WIG20, WIG20TR, ETFW20L

WIG20 - indeks cenowy, gdzie kurs indeksu jest automatycznie ucinany po wypłacie dywidendy przez którąś ze spółek wchodzących w jego skład. Dlatego stanowi pewne przekłamanie dla inwestorów długoterminowych, którzy chcieliby zakupić pakiet akcji 20 największych spółek odzwierciedlających wartość indeksu i trzymać np. do emerytury.

Ale od niedawna mamy indeks WIG20 Total Return, który jest indeksem dochodowym, a więc jego wartość uwzględnia wypłacane dywidendy. Kurs WIG20 to dziś 2572.14, a kurs WIG20TR to 3713.78. Różnica to 44,38%. Oczywiście należy odjąć podatek od dywidend w przypadku inwestorów indywidualnych w wysokości 19%.

O ETFW20L pisałem już wielokrotnie. Jest to instrument, który ma jak najdokładniej odzwierciedlać zachowanie indeksu WIG20. Co ciekawe, uzyskiwane dywidendy są reinwestowane bez podatku od dywidend, co powoduje, że wartość wymienionego ETF-a powinna prawie odzwierciedlać wartość indeksu WIG20TR.

Prawie, gdyż wcześniej posiadaczom ETFW20L była wypłacana dywidenda (teraz nie - ze względu na zmiany w prawie podatkowym), poza tym występują minimalne koszty zarządzania. Jednakże i tak bardziej opłaca się zainwestować w ETF-a, gdyż posiadacze akcji płacą wspomniany podatek od dywidend.

Ja osobiście mam dalej kupionego kilka miesięcy temu ETF-a. Zastanawiam się czy nie zrobić doświadczenia życiowego i nie potrzymać go do emerytury, czyli przez 44 lata. Kwota drobna, co mi szkodzi.

Na koniec wykres porównawczy: