Ile jest złota w złotym medalu olimpijskim?

Odpowiedź na to pytanie może zaskakiwać.

Otóż okazuje się, że w złotym medalu olimpijskim jest tylko 1,34% złota, natomiast aż 92,5% srebra oraz 6,16% miedzi. Co ciekawe, skład srebrnego medalu jest podobny, lecz bez złotego składnika. Jeśli chodzi o brązowy medal - jest to stop miedzi z dodatkiem cynku i cyny.

Ma to też swoje odzwierciedlenie w cenie. Wartość wyrobienia złotego medalu wynosi 700 USD, srebrnego to 355 USD, a brązowego tylko 5 USD. Z oczywistych względów wartość rynkowa medali olimpijskich jest diametralnie wyższa.

Źródło: moneysideoflife.com

Polacy na trwających właśnie Igrzyskach Olimpijskich w Londynie zdobyli na razie 4 medale: 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy. W sumie daje to więc 1760 USD w fizycznym metalu.

Komentarze

 1. Myślałem, że cały jest ze złota...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś wcale mnie nie dziwi, że tak niewiele złota jest w złotych medalach olimpijskich. Biorąc pod uwagę jaka jest cena złota oraz to - ile złotych medali przyznano we wszystkich dyscyplinach (trzeba brać pod uwagę również sporty drużynowe, w których każdy zawodnik otrzymuje medal) to w końcowym rozrachunku igrzyska okazałyby się znacznie droższe niż były – a i tak nie były tanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Cygnus
  Też się temu nie dziwię, zresztą nie wiem czy zauważyłeś, ale fizyczna wartość tych medali różni się od siebie mniej więcej o 350 USD. Zamierzone czy nie - proporcja zachowana ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!