Przejdź do głównej zawartości

Jednostki ETFW20L nabyte

Przedwczoraj, po kilku godzinach od ustawienia zlecenia, udało mi się nabyć 7 jednostek ETFW20L po kursie 238,05 zł. Na początku chciałem kupić 1 jednostkę na spróbowanie, ale przy minimalnej prowizji dla biura maklerskiego w wysokości 3 zł zupełnie się to nie opłaca. Potem stwierdziłem, że przeznaczę 3000 zł na kupno jednostek ETFW20L oraz ETFSP500, jednak i tym razem plan nie został zrealizowany.

Zaskoczyła mnie niska płynność powyższych instrumentów. W przypadku ETFW20L nie wygląda to jeszcze tak źle, tzn. kurs zmienia się w ciągu dnia kilka(naście) razy. Natomiast jeśli chodzi o ETFSP500 - przedwczoraj nie było żadnej (!) transakcji w ciągu dnia, a wczoraj bodajże jedna. Także po wielu próbach całkowicie zrezygnowałem z Amerykanów, bo przecież PKC od animatora kupował nie będę.

Inwestycję w ETFW20L traktuję długoterminowo, najbliższa wypłata dywidendy to absolutne minimum. Kwota jest niewielka, tym samym chociaż minimalnie zdywersyfikuję swój prywatny portfel tanim instrumentem. Mogłem kupić 0,1 lota CFD na WIG20 i mniej więcej na to samo by wyszło, ale tam nie ma dywidendy (co więcej - zwolnionej z podatku).

A propo ETF, polecam zapoznać się z tabelką.

Komentarze

 1. Witam
  Jakie były powody zakupu w tej chwili? Horyzont jest długoterminowy, ale czy oczekujesz wzrostów indeksu już teraz?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Student
  Ładny dołek na WIG20 i odbicie od wsparcia, które było oporem. Uznałem to za dobry moment, ale wiesz jak to może być - wystarczy jedno info i po analizie technicznej.

  Inwestycja długoterminowa ze względu na brak czasu, inaczej pograłbym na WIG20 z jakąś dźwignią.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co dywidenda za pzu w najbliższych dniach czy czasem nie zachwieje indeksem.Dwa pozostałe etfy nie ciesza sie zainteresowaniem poza tym wycena objęta jest ryzykiem kursowym. Pozdrawiam

  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 4. @Anonimowy
  Sam jestem ciekaw o skalę wpływu dywidendy PZU na ETFW20L.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważaj na prowizję od wypłaty dywidendy z ETFW20L.

  Sam instrument jest bardzo ciekawy i posiadam te certyfikaty od kilkunastu miesięcy. Coś ala fundusze inwestycyjne, tylko nie przegrywasz ze stopą zwrotu i dostajesz ekstra dywidendę.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Obecnie na GPW jest notowanych 5 funduszy ETF . 3 z nich, czyli Beta ETF mWIG40TR , Beta ETF WIG20TR oraz Lyxor ETF WIG20 , skupiają się na polskich akcjach. Odrzucamy je w tej strategii, gdyż w polskie instrumenty inwestują także OFE, PPK, PPE, a zależy nam na dywersyfikacji całego majątku netto . Zostają 2 ETF-y, czyli Lyxor ETF DAX i Lyxor ETF S&P500 . Strategia polega na tym, aby zawsze inwestować równo po 50% w każdy z tych funduszy. Raz kupujemy więcej sztuk jednego funduszu, a drugi raz odwrotnie. Jest to de facto strategia uśredniania po lepszych cenach. Warto stosować strategię w ramach IKZE, a także IKE, aby przy okazji osiągać korzyści podatkowe . Szukamy maklera z jak najniższą prowizją na rynku. obecnie jest to DM BPS z prowizją transakcyjną w wysokości 0,13% min. 3 zł. Oczywiście, nie kupujemy PKC z powodu dość niskiej płynności (z roku na rok jest coraz lepiej) tych instrumentów na GPW. Strategię można też stosować na zagranicznych ETF-ach, któ

Gdybym był premierem...

Już w maju wybory do europejskiego, a jesienią do polskiego parlamentu. Politycy obrzucają się coraz to nowszymi pomysłami, na co wydać pieniądze zbierane z podatków i, co gorsze, z zadłużania państwa. W tym poście zabawię się w premiera i przedstawię moje propozycje reform w sferze gospodarczej i nie tylko. Oto one. Zapisanie w Konstytucji zakazu uchwalania budżetu państwa z deficytem. Wyjątki to wojna lub przewidywana recesja w następnym roku. Zapisanie w Konstytucji zakazu zadłużania państwa w obcej walucie, aby zniwelować ryzyko walutowe. Reforma podatku VAT polegająca na likwidacji stawki 8%. Zostaną stawki 0%, 5% i 23%. Wszystkie towary i usługi korzystne dla zdrowia, proekologiczne, prorozwojowe należy objąć stawką 5%. Pozostałe produkty ze stawką 23%. Uproszczenie klina podatkowego . Likwidacja kosztów uzyskania przychodu, jedna stawka podatku 32%. Likwidacja wszystkich ulg i możliwości przekazania 1% podatku. Wszystkie zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć n