Mapa zarobków w Polsce [artykuł sponsorowany]

Media wciąż donoszą o kolejnych firmach, planujących w 2013 roku zwolnienia. Pracownicy boją się o utrzymanie posady i w większości przypadków aspiracje co do wzrostu wysokości uzyskiwanych zarobków odkładają na później. Niewiele firm może sobie pozwolić na wzrosty pensji pracowników, a jeśli już, to wzrost ten jest symboliczny. W jakiej części Polski obecnie zarabia się najwięcej? Wbrew pozorom, nie jest to Warszawa, która w ubiegłorocznych rankingach wysokości zarobku zawsze przodowała wśród innych miast w Polsce.

Katowice liderem

Według danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny za III kwartał 2012 roku, najlepiej zarabia się dziś w Katowicach. Średnie zarobki w stolicy Śląska wynoszą 4962 zł. W Warszawie zaś przeciętny pracownik ma pensję w wysokości 4804 zł. Średnia zarobków powyżej 4 tys. zł występuje również w Gdańsku i Poznaniu. Odpowiednio jest to 4652 zł i 4104 zł. Takie miasta jak Kraków, Wrocław, Łódź, czy Lublin znajdują się na dalszych miejscach zestawienia miast, z najwyższymi średnimi zarobkami. Pełen ranking średnich pensji w kolejnych miastach w Polsce przedstawia się w sposób następujący:

1. Katowice – 4962 zł,
2. Warszawa – 4804 zł,
3. Gdańsk – 4652 zł,
4. Poznań – 4104 zł,
5. Kraków – 3760 zł,
6. Wrocław – 3646 zł,
7. Toruń – 3394 zł,
8. Bydgoszcz – 3255 zł,
9. Kielce – 3243 zł.

O ile duże miasta w swoich regionach i pracujący w nich obywatele mogą cieszyć się z wysokich pensji, które pozwalają na życie na odpowiednio wysokim poziomie, to mniejsze miasta w poszczególnych województwach nie są już w tak dobrej sytuacji. Średnia płaca w centralnym regionie Polski wynosi 4416,95 zł. W regionie południowym będzie to 3772,23 zł, w regionie południowo-zachodnim 3693,75 zł, w regionie północnym 3472,03 zł, w regionie północno-zachodnim 3459,49 zł, zaś w regionie wschodnim 3328,22 zł.

Dynamika wzrostu płac w Polsce

Największy wzrost płac w okresie od 1 stycznia do końca września 2012 roku zanotowano w Warszawie. Płace w stolicy w tym czasie wzrosły średnio o 188 zł. W Łodzi dynamika wzrostu płac była mniejsza i wynagrodzenia średnie zwiększyły się w tym mieście o 174 zł. W Katowicach wzrost wyniósł 170 zł.

Jeśli chodzi o dynamikę płac w poszczególnych regionach Polski, to liderem wzrostu w tej kategorii jest województwo warmińsko-mazurskie, gdzie wzrost płac osiągnął poziom 4,3%. Tuż za nim jest województwo zachodniopomorskie ze wzrostem 4,2% oraz kujawsko-pomorskie z takim samym poziomem wzrostu. W województwie śląskim i mazowieckim dynamika wzrostu płac okazała się najmniejsza, chociaż to w tych regionach Polski zarabia się przeciętnie najwięcej.

Paradoksalnie, na zwiększoną dynamikę wzrostu średnich wynagrodzeń w biedniejszych statystycznie regionach Polski wpłynęło ubóstwo ich mieszkańców. W województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim zarabia się znacznie mniej niż w Warszawie, dlatego też każda podwyżka płac skutkuje tutaj lepszymi wynikami statystycznymi. W Katowicach czy Warszawie pracownicy zarabiają już niekiedy tak dużo, że w czasach kryzysu nie mogą prosić pracodawcy o podniesienie wynagrodzenia, choćby z obawy o utratę stanowiska.

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem biznesowym Biznes-Firma.pl - Wiadomości i porady dla małych przedsiębiorców.