Fundusze ETF w Polsce

Fundusze ETF (Exchange-Traded Fund) funkcjonują na polskim rynku od drugiej połowy 2010 roku. Mają na celu odzwierciedlanie zachowania wybranego indeksu rynkowego. Kupując ETF na WIG20, kupujemy indeks WIG20, a dokładnie akcje spółek wchodzących w ten indeks. Na razie nie widać wielkiego zainteresowania taką formą inwestowania, wręcz przeciwnie - obroty jednostkami ETF spadają. Być może jest spowodowane ogólnym spadkiem obrotów na GPW w związku z trwającym kryzysem finansowym.

W odróżnieniu od większości głeboko zastanawiam się nad zakupami - stąd też ten wpis.

Jednostki ETF to papiery wartościowe, które są notowane na giełdzie i można je nabyć w podobny sposób jak akcje, czyli za pośrednictwem biura maklerskiego. Wiąże się z tym prowizja w wysokości od 0,25% do 0,39% od transakcji. Dodatkowo fundusz pobiera roczną opłatę za zarządzanie (dużo niższą niż w przypadku TFI) i to tyle, jeżeli chodzi o koszty.

W Polsce na GPW notowane są 3 fundusze ETF: Lyxor ETF WIG20, Lyxor ETF S&P 500 oraz Lyxor ETF DAX. Wszystkie informacje o tych funduszach pozyskałem ze strony etf.com.pl, na którą polecam zajrzeć zainteresowanym tematyką.

Lyxor ETF WIG20: odzwierciedla polski indeks giełdowy, opłata za zarządzanie 0,45% w skali roku, raz w roku jest wypłacana dywidenda, można nabywać w ramach IKE.

Lyxor ETF S&P 500: odzwierciedla amerykański indeks giełdowy, opłata za zarządzanie 0,2% w skali roku, 2 razy w roku wypłata dywidendy.

Lyxor ETF DAX: odzwierciedla niemiecki indeks giełdowy, opłata za zarządzanie 0,15% w skali roku, brak dywidendy.

A propo dywidendy - wszystkie powyższe fundusze są zarejestrowane w Luksemburgu, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. W związku z tym dywidendy są zwolnione z podatku w wysokości 19%, a więc dostaniemy całą kwotę. Zwolnienie natomiast nie dotyczy zysku na wzroście wartości jednostki ETF.

ETF a fundusze inwestycyjne otwarte:
Wyniki otwartych funduszy akcyjnych są przeciętnie gorsze od WIGu, a rezultaty niektórych są nawet słabsze od WIBORu, czyli stopy wolnej od ryzyka. Można walczyć z prawdopodobieństwem i poszukiwać najlepszych funduszy, ale najłatwiej kupić ETF na WIG20. Poza tym dużo niższe opłaty za zarządzanie oraz wypłaty dywidend dodatkowo zwolnionych z podatku. Jak dla mnie przewaga ETF nad polskimi FIO akcyjnymi jest znaczna.

Dla ciekawskich: infografika o funduszach ETF na świecie

2 komentarze:

  1. -jeżeli kupisz, to napisz jak Ci idzie
    -dzięki za link to etf.com.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. @Łukasz z Publicysta Blog
    Pewnie jak wrócę z wakacji (za 10 dni), to kupię po sztuce na próbę.

    OdpowiedzUsuń