Przejdź do głównej zawartości

There's No Tomorrow - dokument na weekend

Pogoda szwankuje, polecam więc na weekend ponad 30-minutowy dokument z tematyki peak oil - trochę w nawiązaniu do poprzedniego wpisu. Wideo jest z polskimi napisami. W skrócie film przedstawia pogląd, jakoby świat był uzależniony od ropy naftowej, a wyczerpanie się jej złóż doprowadzi ludzkość do...

No właśnie - dokąd? Fabuły nie zdradzam, zachęcam do obejrzenia.Moim zdaniem, całkiem dobry dokument przedstawiający alternatywną wersję wydarzeń. Ale zawsze do czegoś można się przyczepić: Film bazuje na obecnych danych geologicznych, natomiast cały czas słyszymy o nowych odkryciach, chociażby gazu łupkowego w Polsce. A ciekawe ile niespodzianek można znaleźć na Syberii, Arktyce, Antarktydzie czy w innych egzotycznych rejonach Ziemi. Owszem, surowce może kiedyś się skończą, ale nie uważam, aby nastąpiło to za naszego pokolenia. Efekt substytucyjny jest mocno niedoceniany, mimo że autorzy filmu wspominają o nim. Poza tym nad nami cały kosmos, ale to już prognoza stricte science fiction.

Komentarze

 1. Myślę, że w momencie wyczerpania się jakiegokolwiek bardziej istotnego zasobu na skalę światową - ludzie będą tak zdeterminowani, aby znaleźć alternatywę, że nie potrwa ten deficyt zbyt długo.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Anonimowy
  Ciekawe tylko co będzie tą alternatywą i z jakimi kosztami dla światowej gospodarki będzie zastąpienie paliwa o tak wysokiej gęstości energetycznej (ropa).

  OdpowiedzUsuń
 3. Patenty na alternatywne siniki już są, wszystkie wykupione przez państwa arabskie za wielomiliardowe sumy. Osobiście uważam, że brak ropy na świecie doprowadziłby w obecnym czasie do ogromnych przewrotów gospodarczych i wojen.

  OdpowiedzUsuń
 4. fajny, ma ktoś linka do jakiegoś tłumaczenia? na filmy-dokumentalne można też znaleźć film z TV PLANETE o tym, że kryzys nie wywołały banki a one tylko wywołały eksplozję. na aktualny stan nazbierało się przez lata, od końca lat 90, potem przez 2000ne było sztuczne pompowanie ekonomii i teraz mamy dubel-kryzys. ale nie należy się spodziewać że będzie lepiej. ekonomia, cywilizacja wręcz oparte są na energii z paliw kopalnych. szczyt wydobycia mamy za sobą, więc będzie już tylko drożej i gorzej. najpierw w ekonomii a potem w portfelach. film nazywał się chyba anatomia kryzysu. jest po polsku.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n