Mapa zarobków w Polsce [artykuł sponsorowany]

Media wciąż donoszą o kolejnych firmach, planujących w 2013 roku zwolnienia. Pracownicy boją się o utrzymanie posady i w większości przypadków aspiracje co do wzrostu wysokości uzyskiwanych zarobków odkładają na później. Niewiele firm może sobie pozwolić na wzrosty pensji pracowników, a jeśli już, to wzrost ten jest symboliczny. W jakiej części Polski obecnie zarabia się najwięcej? Wbrew pozorom, nie jest to Warszawa, która w ubiegłorocznych rankingach wysokości zarobku zawsze przodowała wśród innych miast w Polsce.

Katowice liderem

Według danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny za III kwartał 2012 roku, najlepiej zarabia się dziś w Katowicach. Średnie zarobki w stolicy Śląska wynoszą 4962 zł. W Warszawie zaś przeciętny pracownik ma pensję w wysokości 4804 zł. Średnia zarobków powyżej 4 tys. zł występuje również w Gdańsku i Poznaniu. Odpowiednio jest to 4652 zł i 4104 zł. Takie miasta jak Kraków, Wrocław, Łódź, czy Lublin znajdują się na dalszych miejscach zestawienia miast, z najwyższymi średnimi zarobkami. Pełen ranking średnich pensji w kolejnych miastach w Polsce przedstawia się w sposób następujący:

1. Katowice – 4962 zł,
2. Warszawa – 4804 zł,
3. Gdańsk – 4652 zł,
4. Poznań – 4104 zł,
5. Kraków – 3760 zł,
6. Wrocław – 3646 zł,
7. Toruń – 3394 zł,
8. Bydgoszcz – 3255 zł,
9. Kielce – 3243 zł.

O ile duże miasta w swoich regionach i pracujący w nich obywatele mogą cieszyć się z wysokich pensji, które pozwalają na życie na odpowiednio wysokim poziomie, to mniejsze miasta w poszczególnych województwach nie są już w tak dobrej sytuacji. Średnia płaca w centralnym regionie Polski wynosi 4416,95 zł. W regionie południowym będzie to 3772,23 zł, w regionie południowo-zachodnim 3693,75 zł, w regionie północnym 3472,03 zł, w regionie północno-zachodnim 3459,49 zł, zaś w regionie wschodnim 3328,22 zł.

Dynamika wzrostu płac w Polsce

Największy wzrost płac w okresie od 1 stycznia do końca września 2012 roku zanotowano w Warszawie. Płace w stolicy w tym czasie wzrosły średnio o 188 zł. W Łodzi dynamika wzrostu płac była mniejsza i wynagrodzenia średnie zwiększyły się w tym mieście o 174 zł. W Katowicach wzrost wyniósł 170 zł.

Jeśli chodzi o dynamikę płac w poszczególnych regionach Polski, to liderem wzrostu w tej kategorii jest województwo warmińsko-mazurskie, gdzie wzrost płac osiągnął poziom 4,3%. Tuż za nim jest województwo zachodniopomorskie ze wzrostem 4,2% oraz kujawsko-pomorskie z takim samym poziomem wzrostu. W województwie śląskim i mazowieckim dynamika wzrostu płac okazała się najmniejsza, chociaż to w tych regionach Polski zarabia się przeciętnie najwięcej.

Paradoksalnie, na zwiększoną dynamikę wzrostu średnich wynagrodzeń w biedniejszych statystycznie regionach Polski wpłynęło ubóstwo ich mieszkańców. W województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim zarabia się znacznie mniej niż w Warszawie, dlatego też każda podwyżka płac skutkuje tutaj lepszymi wynikami statystycznymi. W Katowicach czy Warszawie pracownicy zarabiają już niekiedy tak dużo, że w czasach kryzysu nie mogą prosić pracodawcy o podniesienie wynagrodzenia, choćby z obawy o utratę stanowiska.

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem biznesowym Biznes-Firma.pl - Wiadomości i porady dla małych przedsiębiorców.

Komentarze

 1. Rozumiem, że przedstawione kwoty są kwotami brutto, czyli mierzymy długość penisa razem z kręgosłupem? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę ten "pełny" ranking jest przekłamany - Olsztyn, Lublin, Rzeszów, Opole itp. tu zupełnie pominięte a są przed Toruniem - źródło:

  http://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/1168000/1168251-.jpg

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydałby się nowy ranking kont osobistych oraz oszczędnościowych - takich chociaż z pięcioma bądź góra dziesięcioma pozycjami (wg mnie wystarczające). Można by ująć też rachunki inwestycyjne (giełdowe). Sytuacja na rynku zmienia się więc dawne rankingi straciły swoją wartość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe jak wygląda wzrost realnych wynagrodzeń, czyli ile wychodzi na rękę z uwzględnieniem inflacji i wzrostu fiskalizmu państwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Pierwszy
  Oczywiście, że brutto :)

  @Anonimowy
  Artykuł jest sponsorowany, nie jest pisany przeze mnie, więc nie mogę odnieść się do zarzutu.

  @Fan blogowy
  Systematycznie nie jestem w stanie tworzyć rankingów ze względu na brak czasu, ale pomyślę nad tym w najbliższej przyszłości.

  @inwestuje.info
  Tu masz wyliczenie klina podatkowego z zeszłego roku. Realnie wynagrodzenia spadły w 2012 r.

  OdpowiedzUsuń
 6. Artykuł sponsorowany? Kto chce sponsorować artykuł o zarobkach w Polsce? Czy ktoś z tego czerpie korzyści?
  Wygląda na to że w Polsce ludzie zarabiają ogromne pieniądze. Nie rozumiem dlaczego tylu ludzi szuka pracy za granicą?

  OdpowiedzUsuń
 7. @Wild Dog
  Np. osoby, które chcą wypromować swój biznes w rzetelny sposób.

  Na zachodzie nominalnie zarabia się o wiele więcej niż w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na zachodzie nawet ludzie którzy pracują jako sprzątacze zarabiają 5x więcej niż ta sama osoba w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze myślałem ze największe zarobki są w Warszawie a tu Katowice na pierwszym miejscu ;) niespodzianka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zawsze myślałem że Warszawa ma najwyższe zarobki bo jest wielu aktorów, artystów, pisarzy, firm zagranicznach itp.
  Teraz napierwsze miejsce wychodzą Katowice. W Katowicach jest przemysł, ale nie ma tego klimatu jak w Warszawie.
  Oznacza to że normalni ludzie zaczęli zarabiać pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Warszawa od jakiegoś czasu nie przewodzi już z tego typu statystykach. To chyba efekt napływu do stolicy ludzi spoza Warszawy, którzy gotowi są pracować za mniejsze stawki. W zeszłym roku chyba widziałem sondaż w którym na pierwszym miejscu było Trójmiasto...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stategia regularnego inwestowania w ETF-y

Czy warto brać kredyty?

Blogroll

Połowa kredytu spłacona!