby zdobyć nowe doświadczenia i wiedzę, dzięi czemu późniejszy sukces będzie jeszcze większy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam. Prowadzisz bardzo interesującego bloga. Podoba mi się przekrój tematów jakie się pojawiają. DOdają do RSSa

  OdpowiedzUsuń
 8. @Dharoo777
  Dzięki, doceniam to, szkoda tylko, że z braku czasu tak rzadko piszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja znam i korzystam z porównywarki kantorów walut - strefawalut.pl Ostatnio, kiedy wybierałam się na urlop mogłam dzięki porównaniu i analizie kantorów korzystniej wymienić walutę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n